REKLAMA

Buzek: Polsce bardziej opłaca się szybsze odejście od węgla

2021-07-09 13:14
publikacja
2021-07-09 13:14

Polsce bardziej opłaca się szybsze odejście od węgla, niż jest to obecnie deklarowane; Polacy chcą przystępnych cen energii, a one mają szansę spaść, jeśli wykorzystamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – ocienił b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł PO Jerzy Buzek.

Buzek: Polsce bardziej opłaca się szybsze odejście od węgla
Buzek: Polsce bardziej opłaca się szybsze odejście od węgla
fot. Jarek Praszkiewicz / / FORUM

Buzek wraz samorządowcami, politykami oraz ekspertami z Polski, Czech i Niemiec wziął udział w piątek w organizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną debacie: „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”. Debata odbyła się w Bogatyni w okolicach Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz elektrowni.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski w wystąpieniu otwierającym debatę podkreślił, że Turów znajduje się na trójstyku granic. „Tu w niedalekiej odległości zlokalizowanych jest 10 kopalni – pięć po stronie czeskiej, cztery po stronie niemieckiej i nasza w Turowie. A więc przed nami ogromne wyzwania transformacji energetycznej tego regionu; chcemy dyskutować o wspólnych doświadczeniach, aby nie popełnić tych błędów, które zostały popełnione” - mówił prezes. Dodał, że 10 kopalni zapewnia pracę łącznie niemal 50 tys. ludzi.

„Wyzwanie jest ogromne, a problemy te same we wszystkich trzech krajach, bo węgiel brunatny jest elementem podstawowym, jeśli chodzi o miks energetyczny w tym regionie i jeszcze przez wiele lat tak będzie, ale transformacja energetyczna jest procesem nieuniknionym” - mówił Dąbrowski.

Jerzy Buzek przypomniał, że w 2017 r. ogłoszono powołanie unijnej platformy wsparcia regionów górniczych w transformacji. „Jak zaczynaliśmy działalność tej platformy, to mieliśmy najwyżej 10 mln euro rocznie przeznaczonych na współpracę. Dziś Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który wówczas właściwie zaczynaliśmy, z trzech źródeł finansowanie to 100 mld euro, a sam bezpośredni fundusz to 17 mld euro” - mówił Buzek.

Dodał, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest otwarty dla trzech przygranicznych regionów – polskiego, czeskiego i niemieckiego. „Jest gotowość na wspólne projekty i jest zaczyn finansowy, który należy rozwijać (…). Trzeba stworzyć koncepcję dla tych trzech regionów, bo tylko wtedy, kiedy uruchomimy synergię pomiędzy tym, co się dzieje po trzech stronach granicy, będzie nam łatwiej” - mówił.

Buzek podkreślił, że odejście od węgla w energetyce jest opłacalne. Wskazał przy tym, że współpraca samorządów, przemysłu, biznesu, organizacji pozarządowych oraz wymiana doświadczeń w trzech przygranicznych terenach może być bardzo pomocna przy transformacji energetycznej. „Oczekiwania mieszkańców tych trzech przygranicznych regionów są dokładnie takie same – czyste środowisko, ale również dobra gospodarka” - powiedział.

Dodał, że dziś polskie firmy, w tym PGE, mają realny program odchodzenia do węgla. „Pamiętajmy, że chcemy sięgnąć po Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a on wymaga określonego zadeklarowania, że rzeczywiście odchodzimy od węgla” - mówił.

Zdaniem Buzka, Polsce bardziej opłaca się szybsze odejście od węgla, niż jest to obecnie deklarowane. „Bo Polacy chcą przystępnych cen energii, a one mają szansę spaść, jeśli wykorzystamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i inne możliwości przejścia w nowy stan energetyki, przemysłu, transportu. Nasi obywatele chcą również przyszłościowych miejsc pracy i oczywiście czystego powietrza” - zauważył Buzek.

Dodał, że Europejski Zielony Ład to „wielki program rozwoju UE”. „Ten program de facto ma swoje koło zamachowe w postaci Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” - dodał były premier.

Wskazał przy tym, że programy realizowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinny mieć charakter lokalny. „Konieczna jest oczywiście współpraca z władzami centralnymi, ale raczej jako wsparcie, jako ukoronowanie tych programów. Druga sprawa, inwestujemy w nowe pokolenie UE, a więc zapomnijmy o starych rozwiązaniach – róbmy rzeczywiście rozwiązania, które będą podobały się młodym ludziom, żeby oni mieli szansę zatrudnić się i by wiedzieli, że to są ich miejsca pracy” - zaznaczył Buzek.

Europoseł podkreślił też, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to nie tylko pogramy społeczne, na przykład przekwalifikowania pracowników, ale też „twarde inwestycje”. „W ekologiczny transport, w nowe zasilanie energetyki – zwłaszcza odnawialnymi źródłami energii, ale także wykorzystanie gazu ziemnego w okresie przejściowym” - powiedział. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
sel
Wszystkie te pieniądze kradną poprzez tzw eko opłaty w prądzie z węgla nie będzie węgla nie będzie pieniędzy zdrożeje eko prąd robota głupiego,
demeryt_69
Ten 'góral' to największy szkodnik od czasów spędu magdaleńskiego - $zalom!

300_pala
On jest protestantem znafco
piotr_malkontent
Tak zwane elity unii (i nie tylko) uważają, że pieniądze rozdziela się 'po uważaniu' z budżetu ew. (ci bardziej lotni) czują, że te pieniądze drukuje np. EBC. Za wszelkimi decyzjami tych gremiów stoją przesłanki ideologiczne, gremia te, są pod tym względem bardziej ortodoksyjne niż sowieccy bolszewicy... jednak skutki tych Tak zwane elity unii (i nie tylko) uważają, że pieniądze rozdziela się 'po uważaniu' z budżetu ew. (ci bardziej lotni) czują, że te pieniądze drukuje np. EBC. Za wszelkimi decyzjami tych gremiów stoją przesłanki ideologiczne, gremia te, są pod tym względem bardziej ortodoksyjne niż sowieccy bolszewicy... jednak skutki tych decyzji dotykają jak najbardziej rzeczywistej ekonomii prowadząc w najlepszym przypadku do niewłaściwej alokacji środków (w gorszym przypadku Weimar) i zmniejszenia konkurencyjności co niestety ma olbrzymie znaczenie dla przyszłości kontynentu. Jak już kiedyś pisałem cieszy to zamorskich konkurentów a unię prowadzi do ekonomicznego upadku. To zakończy się piękną katastrofą, powstanie nowy, zachodni trzeci świat. Gospodarka ma olbrzymią inercję, więc efekty wystąpią z opóźnieniem ale gdy staną się dostrzegalne nie będzie można już niczego zatrzymać...
lipsk
Ciekawe czyim agentem jest ten Buzek albo mają na niego haki które mogą go pogrążyć . Bo nie wiem co o tym myśleć jak podobno naukowiec wypowiada takie głupoty.
demeryt_69
Zdecydowanie Mossad :)
drzaraza
To dlaczego nie odchodziłeś tylko gaciami trząsieś ze strachu o koryto przed górnikami jak przyjechali do warszawki z kilofami, łańcuchami i kamieniami.
jan-kowalski
Wskazał przy tym, że programy realizowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinny mieć charakter lokalny. „Konieczna jest oczywiście współpraca z władzami centralnymi, ale raczej jako wsparcie, jako ukoronowanie tych programów. Druga sprawa, inwestujemy w nowe pokolenie UE, a więc zapomnijmy o starych rozwiązaniach Wskazał przy tym, że programy realizowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinny mieć charakter lokalny. „Konieczna jest oczywiście współpraca z władzami centralnymi, ale raczej jako wsparcie, jako ukoronowanie tych programów. Druga sprawa, inwestujemy w nowe pokolenie UE, a więc zapomnijmy o starych rozwiązaniach – róbmy rzeczywiście rozwiązania, które będą podobały się młodym ludziom, żeby oni mieli szansę zatrudnić się i by wiedzieli, że to są ich miejsca pracy” - zaznaczył Buzek.

Az przykro czytać/słuchać. I to człowiek z tytułem profesora, w dodatku nauk ścisłych!
koba2020
typowy akademicki teoretyk, który trafił przypadkiem do reala, skutki były i są ...........
1984
A kiedy pan Buzek sprawdzał hurtowe ceny gazu? Wystarczyła jedna normalna zima aby skoczyły do 400 euro. Jeżeli kolejna zima będzie równie "ostra" (czyli normalna) to przekroczenie 500 euro jest na 100% pewne. Wtedy energia elektryczna z el. gazowej kosztowałaby ok. 400 zł + certyfikaty CO2. Z powodu unijnej polityki bardzo A kiedy pan Buzek sprawdzał hurtowe ceny gazu? Wystarczyła jedna normalna zima aby skoczyły do 400 euro. Jeżeli kolejna zima będzie równie "ostra" (czyli normalna) to przekroczenie 500 euro jest na 100% pewne. Wtedy energia elektryczna z el. gazowej kosztowałaby ok. 400 zł + certyfikaty CO2. Z powodu unijnej polityki bardzo podrożały, w tej chwili 57 euro za tonę! Nawet 2x mniej emisyjny niż węgiel gaz będzie z tego powod obciążony ponad 50 zł haraczem.

Polacy nie chcą drogiej energii ale UE w której Buzek ma dużo do powiedzenia brnie w kosztochłonny system handlu emisjami. Zrobienie z niego "instrumentu finansowego" którym każdy moze handlować doprowadziło do niespotykanego wzrostu cen. Na szczęście EU ETS coraz mocniej bije w Niemcy, dzisiaj przed południem MWh kosztowała u nich ponad 100 euro więc jest szansa na zmiany. Bo gdy biły w takie państwa jak Polska i Dania EU nawet palcem nie kiwnęła!

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki