REKLAMA

CDP z wnioskiem o upadłość

2020-04-22 12:14
publikacja
2020-04-22 12:14

CDP, czyli najstarszy polski dystrybutor gier, zmierza ku likwidacji. O problemach spółki głośno zrobiło się w styczniu, gdy przełożona została premiera "Cyberpunka 2077". CDP miało być dystrybutorem tej gry.

fot. CD Projekt Red / / www.cyberpunk.net

- Sąd zdecydował o zabezpieczeniu majątku spółki  CDP poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy. To konsekwencja wniosku o upadłość, który największy dystrybutor gier złożył już pod koniec lutego. Teraz nadzorca przygotuje sprawozdanie, na mocy którego sąd podejmie decyzję czy ogłosi jego upadłość - poinformował "Puls Biznesu".

O możliwej upadłości spółki na Bankier.pl pisaliśmy już w styczniu 2020 roku. Spółka zwolniła wówczas większość załogi i jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Pojawiały się wówczas komentarze, że problemy CDP mają związek z przełożeniem premiery "Cyberpunka 2077". Warto dodać, że CDP wprawdzie ma wspólne z CD Projektem korzenie, jednak od 2014 roku nie należy do grupy kapitałowej notowanej na GPW spółki. Producenci "Cyberpunka 2077" powierzyli CDP dystrybucję gry. Dystrybutor miał już ponieść nawet istotne koszty na przygotowanie premiery, ta jednak została przełożona z kwietnia na wrzesień. Stąd plotki, że to "Cyberpunk" stał się gwoździem do trumny CDP.

Przedstawiciele CDP zaprzeczali, że to przełożenie premiery "Cyberpunka 2077" stanowiło źródło problemów ich firmy. I rzeczywiście w pewnym sensie tak jest, bowiem problem narastał dużo wcześniej. Z umieszczonego w KRS-ie ostatniego sprawozdania finansowego wynika, że w 2018 roku CDP miało 49 mln zł przychodów (względem 67 mln zł w 2017 roku) i 0,9 mln zł straty netto (względem 1,9 mln zł zysku w 2017). Kapitały własne spółki spadły z 5,5 mln zł w grudniu 2017 do 2,3 mln zł w grudniu 2018 roku. Spółce we znaki dała się przede wszystkim zmiana trendów w dystrybucji gier. O ile jeszcze przed pięcioma laty wciąż w branży królowały pudełka, o tyle obecnie większość sprzedaży odbywa się drogą cyfrową. 

Co do samego "Cyberpunka 2077" warto podkreślić, że jeszcze w styczniu CD Projekt poinformował, że wszystkie zamówienia przedpremierowe gry złożone bezpośrednio u dystrybutora CDP zostaną zrealizowane. Wkrótce także ogłoszono, że CDP w roli dystrybutora zastąpi Cenega.

AT

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
uorenbufet
Znam paru takich którym aż zadrżałoby serce gdyby chodziło w tej informacji o TEN CD Projekt (po prostu "skracają" tę spólkę).!
grzegorzkubik
Jeśli chodzi i spółkę CD Projekt notowaną na GPW to ma się dobrze. Dziwi mnie podejście niektórych inwestorów życzących upadku dobrej polskiej firmie stworzonej na bazie Optimusa zniszczonego przez urzędy i banki. Każdy Polak powinien zabiegać o utrzymanie się polskich firm i życzyć im wszystkiego najlepszego. Kto wie może wasze Jeśli chodzi i spółkę CD Projekt notowaną na GPW to ma się dobrze. Dziwi mnie podejście niektórych inwestorów życzących upadku dobrej polskiej firmie stworzonej na bazie Optimusa zniszczonego przez urzędy i banki. Każdy Polak powinien zabiegać o utrzymanie się polskich firm i życzyć im wszystkiego najlepszego. Kto wie może wasze dzieci będą pracowały w tej firmie.
nostsherlock
Nie przejmuj się, to nie są "inwestorzy", tylko jakieś trolle opłacane partyjnie. Rząd chciałby się do nich dobrać jak się dobrał do Optimusa, ale najpierw trzeba zniszczyć opinie spółce, bo opinia publiczna nie byłaby zadowolona. Niezadowolenie opinii publicznej mogłoby się przecież odbić na kolejnych wyborach (a partyjniacy Nie przejmuj się, to nie są "inwestorzy", tylko jakieś trolle opłacane partyjnie. Rząd chciałby się do nich dobrać jak się dobrał do Optimusa, ale najpierw trzeba zniszczyć opinie spółce, bo opinia publiczna nie byłaby zadowolona. Niezadowolenie opinii publicznej mogłoby się przecież odbić na kolejnych wyborach (a partyjniacy muszą dbać o interes partii/koryta)
itsofunny
Powrót Optimusa wielki comeback Polskie składaki konkurujące z lenowami delami hp apllami jupiii jicha jicha!!! :D
godunow1
CD Projekt zaczynał swoją przygodę z produkcją gier przewidując, że czas dystrybucji gier w formie fizycznej się kończy. Najwyraźniej mieli rację ...
maximuspl
Niestety żyjemy w czasach zakupów gier w wersjach elektronicznych: Steam, Epic, MS Store, EA. Sam nie pamiętam kiedy kupowałem gre "pudełkową". Promocje wyżej wspomnianych gigantów odstawia na bok wszystkie inne możliwe dystrybucje. Kupując taniej gre w wersji elektronicznej, która jest powiązana z danym kontem nie odsprzedamy Niestety żyjemy w czasach zakupów gier w wersjach elektronicznych: Steam, Epic, MS Store, EA. Sam nie pamiętam kiedy kupowałem gre "pudełkową". Promocje wyżej wspomnianych gigantów odstawia na bok wszystkie inne możliwe dystrybucje. Kupując taniej gre w wersji elektronicznej, która jest powiązana z danym kontem nie odsprzedamy (oczywiście można to ominąć i sprzedawać konto z gra jak to ma miejsce). Czasy się zmieniły. Teraz "rządzą" subskrypcje.
peluquero
Redukcje wynagrodzenia w pierwszej kolejności powinny objąć wysokiej rangi urzędników, a nie zwykłych pracowników. Ci zarabiają skromniej. Średnia płaca wśród urzędników cywilnych policji to obecnie (już po podwyżkach) 3200 zł brutto. Dla przykładu przeciętne zarobki w kancelarii premiera i ministerstwach to 9049 zł brutto, w urzędach Redukcje wynagrodzenia w pierwszej kolejności powinny objąć wysokiej rangi urzędników, a nie zwykłych pracowników. Ci zarabiają skromniej. Średnia płaca wśród urzędników cywilnych policji to obecnie (już po podwyżkach) 3200 zł brutto. Dla przykładu przeciętne zarobki w kancelarii premiera i ministerstwach to 9049 zł brutto, w urzędach centralnych - 6920 zł brutto, a w administracji skarbowej - 6785 zł brutto.
loool
Juz myślałem że chodzi o CD projekt. Ale spokojnie ... poczekamy
dziki_losos
No bo chodzi. Studio robiące gry to CD Projekt RED, a dystrybutor, a kiedyś tłumacz gier - CDP, do 2012 nazywał się CD Projekt.
cineknt
Miło, że życzysz jednej z niewielu polskich firm odnoszących sukcesy za granicą upadku. Prawdziwy Polak z Ciebie. Najlepiej niech wszystkie polskie firmy upadną, żebyśmy wszyscy pracowali dla zagraniczych korporacji, wtedy Polska na pewno będzie krajem miodem i mlekiem płynąca.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki