REKLAMA

ETPC: władze w Czechach miały prawo odmówić miejsca w przedszkolach dla niezaszczepionych dzieci

2021-04-08 14:15
publikacja
2021-04-08 14:15
fot. Marko Poplasen / Shutterstock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) odrzucił w czwartek skargę rodziców dzieci z Czech, którym odmówiono miejsca w przedszkolach ze względu na brak szczepień. Trybunał uznał, że czeskie przepisy nie łamią prawa do poszanowania życia prywatnego.

Wyrok wydany przez Wielką Izbę ETPC w Strasburgu dotyczy pięciu połączonych skarg złożonych przez rodziców ośmiorga dzieci, którym odmówiono miejsca w przedszkolu ze względu na brak wymaganych szczepień oraz ojca dwójki nastolatków, który został ukarany mandatem za odmowę zaszczepienia dzieci.

Skargi rodziców zostały odrzucone stosunkiem głosów 16 do 1. Jedyny głos przeciwko należał do polskiego sędziego Krzysztofa Wojtyczka.

Sędziowie orzekli, że choć obowiązkowe szczepienia są ingerencją w prawo do poszanowania życia prywatnego - zapisanego w art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - ingerencja ta ma uzasadnienie ze względu na dobro wspólne oraz dobro dzieci wynikające ze zbiorowej odporności, którą dają szczepienia.

Trybunał "uznał, że zaskarżone środki mogą być uznane za +konieczne w demokratycznym społeczeństwie+" - czytamy w komunikacie.

Zauważono, że choć w innych krajach polityka jest mniej restrykcyjna, to czeskie przepisy - choć należą do najsurowszych - nie są nadmiernie ostre. Sędziowie dodali, że wobec wzrostu liczby odmowy szczepień w ostatnich latach, część państw zaostrzyło swoją politykę. Czechy otrzymały w tej sprawie poparcie władz Polski, Słowacji i Czech.

ETPC uznał ponadto, że kara dla rodzica nastolatków Pavla Vavriczki nie była nadmierna, zaś odmowa miejsca w przedszkolu nie była karą, lecz środkiem ochronnym. Sędziowie zauważyli, że ograniczenie to dotyczyło tylko przedszkola, a nie obowiązkowej edukacji. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki