REKLAMA

Famur widzi stymulowane odbicie na rynku górniczym

2023-01-12 17:56
publikacja
2023-01-12 17:56

Famur widzi stymulowane odbicie na rynku górniczym, na co wskazuje liczba nowych umów związanych z dzierżawami kombajnów ścianowych i chodnikowych - poinformował PAP Biznes prezes Famuru Mirosław Bendzera. Prezes ocenia, że stagnacja dalej występuje w obszarze dostaw obudów ścianowych oraz całych kompleksów ścianowych.

Famur widzi stymulowane odbicie na rynku górniczym
Famur widzi stymulowane odbicie na rynku górniczym
fot. Piotr Guzik / / FORUM

"W przypadku rynku krajowego trzeba stwierdzić, że szczególnie w drugiej połowie, rok 2022 przyniósł pewne odbicie, co przekładało się na przyrost liczby nowych umów, szczególnie związanych z dzierżawami kombajnów ścianowych i chodnikowych. Spory przyrost projektów zaobserwowaliśmy także w części związanej z dostawami przenośników zgrzebłowych" - powiedział Mirosław Bendzera.

"Natomiast stagnacja, którą obserwujemy w obszarze dostaw obudów ścianowych oraz całych kompleksów ścianowych dalej funkcjonuje. Dlatego możemy powiedzieć, że odbicie jest widoczne, ale ma charakter stymulowany nakładami OPEX, a nie CAPEX. Na polskim rynku górniczym nie widać długoterminowych inwestycji" - dodał.

Bendzera ocenił, że trudno prognozować kierunek, w którym zmierza cały sektor.

"Zaczynamy zauważać zmianę w podziale na spółki, które sprofilowały się na produkcję węgla koksującego, jak JSW. Tam widać zdecydowanie bardziej progresywne podejście do kształtowania pomysłów na przyszłość. W sektorze, który jest związany ściśle z węglem energetycznym przyrost nie jest znaczący" - powiedział.

Prezes Famuru nie zakłada jednak, że rynek górniczy wróci do takiego samego stanu jak w latach 2018 czy 2019.

"Trzeba się nastawić na to, że to będzie kontrolowany proces wygaszania, bo taki jest naturalny kierunek sektora związanego z węglem energetycznym. Takie wygaszenie może nastąpić w przeciągu najbliższych 20-30 lat" - powiedział.

Bendzera ocenił, że wygaszanie rynku węgla energetycznego to długoterminowa perspektywa, a do tego czasu można zrealizować wiele projektów z partnerami z sektora górniczego. (PAP Biznes)

mcb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Famur jest spółkowo w koalicji

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki