Czechy: parlament wpisuje prawa właścicieli broni do konstytucji

Niższa izba parlamentu Czech uchwaliła w środę nowelizację konstytucji, uwzględniającą prawa właścicieli broni palnej do obrony, mimo że UE po terrorystycznych atakach uzbrojonych islamistów ma na celu ograniczenie dostępu do broni.

(YAY Foto)

Jak podało Radio Praha, legalni posiadacze broni palnej będą mogli niedługo zrobić z niej użytek w razie ataku terrorystycznego lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu państwa.

Za nowelizacją głosowało 139 ze 168 obecnych na sali deputowanych, więcej niż wymagana większość konstytucyjna wynosząca 120. Przeciwko było dziewięciu posłów.

Nowelizację przygotowali deputowani z rządzących Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i ruchu ANO 2011 oraz opozycyjnych partii komunistycznej i Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Jak podkreślili poprawka nie ma na celu uznania prawa do posiadania broni za prawo fundamentalne.

Nowelizacja trafi do Senatu, gdzie poprzeć ją muszą przynajmniej trzy piąte senatorów, zanim zostanie podpisana przez opowiadającego się za nią prezydenta Milosza Zemana.

Gdyby Senat nie przegłosował nowelizacji, wróciłaby ona do niższej izby parlamentu z proponowanymi przez senatorów poprawkami do zatwierdzenia.

Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec powiedział, że nowelizowane przepisy wskazują na zaufanie do legalnych posiadaczy broni. Jego zdaniem okazałaby się przydatne w takich przypadkach, jak ataki w Nicei i Berlinie, gdzie nie było uzbrojonej policji. "Nie chcemy rozbrajać własnego narodu w czasach pogarszającego się bezpieczeństwa" - oznajmił.

Według przeciwników nowelizowanych przepisów torują one drogę do wprowadzenia w Czechach praw Dzikiego Zachodu.

Nowelizacja uważana jest za reakcję na zaostrzenie przez Unię Europejską restrykcji dotyczących broni.

Parlament Europejski zatwierdził w marcu zmiany w przepisach dotyczących unijnej dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni palnej, zwłaszcza na ślepe naboje i dezaktywowanej. Regulacje zaostrzono w odpowiedzi na zamachy w Paryżu w 2015 r. Ograniczenia te są jednak mniejsze, niż pierwotnie planowała Komisja Europejska - rok temu projektu nie poparły Polska i Czechy; przeciw był także Luksemburg, który uznał proponowany tekst przepisów za niewystarczający.

W Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tys. sztuk broni palnej, przy czym spora jej część to egzemplarze muzealne. Według unijnych dyrektyw około połowa ze wszystkich zarejestrowanych sztuk broni palnej wymaga zezwolenia i może być użyta do obrony - mówi zaaprobowana przez deputowanych nowelizacja.

klm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Tomasz

Tak?...A ilu ginie od noża kuchennego!

! Odpowiedz
6 0 ~s6

W USA 30 zastrzelonych dziennie.

! Odpowiedz
1 11 ~Rafik

Sam mam dwie bronię, pistolet i gładkolufowa, i bardzo sie z tego cieszę gdyż od momentu jej zakupu czuje sie znacznie bezpieczniejszy. Polecam zrobić to samo!

! Odpowiedz
1 8 ~Wegan

Tak tylko trzeba dodać ze morderstwa w USA w 96% są z broni nielegalnej

! Odpowiedz
3 31 ~Maro

Gangi zawsze znajdą sposób, żeby skądś zdobyć "klamki". A UE zależy na rozbrojeniu obywateli, żeby łatwiej było ich uciskać.

! Odpowiedz
43 10 adiky

W Polsce rocznie ginie od broni około 35 osób w Stanach 35 000 i to nie jest samoobrona bo większość to przypadkowe postrzelenia, samobójstwa i masowe morderstwa. Masowe morderstwa to prawdziwa plaga i jest ich około 100 rocznie czyli wariat wchodzi do szkoły i strzela do wszystkiego co się rusza. Wszystkiego najlepszego dla braci Czechów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 jakucy

To jest żaden argument. W Szwajcarii prawie połowa obywateli posiada broń palną, a liczba incydentów z jej użyciem wynosi około 100 rocznie. Porażająca statystyka dotycząca broni palnej w USA jest wynikiem ich struktury społecznej - przede wszystkim dużym rozwarstwieniem społecznym.

! Odpowiedz
8 73 niepelnosprawny_org

pierwsi mądrzy, od dłuzszego czasu nie było słychac w mediach o tak dobrej decyzji jakiegos kraju, trzeba brać przykład... na pewno beda mieli u siebie wzrost jakiejs działalnosci decydujacej do wzrostu uzycia broni, imigranci i pseudoimigranci beda tam bardziej obecni niz w Polsce zapewne a widac np. co dziaeje sie po europie, w Stanach, my nie chcemy sie przyzwyczajac do zamachow...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 79 ~katowiczanka

czy ktos wie czy jezyk czeski jest trudny w nauce? coraz bardziej podobaja mi sie jako miejsce do zycia i prowadzenia biznesu, no i sa znacznie blizej niz austalia :)

! Odpowiedz
17 3 cyryl_pawel

Podobno bardzo trudny. Przez wiele lat słyszałem, że polski jest dla obcokrajowców ciężki do nauczenia, ale ostatnio dowiedziałem się, że np. Amerykanie za najtrudniejszy europejski język uważają czeski.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil