REKLAMA

Boryszew spodziewa się 23 IX decyzji KE odnośnie sprzedaży Impexmetalu Aluminium Konin

2020-09-04 12:28
publikacja
2020-09-04 12:28
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Boryszew spodziewa się 23 września decyzji Komisji Europejskiej odnośnie sprzedaży Impexmetalu Aluminium Konin szwedzkiej spółce Gränges AB. Do transakcji powinno dojść w ciągu najbliższych dni lub kilku tygodni po uzyskaniu zgody KE - poinformował podczas konferencji prasowej prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

"23 września spodziewamy się ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej. To jest jedyny element, który nas wstrzymuje przed przeprowadzeniem sprzedaży Aluminium Konin. Spodziewamy się pozytywnej decyzji" - powiedział prezes.

"Wówczas finalizacja mogłaby się odbyć bez zbędnej zwłoki, w ciągu najbliższych dni, kilku tygodni po uzyskaniu zgody" - dodał.

Pod koniec listopada 2019 roku Boryszew podpisał przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji Impexmetalu szwedzkiej spółce Gränges AB. Cena sprzedaży określona ma być w oparciu o korektę wartości przedsiębiorstwa spółki, uzgodnionej na 938 mln zł o wysokość m.in.: długu netto, kapitału obrotowego netto, przedpłaconych nakładów inwestycyjnych i innych korekt wynikających z warunków transakcji.

Umowa z Grängesem została zawarta z zastrzeżeniem spełnienia się warunków zawieszających w niej określonych, w tym między innymi: warunku dokonania podziału Impexmetalu przez wydzielenie majątku na spółkę Impexmetal Holding, w taki sposób, że w majątku spółki pozostanie działalność produkcyjna prowadzona dotychczas w Koninie oraz warunku uzyskania zgód odpowiednich organów antymonopolowych na dokonanie transakcji.

Krzysztof Kołodziejczyk dyrektor finansowy Boryszewa powiedział, że finalizacja transakcji zmniejszy zadłużenie grupy.

W pierwszym kwartale 2020 roku grupa Boryszew naruszyła kowenant finansowy w zakresie długo netto/EBITDA. Wskaźnik ten wyniósł 3,8, podczas gdy w umowach kredytowanych wskaźnik grupy miał się kształtować na poziomie nie wyższym niż 3,5. W przypadku wskaźnika dług brutto/EBITDA miało to być do 3,7, a w I kw. wskaźnik sięgnął 4,19.

Na początku września Boryszew poinformował, że mógł naruszyć na koniec I półrocza 2020 roku wskaźnik obsługi zadłużenia finansowego DSCR oparty o skorygowany wynik EBITDA grupy i obsługę zadłużenia za ostatnie 12 miesięcy, a także wskaźnik pokrycia odsetek oparty na wyniku EBIT i odsetkach za ostatnie 12 miesięcy.

"Prowadzimy rozmowy z bankami i liczymy na ich finalizację jeszcze we wrześniu" - powiedział w piątek Kołodziejczyk.

Na koniec czerwca 2020 roku dług netto/EBITDA grupy wyniósł 4,6.

Kołodziejczyk zapowiedział, że w przypadku sprzedaży Impexmetalu Aluminium Konin, CAPEX grupy w 2020 roku wyniesie ok. 60 mln zł, gdyż wszystkie wydatki inwestycyjne poniesione w zakładzie w Koninie zostaną zwrócone przez nowego inwestora.

W pierwszym półroczu 2020 CAPEX grupy wyniósł 74 mln zł, z czego ok. 44 mln zł stanowiły wydatki inwestycyjne w Hucie Aluminium Konin.

Prezes poinformował, że w II kwartale grupa dostała 26 mln zł w ramach polskiej i niemieckiej pomocy rządowej. Zapowiedział też, że w III kwartale spodziewa się otrzymania nie mniejszej kwoty.

Grupa Boryszew jest grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. W jej skład wchodzi blisko 40 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach. Grupa zatrudnia 11 tys. pracowników.(PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki