Dojście do własności może być droższe

Większość z 2,5 mln uwłaszczonych użytkowników wieczystych może stracić prawo do najwyższego możliwego upustu opłaty przekształceniowej - ostrzega wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Dojście do własności może być droższe, i to nie z winy mieszkańców.

(YAY Foto)

DGP w artykule pt. "Przegrywamy z czasem wyścig o bonifikaty" informuje, że "władze największych miast nie wyrabiają się z wydawaniem specjalnych zaświadczeń dla mieszkańców". "Sygnały te już dotarły do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MiR). Wiele wskazuje na to, że czeka nas nowelizacja przepisów" - czytamy w publikacji.

Gazeta przypomina, że chodzi o ustawę z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.). Zgodnie z nią na początku stycznia ok. 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami.

"Aby potwierdzić ten stan, urzędy miast muszą najpierw przesłać wszystkim zainteresowanym specjalne zaświadczenia (mają czas do końca 2019 r.). Dopiero w kolejnym kroku mieszkańcy mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu" - przypomina autor publikacji Tomasz Żółciak. I podkreśla, że "czas ma tu kolosalne znaczenie".

"Jeśli otrzymamy zaświadczenie i wniesiemy opłatę z góry do końca tego roku, będziemy mogli liczyć na najwyższy upust (w niektórych miastach nawet 98 proc., w większości 60 proc.). Jeśli opłatę wniesiemy w 2020 r. lub później, upust (na gruntach państwowych i w miastach, które uchwaliły degresywne stawki bonifikat) będzie odpowiednio niższy - zazwyczaj o 10 pkt proc. Czyli dojście do własności będzie droższe, i to nie z winy mieszkańców, ale z opieszałości administracji publicznej" - czytamy w artykule.

Dziennikarz zauważył, że "niestety, wysyłka zaświadczeń idzie jak po grudzie" i podaje przykłady takich problemów w - Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. "Samorządy już proszą rząd o wydłużenie terminu wysyłki zaświadczeń aż do 2023 r. MiR nie wyklucza, że nowelizacja ustawy będzie konieczna" - informuje DGP.

"W przypadku przedłużenia terminu niezbędne będą również zmiany w zasadach wnoszenia opłat za 2019 r., tak aby obywatele skorzystali z bonifikat" powiedział gazecie Zbigniew Przybysz z MiR. (PAP)

rud/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 aod

I czemu tu się dziwić? Przecież Warszawa, Gdańsk, Wrocław to bastiony opozycji ... także wobec własnych mieszkańców.

! Odpowiedz
2 3 jendreka

Co to k. Jest w tym kraju. Nic nie może być normalne? Wszystko się robi żeby utrudnić, poroznic, skrócić. Zamiast tych promocji uchwalić stawkę na poziomie 60% bonifikaty i każdy zadowolony i państwo przyjazne. Ale nie, musi być po polsku.

! Odpowiedz
1 4 czytacz

A ja dostałem pismo z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o podjęciu zawieszonego postępowania i stwierdzenia nieważności decyzji Ministerstwa Budownictwa o odmowie przyznania prawa własności czasowej z 10.11.1950 roku do gruntu przy ul.Bielańskiej 22.Toć to kpina.Mieszkając tyle lat i płacąc podatki chyba zasiedzieliśmy tą nieruchomość?Kolejna afera reprywatyzacyjna się szykuje?KTO WZIĄŁ ŁAPÓWY I CO CHCE OSIĄGNĄĆ?Jedno wiem -nie będę mógł przekształcić we własność mojego wieczystego użytkowania.
BEZNADZIEJNE PAŃSTWO i jego urzędnicy!Odmówiono 69 lat temu,a teraz może oddadzą grunt z wybudowanym blokiem i ludżmi,którzy wykupili mieszkania i tyle lat płacili podatki i wieczyste użytkowanie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 dziki_losos

Co za absurd. Powinno iść e-mailem albo przez ePUAP wszystko w jeden dzień.

! Odpowiedz
0 5 infinum

świętej pieczęci urzędowej by nie było - się nie godzi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne