REKLAMA

Dni wolne od pracy w 2023 roku

2022-01-01 06:00, akt.2023-01-01 12:48
publikacja
2022-01-01 06:00
aktualizacja
2023-01-01 12:48

Dni wolne od pracy to nie tylko dodatkowy dzień wolny, ale także możliwość zaplanowania dłuższego urlopu. W 2023 r. wypadają one często w trakcie tygodnia. Pracownicy przy odpowiednim manewrowaniu datami urlopowymi mogą przedłużyć weekendowy wypoczynek w styczniu, maju, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz listopadzie. Natomiast krótsza niż zwykle przerwa czeka w okresie Bożego Narodzenia.

Dni wolne od pracy w 2023 roku
Dni wolne od pracy w 2023 roku
fot. Pra Chid / / Shutterstock

Planujesz urlop z wyprzedzeniem i chcesz wiedzieć, kiedy wypadają dni wolne od pracy? Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r. zapowiadają się wyjątkowo korzystanie dla osób, które chcą skorzystać z przedłużonego weekendu w trakcie całego roku. Większość świąt wypada w "środku tygodnia" - będą aż trzy wolne poniedziałki oraz dwie wolne środy i wtorki. Sprawdziliśmy również, kiedy wypadają dni wolne oraz niedziele handlowe w 2023 r. oraz jaki jest układ ferii zimowych w poszczególnych województwach.

Dni wolne od pracy – 2023 r.

Liczba dni ustawowo wolnych co roku jest taka sama - 13 dni. W zależności od ich układu pracownicy mogą skorzystać z całej puli lub okrojonej wersji. Ta druga sytuacja ma miejsce, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypada w niedzielę. W takiej  sytuacji nie przysługuje dodatkowy dzień wolny do wybrania w innym terminie. Natomiast "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" - podaje Kodeks pracy.

Reklama

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r.

Początek 2023 r. wygląda w miarę korzystnie. Wprawdzie Nowy Rok (1 stycznia) wypada w niedzielę. W związku z tym osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę nie będą mogły odebrać dodatkowego całego dnia płatnego urlopu za dzień wolny przypadający w soboty. Natomiast już święto Trzech Króli (6 stycznia) jest w piątek - a więc okazję do skorzystania z przedłużonego weekendu.

Na następny urlop trzeba trochę będzie poczekać - ok. 3 miesiące. Święta Wielkanocne w tym roku będą obchodzone na początku kwietnia. Dobra wiadomość dla pracowników jest taka, że Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) przypada we wtorek. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dni wolne od pracy  2023 r.

Data

Dzień tygodnia

Święto

1 stycznia

Niedziela

Nowy Rok

6 stycznia

Piątek

Święto Trzech Króli

9 kwietnia

Niedziela

Wielkanoc

10 kwietnia

Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja

Poniedziałek

Święto Pracy

3 maja

Środa

Święto Konstytucji 3 Maja

28 maja

Niedziela

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

8 czerwca

Czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia

Wtorek

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego

1 listopada

Środa

Wszystkich Świętych

11 listopada

Sobota

Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia

Poniedziałek

Boże Narodzenie

26 grudnia

Wtorek

Drugi Dzień Bożego Narodzenia

Źródło: Bankier.pl

Jak wygląda druga połowa roku pod względem dni świątecznych? W listopadzie 2023 r. na pracowników czekają dwa dni wolne od pracy w ciągu tygodnia. Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w środę - to okazja do skorzystania z przedłużonego weekendu. Wystarczy wziąć dzień wolny w poniedziałek i wtorek lub w czwartek i piątek. Wybierając jedną z tym dwóch opcji, pracownik przedłuza wolne od pracy do pięciu dni, przy wykorzystaniu dwóch dni urlopu. 

Mniej korzystnie wypada Święto Niepodległości (11 listopada) - w sobotę. W związku z tym pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Warto pamiętać, że pracodawca może narzucić termin wybrania dnia wolnego. 

Bardziej korzystanie wygląda końcówka 2023 r. Boże Narodzenie (25 grudnia) jest poniedziałek. A drugi dzień świąt przypada na wtorek (26 grudnia). Taki rozkład dni wolnych w kalendarzu jest zdecydowanie bardziej przychylny od układu z poprzedniego roku.  W 2022 r. pierwszy dzień świąt był w niedzielę - oznaczało to brak możliwości odebrania dodatkowego dnia wolnego.

Jak zaplanować długi weekend w 2023 r.?  

Początek 2023 r. zapowiada się pozytywnie pod względem planowania dłuższego urlopu - to dobry czas na długie weekendy. Święto Trzech Króli (6 stycznia) jest w piątek. W związku z tym pracownicy automatycznie skorzystają z przedłużonego weekendu. Natomiast osoby, które zdecydują się na wybranie dodatkowych 4 dni urlopu, będą mogły cieszyć się 9-dniowym wypoczynkiem.

Dni ustawowo wolne od pracy dobrze układają się również w maju. W tym roku Święto Pracy jest w poniedziałek (1 maja). Natomiast Święto Konstytucji 3 Maja wypada w środę. Taki układ to doskonała okazja na 9-dniowy wypoczynek. Wystarczy wziąć 3 dni wolnego - w środę (2 maja) oraz w czwartek i piątek (4 i 5 maja). 

Długie weekendy w drugiej połowie 2023 r.

Na kolejny długi weekend w 2023 r. trzeba będzie poczekać do czerwca. Tradycyjne, jak co roku, pracownicy mogą wziąć dzień wolny w piątek - 9 czerwca - i skorzystać z czterodniowego weekendu z okazji Bożego Ciała (8 czerwca). W drugiej połowie czerwca jest także szansa na 9 dni urlopu. Pracownicy, którzy zdecydują się wziąć urlop 2, 6 i 7 czerwca będą mogli skorzystać z dłuższej przerwy w pracy.

Urlop - długie weekendy w 2023 r.

Dni, na które należy wziąć urlop

Dni świąteczne

Łączna liczba dni wolnych od pracy

2, 3, 4 i 5  stycznia

Święto Trzech Króli

9 dni (od piątku do niedzieli)

2, 4 i 5 maja

Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja

9 dni (od piątku do niedzieli)

8 czerwca

Boże Ciało

4 dni (od czwartku do niedzieli)

30, 31 października i 2, 3 listopada

Wszystkich Świętych

9 dni (od soboty do wtorku)

27, 28 i 29 grudnia

Boże Narodzenie, Drugi Dzień Świąt i Nowy Rok

10 dni (od soboty do poniedziałku)

Źródło: Bankier.pl

Jak wypadają długie weekendy w drugiej połowie roku 2023 r.? Pracownicy mogą planować dni wolne wokół dnia Wszystkich Świętych (1 listopada), które jest w środę. Osoby, które zdecydują się na wybranie czterech dni urlopu, skorzystają z 9 dni wypoczynku. 

Ferie 2023 r. 

Po rocznej przerwie w roku szkolnym 2022/2023 wraca podział terminów ferii zimowych dla różnych województw. Poniżej przedstawiamy daty rozpoczęcia i zakończenia zimowej przerwy w szkołach z podziałem na regiony:

 • od 16 do 29 stycznia 2023 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 • od 23 stycznia do 5 lutego 2032 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
 • od 13 do 26 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Niedziele handlowe 2023 r.

Znamy także daty niedziel handlowych w 2023 r. Kiedy będzie można zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przyszłym roku będzie 7 niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu:

 • 29 stycznia 2023 r.,
 • 2 kwietnia 2023 r.,
 • 30 kwietnia 2023 r.,
 • 25 czerwca 2023 r.,
 • 27 sierpnia 2023 r.,
 • 17 grudnia 2023 r.,
 • 24 grudnia 2023 r.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu w 2023 r. będą w kwietniu i grudniu. Zakaz handlu nie obowiązuje na dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz tydzień przed i tydzień po Wielkanocy. Oprócz tego zakupy będzie można zrobić w jedną niedzielę stycznia, czerwca oraz sierpnia. 

Warto zwrócić uwagę, że w 2023 r. Wigilia wypada w niedzielę handlową. W związku z tym sklepy w ten dzień będą czynne maksymalnie do godziny 14. W praktyce oznacza to, że w 2023 r. będzie sześć i pół niedziel nieobjętych zakazem handlu. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fiat126p
365 dni w roku - 104 (soboty+niedziele) - 26 (urlop) - 10 (święta nie przypadające w dzień wolny) = 225 dni roboczych. Można uśrednić za kilka ostatnich lat. Razy 8 godzin - i to niech będzie standardowy czas pracy. Jak toś chce/może dłużej płacić proporcjonalnie więcej, gdy krócej - proporcjonalnie mniej. I uelastycznić decyzje 365 dni w roku - 104 (soboty+niedziele) - 26 (urlop) - 10 (święta nie przypadające w dzień wolny) = 225 dni roboczych. Można uśrednić za kilka ostatnich lat. Razy 8 godzin - i to niech będzie standardowy czas pracy. Jak toś chce/może dłużej płacić proporcjonalnie więcej, gdy krócej - proporcjonalnie mniej. I uelastycznić decyzje jak te dni rozplanować.
Tylko o co by się wtedy kłóciły tabuny prawników, ekonomistów, socjologów i dziennikarzy jak to PKB w danym roku zależy od rozkładu świąt, czy za dzień świąteczny w niedziele trzeba inny uczynić wolnym, jak decyzje władzy wpływają na ludzi itp...
frewoj
Jeszcze ten 2023 się nie zaczął, a u nas już kalkulacje ile dni będzie można bimbać...
prawdziwynierobot
"Początek 2023 r. wygląda w miarę korzystnie. Wprawdzie Nowy Rok (1 stycznia) wypada w sobotę."
Zerknąłem w kalendarz i śpieszę poinformować że wypada w niedzielę
peluquero
w niektórych kulturach sobota jest jak niedziela ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki