Co zrobić, gdy bank podnosi opłatę za konto?

redaktor Bankier.pl

Wprowadzenie podatku bankowego, zgodnie z zapowiedziami ekspertów, nie przyniosło nic dobrego odbiorcom końcowym – prowadzenie rachunków drożeje. Klienci muszą pilniej sprawdzać, z jakiego bankomatu korzystają lub ile wydają miesięcznie kartą, żeby z ich kont nie zostały potrącone kwoty większe niż dotychczas. Co może zrobić klient, gdy bank podwyższa opłaty?

Podwyżki opłat to często punkt zapalny w relacji klienta z usługodawcą. Nie inaczej jest w przypadku banków, które zwiększyły marże kredytów hipotecznych i podnoszą stawki za prowadzenie rachunków i kart płatniczych. Klient nie ma w takim wypadku szerokiego wachlarza opcji – albo przyjmie nowe warunki, albo zdecyduje się na zmianę banku na tańszy. Zmiana banku nie zawsze jednak będzie darmowa.

(fot. stockyimages / YAY Foto)

Wóz albo przewóz

Jeśli podwyżki są nieznaczne, nie każdemu będzie na rękę załatwianie formalności związanych z przeniesieniem rachunku do innej firmy działającej na polskim rynku bankowym. Ale jeśli aktualizacja taryfy opłat i prowizji okaże się bardziej bolesna, wielu klientów postanowi poszukać tańszego dostawcy.

Konstrukcja umów ramowych na prowadzenie konta bankowego jest dla klientów na tyle korzystna, że mogą z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Nie jest ona podpisywana na konkretny termin, tylko na czas nieokreślony. Sprawa wydaje się więc banalnie prosta do realizacji. Tym bardziej, że w przypadku zmiany regulaminu, taryfy opłat i prowizji lub tabeli stóp procentowych, sprzeciw klienta skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem umowy.

Promocja nie ma wtedy nic do rzeczy

Może się jednak zdarzyć, że klient nawiąże z bankiem współpracę w ramach oferty promocyjnej – zostanie skuszony atrakcyjniejszym oprocentowaniem lokaty, zachętą pieniężną lub darmowym gadżetem. Banki często stosują wtedy klauzulę, która zobowiązuje nowego klienta do utrzymania rachunku przez określony czas. Zapis ten jednak nie jest wiążący, jeśli bank zdecyduje się przez ten okres wprowadzić podwyżki opłat.

Kłopot pojawia się wtedy, kiedy podwyżka była już uwzględniona w treści umowy – np. kiedy niskie opłaty obowiązywały tylko przez krótki czas – klient wtedy dobrowolnie zdecydował się na podniesienie opłat w przyszłości i uiszczanie ich do końca trwania umowy.

Jak zmienić konto, kiedy bank nie zmienił regulaminu?

Z natychmiastowego rozwiązania umowy nie można jednak skorzystać, gdy klient podejmie decyzję o zmianie rachunku bez aktualizacji regulaminu banku. Może się tak zdarzyć, kiedy konkurencja wprowadzi atrakcyjniejszy rachunek lub skusi klienta dodatkowym bonusem.

Informacje, które należy sprawdzić przed zmianą konta
  1. Czy możesz zrezygnować z konta (czy obowiązuje cię umowa promocyjna lub inna umowa blokująca rezygnację z konta)
  2. Jak możesz złożyć wniosek o rezygnację z konta
  3. Ile trwa okres wypowiedzenia umowy i kiedy zostanie zablokowana karta płatnicza
  4. Jakie opłaty musisz ponieść z tytułu rozwiązania umowy
  5. Po upływie terminu wypowiedzenia - czy bank faktycznie zamknął twoje konto
Źródło: Opracowanie Bankier.pl

Procedura w takim przypadku niewiele się różni od poprzedniej. Pojawia się tylko jeden wróg - czas wypowiedzenia. Banki zastrzegają sobie czas na dezaktywację wszystkich usług przypisanych do nazwiska. W wielu przypadkach taki okres wynosi 1 miesiąc – przez czas „zawieszenia” usług bank może naliczyć koszty zgodne z tabelą opłat i prowizji. Opłata może być nawet wyższa niż zwykle z tego względu, że konto będzie wtedy nieużywane – w wielu przypadkach bez wpływu wynagrodzenia i dokonania określonej liczby transakcji kartą bank potrąca z konta więcej.

Konieczne jest pozostawienie odpowiedniej kwoty środków na koniec, by bank miał z czego pobrać naliczone opłaty i nie uruchomił procedury windykacyjnej. Warto także sprawdzić po upływie terminu wypowiedzenia, czy konto faktycznie zostało zdezaktywowane. Jeśli nadal można się na nie zalogować, należy zgłosić do banku, by nie naliczył opłat za kolejny miesiąc.

Nadal niechętnie zmieniamy konta

Pomimo wprowadzenia systemu Ognivo, mającego ułatwić klientom banków migrację z jednej firmy do drugiej, na taki krok nadal decyduje się niewielu. Statystyki wskazują na ok. 17-18 tys. przenoszonych kont rocznie. Związek z bankiem często ewoluuje i zamiast studenckiego konta, po kilku latach zawiera się także umowy o dodatkowe produkty i usługi, jak karty kredytowe czy nawet kredyty hipoteczne. To przywiązuje klienta na długo.

Ile kosztuje Cię konto bankowe? Czy odczułeś podwyżki? Jak zareagowałbyś na zmiany opłat? Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu Bankier.pl

Bez tych produktów zmiana rachunku nie powinna być jednak uciążliwa. Banki reklamują się jako instytucje, która załatwią wszelkie formalności dla klienta, który zechce przenieść do nich swoje konto. Do wskazanych przez klienta instytucji i pracodawcy bank powinien wystosować odpowiednią informację o nowym numerze rachunku do rozliczeń z konkretną osobą. Zgodnie z założeniami systemu Ognivo, nowy bank powinien także odtworzyć zlecenia stałe i polecenia zapłaty zdefiniowane przez klienta na poprzednim koncie.

Podwyżki jednak są sporym motywatorem do zmiany banku. Według badania TNS Polska, 60 proc. klientów zmieniło konto właśnie z tego powodu. Na rynku banków jest wiele – zawsze można znaleźć korzystniejszą ofertę. Jeśli więc opłaty faktycznie stają się dokuczliwe, nie warto bać się zmiany rachunku.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Czytelnik

nasi rodzice żyli bez banków i kart,nie wspierali biednych bankierów zakupy płacili gotówką nikt nie wiedział ile wydawali

! Odpowiedz
0 3 ~Grzechu_comeback

Panie autorze. BRAKI!!! TOTALNE!
"Wprowadzenie podatku bankowego, zgodnie z zapowiedziami ekspertów, nie przyniosło nic dobrego odbiorcom końcowym – prowadzenie rachunków drożeje. "
Przeszła przez media informacja odnośnie zmian taryf. ŻADEN przepytany, na dywaniku, bank oraz wielce szanowny przedstawiciel ZBP oznajmili, że zmiany cen nie mają NIC WSPÓLNEGO z podatkiem bankowym. Czyżby pańska pisanina była oskarżeniem ich o KŁAMSTWO?!
Pojawiają się bankructwa, rośnie to i owo, co banki kosztuje.... no, ale tak wypada, by GŁUPOTY kolportować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~toja-

Podnoszenie opłat jest przestępstwem kryminalnym ponieważ jest nadużyciem prawa dla swoich korzyści każdy kmiotek za to poszedłby do więzienia podatek miały zapłacić banki a nie klienci no ale przecież bankierzy prezesi dyrektorzy nie pójdę do więzienia!!!

! Odpowiedz
0 13 ~Naganiacze

Co zrobić, gdy bank podnosi opłaty?
Szybko i zdecydowanie LIKWIDOWAĆ konto, ew. szukać tańszego. Jeśli nie ma - trzymać cash w domu.

! Odpowiedz
2 7 ~Fjjg

Bardzo slaby artykul. Jak z podrecznika pierwszoklasisty...

! Odpowiedz
0 8 ~ekspat

Co zrobić, gdy bank podnosi opłaty? Przenieść się do innego. Np Citi Handlowy kosi 25 zeta za konto- miałem i podziękowałem- proste

! Odpowiedz
0 0 ~Thaddeus

city to jest od poczatku istnienia dziadowski bank w ktorym bankowcy polscy mysla ze sa na wall street a pojecia nie maja nie polecam

! Odpowiedz
0 1 ~Hehe

Tak jak oskarżenia o to, że ktoś jest trollem na usługach partii trakturę z przymróżeniem oka i coś co ma zdyskredytować rozmówcę... tak wydaje mi się, że w tym temacie są trolle banków ;D

! Odpowiedz
0 6 ~znawca_internetu

nie, no co ty. Partie i banki finansujące trolli? przecież to jakaś teoria spiskowa. Nikomu normalnemu coś takiego nie przyjdzie do głowy

! Odpowiedz
0 9 ~imbecyl

W mBanku uwaga na"promocyjny" kredyt odnawialny-za samo uruchomienie kredytu 2,5%(po roku),sam kredyt 9,63 % plus ubezpieczenie.Prawie jak w lombardzie!Jak coś dają za darmo i
zadzwonią do ciebie to od razu rezygnuj!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl