Brazylia wprowadza szybką ścieżkę przyznawania prawa pobytu uchodźcom z Wenezueli

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zakomunikowało w piątek w Genewie, że rząd Brazylii wprowadza "szybką ścieżkę" przyznawania prawa pobytu uchodźcom z Wenezueli, bez wymaganego dotąd wywiadu z osobami ubiegającymi się o jego przyznanie.

Rząd Brazylii przyznał w czwartek na takiej zasadzie status uchodźców 21 tys. przybyszom z Wenezueli, motywując tę decyzję "ciężkimi naruszeniami praw człowieka" w ich ojczyźnie.

Warunki wydania pozytywnej decyzji wobec tych osób, to przebywanie w Brazylii, nieposiadanie pozwolenia na pobyt stały w żadnym innym kraju, ukończone 18 lat, legitymowanie się wenezuelskim dowodem tożsamości i niekaralnością przed przyjazdem do Brazylii.

Władze brazylijskie oceniają liczbę Wenezuelczyków przebywających w tym kraju na 224 tys. Codziennie zwiększa się ona przeciętnie o 500 osób. Większość wenezuelskich obywateli przebywających w Brazylii dotarła tam przez Roraimę w stanie Amazonas, jedyne czynne jeszcze przejście na granicy wenezuelsko-brazylijskiej.

Brazylia zarejestrowała dotąd 120 tys. podań Wenezuelczyków o prawo pobytu.

Łącznie na całym świecie o prawo stałego pobytu ubiega się 750 tys. obywateli Wenezueli; większość w Ameryce Łacińskiej. Jak dotąd w Brazylii prawo takie uzyskało 75 tys. uchodźców z Wenezueli.

UNHCR ocenia, że od 2015 roku Wenezuelę opuściło ze względów ekonomicznych, a także politycznych, z zamiarem dłuższego pozostania za granicą 4,6 mln jej stałych mieszkańców.(PAP)

ik/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil