Od 60 do nawet 100 proc. – o tyle wzrosły w ciągu ostatnich siedmiu lat średnie ceny transakcyjne mieszkań w Gdańsku – wynika z danych Bankier.pl. Zmiana i ostudzenie zapędów sprzedających przyszło wraz z wybuchem pandemii COVID-19.


W I kw. 2023 r. za mieszkania w Gdańsku płacono średnio od 8740 zł/mkw. (lokale o powierzchni powyżej 80 mkw.) do 10 985 zł/mkw. (mieszkania o powierzchni poniżej 35 mkw.). To odpowiednio o 0,8 i 5,5 proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2022 r. Choć stawki notowane w Gdańsku są po Warszawie i Krakowie najwyższymi w Polsce, to w analizowanym okresie rosły najwolniej spośród sześciu największych polskich miast.


Stawki notowane w stolicy woj. pomorskiego wyglądają relatywnie stabilnie względem pozostałych największych rynków sprzedaży mieszkań w Polsce także w ujęciu dwu- i trzyletnim. Względem I kw. 2020 r., a więc okresu tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, kawalerki o powierzchni poniżej 35 mkw. podrożały bowiem średnio o 7,7 proc. Średnie stawki płacone za większe lokale wzrosły z kolei o ok. 12-14 proc.


Jeśli jednak spojrzymy na średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży mieszkań w dłuższej perspektywie, okaże się, że w Gdańsku jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 panowała największa drożyzna. Z najmocniejszymi wzrostami, przekraczającymi 20 proc. w ujęciu rocznym, mieliśmy do czynienia pomiędzy I kw. 2019 r. a I kw. 2020 r.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Najmniejsze kawalerki o powierzchni poniżej 35 mkw. podrożały wówczas w aktach notarialnych średnio o 28,3 proc. Za mieszkania o powierzchni pomiędzy 35 a 60 mkw. płacono średnio o 21,2 proc. więcej niż w I kw. 2019 r. Najmocniejszy wzrost w ujęciu rocznym (+18,1 proc.) zanotowano wówczas także w przypadku lokali o powierzchni od 60 do 80 mkw.


Wzrosty notowane przed pandemią sprawiły, że w ujęciu czteroletnim mieszkania w Gdańsku podrożały w aktach notarialnych średnio od 23 do 38 proc. Względem I kw. 2018 r. wzrost wyniósł od 31 do blisko 50 proc., z kolei względem I kw. 2016 r., za najmniejsze mieszkania (poniżej 35 mkw.) płacono średnio o 102,9 proc. więcej.


Spośród sześciu największych polskich miast podobny poziom wzrostów stawek zanotowano jedynie w Łodzi. Najstabilniej pod tym względem wypada Poznań i Warszawa, jednak stabilnie oznacza w tym przypadku wzrosty w ujęciu siedmioletnim sięgające 50-60 proc.