REKLAMA

Czy Tesli grozi finansowa katastrofa?

2018-03-28 11:50
publikacja
2018-03-28 11:50

Tesla zbankrutuje w ciągu następnych 3-6 miesięcy – obwieścił główny zarządzający niewielkiego funduszu Vilas Capital Management. Jakby na potwierdzenie tej tezy dwa dni później agencja Moody’s obniżyła rating Tesli do poziomu bardzo ryzykownego.

/ Tesla

Agencja Moody’s we wtorek obniżyła rating obligacji uprzywilejowanych Tesli z B3 do Caa1, a notę dla całej grupy kapitałowej z B2 do B3. To noty zaledwie o kilka „oczek” powyżej ocen przyznawanych bankrutom. Ponadto perspektywa ratingu Tesli została obniżona ze stabilnej do negatywnej.

Obniżka ratingu jest skutkiem opóźnień w produkcji modelu 3 oraz „napiętej” sytuacji finansowej spółki. Moody’s dodaje, że rating może ulec dalszemu obniżeniu, jeśli pojawią się kolejne poślizgi produkcyjne. Według pierwotnych planów Tesla miała wytwarzać 5000 egzemplarzy modelu 3 tygodniowo. Ale w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku do klientów dostarczono zaledwie 1542 sztuk, czyli ledwie 118 tygodniowo. Po tym plany na pierwszą połowę tego roku obniżono do 2500 sztuk na tydzień.

Opóźnienia w produkcji oraz ogromne koszty inwestycyjne i zakupu komponentów sprawiły, że w IV kwartale 2017 roku strata netto sięgnęła rekordowych 771 milionów dolarów. „Jeśli potrafimy wysłać samochód w kosmos, to poradzimy sobie też z produkcją modelu 3” – powiedział wtedy prezes firmy Elon Musk. Ale inwestorzy nie dowierzali – kurs spółki spadł po wynikach o ponad 8 proc.

Akcje Tesli jeszcze niedawno były inwestycyjnym hitem. Ta motoryzacyjna manufaktura w szczytowym momencie była wyceniana wyżej niż Ford czy General Motors, produkujące miliony aut rocznie i zarabiające na tym miliardy dolarów. Lecz od kilku miesięcy inwestorzy zaczynają wątpić w sukces firmy Elona Muska. Przez ostatni miesiąc kurs akcji Tesli spadł o przeszło 20 proc., osiągając najniższy poziom od kwietnia 2017 roku.

Na razie w mediach głównego nurtu pojawia się delikatny sceptycyzm wobec ambitnych planów Tesli. Znacznie dalej idzie John Thompson, zarządzający 25 mln dolarów w Vilas Capital Management. Jego zdaniem Tesla zbankrutuje w ciągu następnych 3-6 miesięcy z powodu niekompetencji w produkcji modelu 3, malejącego popytu na model s oraz x, oraz z powodu fatalnego stanu finansów.

Spółka nie jest w stanie przeżyć następnych 12 miesięcy bez dostępu do kapitału od banków z Wall Street lub prywatnych inwestorów. Szacujemy, że Tesla będzie potrzebowała ok. 8 mld dolarów w ciągu następnych 18 miesięcy, aby pokryć straty operacyjne, wydatki inwestycyjne, spłatę zapadającego zadłużenia oraz na kapitał pracujący” – napisał Thompson.

Problem w tym, że spółka Muska znalazła się na radarze amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, co utrudnia – jeśli wręcz nie uniemożliwia – emisję akcji lub obligacji.

„Jako konfrontację z rzeczywistością dodajmy, że Tesla jest warta więcej niż Ford, podczas gdy Ford w ubiegłym roku zrobił 6 milionów samochodów, zarabiając na tym 7,6 mld dolarów, zaś Tesla zrobiła 100 000 samochodów, tracąc na tym dwa miliardy dolarów (...) W mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś tak absurdalnego” – kwituje John Thompson, który posiada krótką pozycję na akcjach Tesli i jest to największa pojedyncza pozycja jego funduszu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
_justus
Zarobić to można by było na samochodzie elektrycznym PROSTYM czyli relatywnie TANIM . Coś jak kiedyś VOLKSWAGEN czyli samochód dla mas. A jak się wymyśla pojazd z milionem wodotrysków to jest to niestety drogie i awaryjne, ergo - nieekonomiczne
tindala
Jak w finale filmu "Grek Zorba" : "Jaka piękna katastrofa"
Jednemu się nie da zaprzeczyć - Musk to wizjoner za którym podążają rzesze naśladowców.
Przywraca romantyczne piękno wolnej przedsiębiorczości. Bardzo barwna postać - czapki z głów :))
bialy_kruk
(...) W mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś tak absurdalnego”

Oni maja tesle a my mamy getbaka.

W takim razie odliczamy kto pierwszy zamknie firme na patyk.
pytek21
nie narzekaj na GBK. Początki i rewolucje są trudne ale efekty powalają (pozytywnie)
search
A co on mysli , niez popatrzy na drogi. Coraz wiecej E-golf, e up, E nissan, renault, BMW i nie mowie tu o POlsce. Rewolucja zacznie sie po 2020 kiedy bedzie coraz wiecej zakaz ow dla diseli
alvaro_morales
"Ta motoryzacyjna manufaktura" - nie no bez jaj. Dziennikarz powinien wiedzieć czym się różni firma technologiczna od manufaktury. Manufakturą można nazwać gliwickiego opla a nie Teslę. Cokolwiek nie powiedzieć, ale Tesla jest jedną nielicznych firm która ma szansę utrzeć nosa wielkim korporacjom samochodowym,"Ta motoryzacyjna manufaktura" - nie no bez jaj. Dziennikarz powinien wiedzieć czym się różni firma technologiczna od manufaktury. Manufakturą można nazwać gliwickiego opla a nie Teslę. Cokolwiek nie powiedzieć, ale Tesla jest jedną nielicznych firm która ma szansę utrzeć nosa wielkim korporacjom samochodowym, oczywiście jeśli przetrwa.

Ponadto cytowanie niejakiego John-a Thompson "zarządzającego 25 mln dolarów", żeczysiściee guru robienia pieniędzy. To już Morawiecki jest lepszy bo on zarządzał 60 miliardami dolarów w PEKAO, czyi ponad 2000 razy więcej. Każdy prezes większej firmy w Polsce zarządza takim kapitałem.

devnull
"W mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś tak absurdalnego” – kwituje John Thompson, który posiada krótką pozycję na akcjach Tesli."
A co ma mówić, też bym tak mówił
ajwaj
No OK -
popytaj dlaczego prez. USA Trump w kamp. wyborczej i do dzisiaj okresla to jako "Fake News" :)
Dlaczego ten sama "nowosc" leci przez "wolny-swiat" - przez pajeczyne "Fake News" ?
Dlaczego pisza "MORDERCY starego agenta GB" bez wyroku na podstawie 5 kartek A4 rozdanych
No OK -
popytaj dlaczego prez. USA Trump w kamp. wyborczej i do dzisiaj okresla to jako "Fake News" :)
Dlaczego ten sama "nowosc" leci przez "wolny-swiat" - przez pajeczyne "Fake News" ?
Dlaczego pisza "MORDERCY starego agenta GB" bez wyroku na podstawie 5 kartek A4 rozdanych 80 dyplomatom BEZ JEDNEGO slowa dowodu, ale z wyrokiem Pani May (geograf) > WINNY- A jednoczesnie nie odpowiadaja 150+ panstwom GDZIE i jakie sa dowody ?

https://www.kommersant.ru/docs/2018/UK_Briefing.pdf

Manipulacja, socjo-technika toporna i infantylna prostackich spin-doktorów, a "wydmuszki" np. surowce, akcje, bondy daja miliardy $$$$
itd. itp.
ajwaj
@do and00 2018-03-28 16:02
jakos przerzuca
janusz26904029
Motoryzacyjna manufaktura - dobre :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki