REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Co trzeba zrobić z wiekiem emerytalnym? Tusk składa obietnicę wyborczą

2023-01-11 13:04
publikacja
2023-01-11 13:04

Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego po wygranych wyborach. Przyszli emeryci chcą sami decydować o tym, w jakim wieku odchodzą na emeryturę i dlatego sprawę uważam za zamkniętą - powiedział w środę lider PO Donald Tusk.

Co trzeba zrobić z wiekiem emerytalnym? Tusk składa obietnicę wyborczą
Co trzeba zrobić z wiekiem emerytalnym? Tusk składa obietnicę wyborczą
fot. Grzegorz Czykwin / / FORUM

Przewodniczący PO był pytany podczas środowej konferencji prasowej o kwestię podniesienia wieku emerytalnego za rządów PO-PSL i ostatnie wypowiedzi polityków tej partii w tej sprawie.

"Kwestia wieku emerytalnego jest oczywista i udokumentowana. Wszyscy wiemy, jaka była historia, jakie były powody i argumenty na rzecz podniesienia wieku emerytalnego. Sprawa została zamknięta" - odpowiedział Tusk.

Jak zaznaczył przewodniczący PO, "mówił o tym tuż po powrocie z Brukseli do polskiej polityki, że uważa sprawę za zamkniętą choćby z tego powodu, że niezależnie od ilości argumentów ekonomicznych, statystycznych, a także finansowych - bo oczywiście im dłużej ludzie pracują, tym wyższą mają emeryturę - nie ulega wątpliwości, że większość opinii publicznej w Polsce była sceptyczna wobec tego projektu".

"Wszyscy chyba się zgodzimy, że polscy przyszli emeryci i polskie przyszłe emerytki chcą sami decydować o tym, w jakim wieku odchodzą na emeryturę i dlatego sprawę uważam za zamkniętą" - podkreślił lider PO.

Dodał jednocześnie, że nie ma wątpliwości, że "ktokolwiek w Polsce będzie się wypowiadał na tematy wieku emerytalnego, to pisowskie media i telewizja będą starały się przekonywać, że zwycięstwo PO w najbliższych wyborach oznacza podniesienie wieku emerytalnego". "Nie, nie oznacza. Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego po wygranych wyborach" - podkreślił Tusk.

Spośród polityków PO na przykład wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana była w zeszłym tygodniu w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy nawet jeśli sytuacja gospodarcza i demograficzna się nie poprawią, to wiek emerytalny powinien pozostać taki jak obecnie.

"Jeżeli popatrzymy na emerytury kobiet, które średnio mają dużo niższe emerytury niż mężczyźni, to zdajemy sobie sprawę, że rzeczywiście może są kobiety, które nie chcą pracować, które chcą wcześniej przechodzić na emeryturę. Ale może są takie, które by chciały pracować, dlatego wydaje mi się, że o wieku emerytalnym na pewno będziemy rozmawiać" – odpowiadała wicemarszałek Sejmu. Według niej, "ważne jest to, żeby taka decyzja była indywidualna, by każdy miał prawo wyboru".

Dopytywana, czy należy ustawowo wykluczyć podniesienie wieku emerytalnego Kidawa-Błońska odparła: "Myśmy raz podnieśliśmy ustawowo wiek emerytalny. Nie daliśmy takiej szansy wyboru i zapłaciliśmy za to jako formacja bardzo wysoką cenę. Jestem przekonana, że to była dobra decyzja, bo ludzie powinni dłużej pracować. Zresztą ludzie chcą dłużej pracować, bo chcą żyć lepiej i zdają sobie sprawę, że czym dłużej mogą pracować, tym jakość ich życia jest lepsza". "Ale to powinna być decyzja indywidualna, by dać możliwość dłuższej pracy" - dodawała posłanka.

"Chwaląc decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego, Małgorzata Kidawa-Błońska ujawniła kolejny punkt programu wyborczego PO - praca aż do śmierci" - oceniał rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Założeniem było stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65. Zgodnie z reformą, od 2013 r. wiek emerytalny miał wzrastać co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn miał wynieść 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Ustawa pozwała też przejść wcześniej na częściową - 50 proc. - emeryturę (kobiety w wieku 62 lat, przy 35 latach pracy, i mężczyźni w wieku 65 lat przy 40 latach stażu). Rząd PO-PSL wprowadził te zmiany motywując je bezpieczeństwem systemu emerytalnego, wskazując że wówczas na jednego emeryta przypadały cztery osoby zdolne do pracy, a za 50 lat będą tylko dwie osoby. Nie pozwoliłoby to zapewnić wypłat emerytur na odpowiednim poziomie, ani zapewnić wzrostu gospodarczego.

Za rządów Zjednoczonej Prawicy 1 października 2017 r. w życie weszły przepisy, które przywróciły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Karol Kostrzewa

mja/ kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (137)

dodaj komentarz
ad_obervatorek
Bardziej mnie zastanawia co on zrobi po przegranych wyborach.
1a2b
Tusk ma olbrzymi potencjał na ostateczne zatopienie szajki P0. Już teraz zaczyna być dla nich więcej wart jako trup, najlepiej spektakularnie zaszlachtowany jak Budyń. Mogli by sobie folksdojcza zalegendować.
Poza tym lubię wiedzieć że Niemieccy bandyci i złodzieje inwestują w tego nielota. Całkowicie bezpłodny wybór.... to cieszy.
kochan
Mógłby choć raz prawdę powiedzieć, tak dla zmyłki chociaż.. Może w noc świętojańską?
grzegorz53
Pytanie dlaczego kobiety mogą wcześniej przejść na emeryturę?
pozhoga
Bo są te, no, dyskryminowane - nie czytasz gazwybu?
jas2
Kobiety bezdzietne powinny mieć wiek emerytalny wyższy od mężczyzn, bo dłużej żyją.
Za to kobiety, które urodziły i wychowały dzieci dzieci, powinny mieć za to o 5 lat niższy wiek emerytalny za każde dziecko, i 1000 zł. dodatku do emerytury za każde dziecko.
yypan
Obetnij sobie, to może zrozumiesz...
jasiek45
kto uwierzy oszustowi ? lepiej niech on mowi po niemiecku , osiagnie lepszy efekt
newcommer
Nawet synowi obiecał, że "z tego komisji śledczej nie będzie"

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki