Donald Trump wygrał wybory w USA

2016-11-09 08:42
publikacja
2016-11-09 08:42

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. To niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton. Trump będzie pierwszym prezydentem tego kraju, który wcześniej nie pełnił urzędu publicznego i nie był w wojsku. 

Donald Trump wygrał wybory w USA / fot. REUTERS/Mike Segar / FORUM

Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat Republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Po ogłoszeniu wyników głosowania w Wisconsin było już pewne, że prezydentem-elektem USA został Donald Trump. Zaraz po tej informacji jego rywalka, Hillary Clinton, uznała porażkę i zadzwoniła do nowo wybranej głowy państwa z gratulacjami. - Otrzymałem telefon od sekretarz Clinton. Pogratulowała nam naszego zwycięstwa, a ja pogratulowałem jej i jej rodzinie walki w tej kampanii - powiedział Trump.

- Jesteśmy winni Hillary wdzięczność za jej służbę publiczną. (...) Przyszedł czas na zasypanie podziałów. Przyszedł czas, abyśmy stanęli jako jeden naród. Przysięgam, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów. Jest to dla mnie bardzo ważne - mówił Trump tuż po ogłoszeniu wyników. - Każdy Amerykanin będzie mógł uwolnić swój potencjał. Zapomniani obywatele nie będą dłużej zapomniani. Naprawimy i odbudujemy naszą infrastrukturę. Będzie najlepsza na świecie. Zatrudnimy przy tym miliony ludzi - obiecywał prezydent-elekt.

Trump wspomniał także o planowanym prowadzeniu polityki zagranicznej. - Zawsze będziemy stawiać interesy USA na pierwszym miejscu, ale zawsze będziemy uczciwie postępować z innymi krajami i narodami. Będziemy mieli świetne relacje z innymi krajami - mówił. Dodał też, że USA pod jego rządami będą miały "najsilniejszą gospodarkę na świecie". - Kocham ten kraj - zakończył swoje przemówienie.

Zanim na mównicy pojawił się Donald Trump, głos zabrał nowo wybrany wiceprezydent, Mike Pence. - Amerykanie przemówili i wybrali swojego zwycięzcę - skomentował wyniki wyborów.

Wyniki wyborów są niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat Republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli demokraci.

Początkowa atmosfera świętowania w sztabie Hillary Clinton z każdą godziną stawała się słabsza. Na ustawionej w Jacob Javits Center scenie nie pojawiła się większość z gości, którzy mieli uświetnić wieczór wyborczy Hillary Clinton. Kiedy zwycięstwo Trumpa stało się niemal pewne, w oczach niektórych widać było łzy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Nowy Jork/magos

Źródło:IAR
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Damian
To chyba nie jest zaskoczeniem ze wygrał Trump... Sondaże ukazywanie w mediach były przeprowadzane wśród demokratów wiec chcąc nie chcąc były zaklamane.Clinton była pewna że pieniądze od korporacji i imigranci których nawpuszczali do kraju zapewnia jej popracie, ponadto nie spodziewała się ze stany które w poprzednich To chyba nie jest zaskoczeniem ze wygrał Trump... Sondaże ukazywanie w mediach były przeprowadzane wśród demokratów wiec chcąc nie chcąc były zaklamane.Clinton była pewna że pieniądze od korporacji i imigranci których nawpuszczali do kraju zapewnia jej popracie, ponadto nie spodziewała się ze stany które w poprzednich wyborach glosowaly na demokratów w tych będą miały dość kłamstwa i manipulacji i przejdą na drugą stronę. Brawo dla Pana Trumpa i liczę ze wywiąze się z tego co powiedzial o Clinton oraz ze wkrótce będzie mogła lgac dalej ale zza krat.
~Prol
Zamiast Żydówki Clinton mamy Żyda Trumpa
~lex
internet od dawna huczał że Trump ma znaczącą przewage nad Clinton ale lewicowe media podawały że to Clinton jest góra a Trump ją brutalnie atakuje. Brawo Trump , Ameryka tylko z toba może stać się silna i pozamykaj wszystkich Bush'ów i Clintonów w pudle bo tam jest ich miejsce.
~Mariusz
Bush Junior i Senior byli Republikanami...
~dabs odpowiada ~Mariusz
A Trump miał startować niezależnie :)
~obserwator
"Niespodzianka", że sondaże nie pokazują rzeczywistości. Kto by się spodziewał. W USA mówi się o tym otwarcie, tylko 6% ankietowanych ufa telewizji. Tam manipulacją manipulacją manipulację pogania. W Polsce też mamy wiele wspaniałych przykładów "rzetelnych" sondaży.
~tezobserwator
pewnie tam tez cytujac klasyka "prawnik byl zalogowany" ;) hehe

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki