EBC w kwietniu nie zmienia stóp procentowych

analityk Bankier.pl

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, Rada Prezesów EBC nie zmieniła dziś stóp procentowych.

Rada Prezesów, organ decydujący o polityce monetarnej EBC, postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że podstawowa stopa nadal wynosi 0%, stopa kredytu 0,25%, a stopa depozytowa -0,40%. Są to oczywiście najniższe poziomy stóp w historii strefy euro.

Zgodnie z wprowadzonym od początku tego roku mechanizmem rotacyjnym, w głosowaniu udziału nie brali dziś prezesi banków centralnych Hiszpanii, Irlandii, Grecji i Cypru.

Po raz ostatni EBC złagodził politykę monetarną w marcu, toteż przed dzisiejszym posiedzeniem analitycy nie oczekiwali zmian w tym zakresie. Na poprzednim posiedzeniu zdecydowano także o rozszerzeniu skali programu skupu aktywów z 60 mld do 80 mld euro miesięcznie.

Kilka minut po 14.30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego.Tak jak można było się spodziewać, prezes EBC pytany był m.in. o dalszy kształt polityki monetarnej EBC, podawane przez prasę informacje o silnym sprzeciwie Niemiec wobec dalszego luzowania czy koncepcję „helicopter money”, o której Włoch mówił już miesiąc temu.

(fot. Kai Pfaffenbach / FORUM)

- Oczekujemy, że stopy pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy czas, rozciągający się ponad planowany koniec zakończenia programu skupu aktywów – poinformował Mario Draghi w słowie wstępnym. Jak dodał, zakup aktywów ma trwać do 2017 r. lub dłużej, w zależności od inflacji, której Rada Prezesów bacznie będzie się przyglądać.

- W razie potrzeby skorzystamy ze wszystkich instrumentów pozostających w obrębie mandatu – zaznaczył.

Jak dodał, w najbliższych miesiącach strefa euro znów może znaleźć się w deflacji. Według przywołanych przez Draghiego prognoz, inflacja zacznie wracać do celu EBC dopiero w dłuższej perspektywie.

Draghi odcina się od helicopter money

Zapytany o koncepcję helicopter money, do której odnosił się już na poprzedniej konferencji, Mario Draghi najpierw dokładnie zacytował swoje słowa sprzed kilku tygodni, a następnie podkreślił, że idea ta nie była poruszana przez Radę prezesów.

- Pomysł ten jest obarczony dużymi trudnościami natury operacyjnej. Kwestią zasadniczą jest to, że nigdy nie dyskutowaliśmy o tym pomyśle – powiedział Draghi.

W odpowiedzi na pytanie o zastrzeżenia Niemiec, Włoch odwołał się do podstawy prawnej funkcjonowania EBC.

- Nasz mandat obejmuje stabilność cen w całej strefie euro, a nie tylko w Niemczech. To zapisano w europejskich traktatach. Trzymamy się prawa, a nie polityków, ponieważ zgodnie z prawem jesteśmy niezależni. To oczywiście odnosi się do wszystkich krajów i wszystkich polityków ze strefy euro – przypomniał Draghi.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Prezesów EBC odbędzie się 2 czerwca.

Brexit stanowi zagrożenie dla ożywienia w strefie euro

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE, czyli tzw. Brexit, byłoby zagrożeniem dla "kruchego" ożywienia gospodarczego w strefie euro - powiedział w czwartek szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który bronił też polityki banku w odniesieniu do inflacji.

Przynależność Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej jest źródłem "obopólnych korzyści" dla Zjednoczonego Królestwa i Europy - dodał.

Już same rozmowy o Brexicie doprowadziły do takich skutków "jak znacząca deprecjacja funta szterlinga" - podkreślił szef EBC.

"Oczekujemy, że (na rynku) utrzyma się duża zmienność aż do referendum, a może nawet również po nim" - ostrzegł Draghi, odnosząc się do zaplanowanego na 23 czerwca głosowania w sprawie ewentualnego Brexitu.

Bankier.pl/PAP

Michał Żuławiński

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~LinuxMint_17_3_User

Jeśli patrzysz na występ magika to nie patrz na jego ręce ale na to czym próbuje odciągnąć twoją uwagę.

! Odpowiedz
10 0 ~LATWAKASA

KTO CHCE BYĆ OBYWATELEM STREFY EURO I KASĘ Z NIEBA ???? ŁAPKA ZIELONA, KOMU KASA SIĘ NIE PRZYDA CZERWONA

! Odpowiedz
0 11 ~ed

Szacunek do pieniadza spada. Czyli rowniez do pracy za pieniadze. Bo skoro je drukuja dowolnie i rozdaja dowolnie w tym uchodzcom to trudno miec szacunek

! Odpowiedz
6 5 ~krasnal

Rynki to może i czekają , ale warszawskie bagno nie musi.Ono zawsze ma jeden kierunek , czasami tylko dla jaj wzrostowy...;-)))

! Odpowiedz
2 18 ~LinuxMint_17_3_User

Lekko off topic: Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ale coraz wyraźniej rysują się dowody na sterowaną tragedię 9/11 Kuźwa coraz więcej widzimy że wszystko na świecie jest chamsko sterowane, film matrix do dziecięca opowiastka przy tym NYC link English http://www.silverdoctors.com/headlines/world-news/secret- barometric-bomb-technologies-nuclear-technologies-used-to-bring-wtc-towers-down/#more-65716

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~niedowiarek

Mam kolegę co pracował tam w pobliżu, dzwoniłem do niego w ten sam dzień a on mi od razu że to było sterowane. Ja, dlaczego tak sadzisz, On bo żydostwo do pracy nie przyszło? Ja, e nie sądzę żeby to mogła być prawda.

! Odpowiedz
0 9 ~LinuxMint_17_3_User

jeszcze raz link bo nie wleja się dobrze http://www.silverdoctors.com/headlines/world-news/secret-barometric-bomb-technologies-nuclear-technologies-used-to-bring-wtc-towers-down/#more-65716

! Odpowiedz
11 3 ~miniu111 odpowiada ~niedowiarek

To że w zamachach 9/11 nie zginął żaden Żyd to bzdura powielana przez spiskowe portale. A wystarczy spojrzeć na listę nazwisk ofiar.

! Odpowiedz
2 5 ~Oz

Udają, że mają na coś wpływ i koszą kasę.

! Odpowiedz
0 17 ~abc

właśnie się dowiedzieliśmy kto płaci za kryzys i niskie stopy procentowe: niemieccy emeryci którzy wpłacali na fundusze emerytalne których wysokość wypłat zależy teraz od stóp procentowych... spróbujcie teraz im wytłumaczyć, że przy deflacji, ZERO jakie otrzymują ma większa wartość niż 5% otrzymywane przy inflacji. :-) hahahaha

oczywiście bankier zbyt bardzo troszczy się o wasze portfele by to wychwycić i wam powiedzieć

podobnie ekspert Furga i jego związek chcących dobrze brzuchatych panów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/PLN 0,03% 4,2884
2019-12-10 00:36:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil