REKLAMA

Facebook zapłaci 5 mld kary za skandal z Cambridge Analytica

2019-07-12 23:04
publikacja
2019-07-12 23:04

Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebookiem karę w wysokości 5 mld dol. - informuje Wall Street Journal, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. Kwota kary jest zgodna z przedstawionymi przez firmę w kwietniu szacunkami.

fot. REUTERS/Leah Millis / / FORUM

Według źródła Wall Street Journal Federalna Komisja Handlu (FTC) zawarła z Facebookiem porozumienie, na mocy którego spółka zapłaci ok. 5 mld kary za niezgodne z prawem umożliwienie dostępu do danych 87 mln swoich użytkowników firmie Cambridge Analytica. FTC badała sprawę od marca 2018 roku. Komisja uznała, że Facebook naruszył warunki umowy z 2011 roku, która zobowiązywała firmę do jasnego informowania swoich użytkowników o udostępnianiu ich danych stronom trzecim.

Kara nałożona na Facebook jest najwyższą, jaką kiedykolwiek musiała zapłacić firma technologiczna. Jednocześnie jest zgodna z szacunkami, które Facebook przedstawił w kwietniu, przy okazji publikacji raportu za I kwartał. Spółka informowała wtedy, że na poczet zapłaty zawiązała rezerwy w wysokości 3 mld dol.

Na piątkowej sesji kurs akcji Facebooka wzrosły o 1,8 proc. do 204,87 dol. Od rekordu wszechczasów z lipca zeszłego roku notowania dzieli niecałe 6 proc. (PAP Biznes)

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ekwador15
a ludzie i tak korzystają dalej z fejsa. mimo afer tego typu, ktorych bylo wiecej. facebook wiedział nawet jakie mamy otwarte strony w innych zakladkach podczas korzystania z tego medium spolecznosciowe. i ludzie i tak korzystaja a huawei hejtowany mimo ze nie ma twardych dowodów o szpiegowanie. nawet MI6 i Bundesnachrichtendienst a ludzie i tak korzystają dalej z fejsa. mimo afer tego typu, ktorych bylo wiecej. facebook wiedział nawet jakie mamy otwarte strony w innych zakladkach podczas korzystania z tego medium spolecznosciowe. i ludzie i tak korzystaja a huawei hejtowany mimo ze nie ma twardych dowodów o szpiegowanie. nawet MI6 i Bundesnachrichtendienst nic nie znalazly w tel huawei
trybuch
Pewnie i PiS sporo zapłacił za usługi Cambridge Analytica.
jes
I tak więcej na tym zarobili ...
eagleeye
Dzięki zdrowemu rozsądkowi nie mam "ryjbukowego" profilu
jendreka
Proszę do jakich absurdów już dochodzi. Firma płac i 5 mld kary, kurs idzie w górę 1,6 %. Czyli cały koszt kary przeszedł na AKCJONARIUSZY. Żyć nie umierać.
jes
Nie rozumiesz. Kara miała być wielokrotnie wyższa i stąd ta radość.
darusuk
Tylko facebook a przeciwnicy niech żyją w swoim pustym świecie
kimdzongtusk
Masz dziewczynę? Ale taką w realu, z którą możesz iść na randkę ?
cyklonb
Nie jest to prawda że jest to najwyższa kara jaką kiedykolwiek zapłaciła firma technologiczna - Facebook już raz zapłacił 13 lat temu 5 mld dolarów (uwzględniając inflację to więcej niż obecne 5 mld) Federalnej Komisji nadzoru Finansowego USA za podawanie nieprawdziwych danych w prospekcie emisyjnym, karą dodatkową był zakaz publicznej Nie jest to prawda że jest to najwyższa kara jaką kiedykolwiek zapłaciła firma technologiczna - Facebook już raz zapłacił 13 lat temu 5 mld dolarów (uwzględniając inflację to więcej niż obecne 5 mld) Federalnej Komisji nadzoru Finansowego USA za podawanie nieprawdziwych danych w prospekcie emisyjnym, karą dodatkową był zakaz publicznej emisji akcji na 7 lat. Sprawa się wydała dzięki byłemu właścicielowi Facebooka (AB) który znał realia funkcjonowania firmy a nawet posiadał prawa do znaku towarowego Facebook w innych krajach czego Zuckerberg nie uwzględnił (wykup) przedstawiając projekt rozwoju globalnego portalu Facebook, nie podał nawet tego że nazwa facebook w USA należy do firmy rodzinnej Michaela Jacksona który odkupił ją notarialnie w końcu 2004 roku od założyciela i właściciela pierwszego działającego facebooka w USA Andrzeja Bąk.

Powiązane: Afera Cambridge Analytica

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki