Bielecki: Nasza giełda od paru lat nie kwitnie

O tym, czy rynek kapitałowy zastąpi banki w finansowaniu rozwoju gospodarczego, a także o wpływie podatku bankowego na kondycję sektora mówił wczoraj w trakcie VI Europejskiego Kongresu Finansowego były premier Jan Krzysztof Bielecki.

Bielecki: Nasza giełda od paru lat nie kwitnie


Anna Drozd: Czy rynek kapitałowy zastąpi banki w finansowaniu rozwoju gospodarczego? Pan jest byłym prezesem banku. Czy opowiada się pan po stronie banków?

Jan Krzysztof Bielecki: Tak. Banki wygrały tę debatę, a po jej przeprowadzeniu jeszcze wzrosła liczba osób, która uważa, że banki mają dużą przyszłość. I to trochę cieszy, ale też trochę martwi. Jeśli chcemy, żeby nasza gospodarka była bardziej innowacyjna, bardziej cyfrowa, żeby na rozwój gospodarczy miały coraz większy wpływ startupy, jeżeli chcemy gospodarki o wyższym poziomie ryzyka, to musimy pamiętać, że banki nie zawsze są tym pierwszym źródłem finansowania i potrzebny jest rynek kapitałowy. Gdybyśmy wysłali założyciela Facebooka do banku, to pewnie miałby problem. Google też powstawał w oparciu o rynek kapitałowy, a nie bankowy. Podwyższenie rangi instytucji kapitałowych to jest bardzo istotna rzecz.

Nasza giełda była alternatywą do finansowania bankowego, można było dla rozwoju pójść na giełdę, sprzedać swoje akcje i w ten sposób zdobyć kapitał. Nasza giełda od paru lat nie kwitnie - mówiąc łagodnie. Potrzebujemy jak tlenu tego, żeby być spójni. Chcemy być nowocześni, stawiać na technologię, musimy dopasować do tego rynek finansowy.

Jak pan ocenia kondycję sektora bankowego i wpływ podatku bankowego? Czy nie istnieje ryzyko, że np. podatek zostanie zwiększony? Mamy takie wrażenie, że banki poradziły sobie z obecną sytuacją, ale co dalej, gdzie jest granica?

Banki sobie, można powiedzieć, średnio radzą - to zależy, jak się patrzy. Banki oczywiście będą się dostosowywały do zmienionych zasad opodatkowania, jednak to dostosowanie niekoniecznie musi być zgodne z tymi celami, które sobie stawiamy. Bo jeśli chcemy, żeby banki więcej sponsorowały gospodarkę, lepiej finansowały rozwój rynku mieszkaniowego poprzez kredyty hipoteczne, to musimy wiedzieć, że na to potrzeba więcej kapitału i będzie potrzebna inna struktura tego kapitału. Można się obawiać, że podatek bankowy będzie zachęcał banki, żeby udzielać mniej kredytów hipotecznych, a bardziej skupiać się na krótkoterminowych pożyczkach.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Manolo

Dyzma !!! Co ci tam napisali na kartce ??????????

! Odpowiedz
0 1 ~Stan2

Tak zorganizowaliście tak macie. Może jeszcze drobny inwestor winien? Co Panie B jeden i drugi?

! Odpowiedz
0 1 ~Adam222

Ograniczcie spekulację w tej szulerni. Zlikwidujcie dogrywki i zróbcie uczciwe indeksy, na przykład WIG30, w którym każda spółka będzie miała taki sam udział. Tak jest w Stanach.
Wtedy ludzie wrócą.

! Odpowiedz
0 7 ~bankster

Co ten "obszczymur" pitoli !
Tacy eksperci jak on doprowadzili do napompowania tego polskiego balona !
Gdzie spojrzeć w EU następuje redukcja wartości nadmuchanych akcji banków i spółek
pozorujących dobrą robotę, dobre produkty. A ten cwaniaczek dalej swoje!
Myśli, że ma do czynienia z frajerami !

! Odpowiedz
0 5 ~Grzechu_comeback

he he he he he he he he he e he he uha ha ha !!!!!!
niech zgadnę....... od 8 lat?!
Jak ktoś kradnie OFE i wyprzedaje majątek za pół ceny, to CO MA KWITNĄĆ?!?!?
PLATFORMERZY idźcie gdzieś do Tuska, schowajcie się na jakieś 100 LAT, bo co nie powiecie to GŁUPOTA I WSTYD!

! Odpowiedz
0 11 ~mójwacek

Nie kwitnie głównie dzięki ciężkiej pracy takich ludzi, jak on. Takie to były kiedyś czasy, że kierowca Bielecki został premierem, a kierowca Wachowski pisał ustawy dla elektryka Bolka. I stworzyli taki system łupienia maluczkich, że prezes Amber Gold to przy nich nieporadny dzieciak. GPW, to część tego systemu.

! Odpowiedz
0 7 ~obiektywny

GPW to kompromitaxcja rynku kapitałowego..Debiuty,ceny emisyjne po kilkaset plz by po latach spaść na grosze..

! Odpowiedz
0 7 ~edek

Komunistyczny złodziej Belka okradał inwestorów podatkiem, który miał być tylko czasowy na 1 rok, a do dzisiaj nie został zniesiony. Jeżeli tym sektorem zarządzają idioci, którzy tylko mają na celu okradać inwestorów to niech sobie sami w to gówno inwestują.

! Odpowiedz
1 16 ~ktk

Co nie ma już kogo okradać. Złodzieje muszą okradać złodziei. Bardzo bezczelny ten szef zespołu "doradców" w bandzie rudego. Jak taka miernota mogła zostać premierem, szefem banku, szefem doradców. No brak słów.

! Odpowiedz
0 16 ~republikanin

od kiedy PO i PSL zaczely majstrowac przy kodeksie handlowym i tym samym pozwolily zarzadom (dominujacym akcjonariuszom) dymac dawcow kapitalu od tego czasu nic nie kwitnie i dopuki to sie nie zmieni tak bedzie -- wiec pan Bielecki niech wzbudzi w sobie troche refleksji i uswiadomi sobie jak PO-PSL zniszczyla rynek kapitalowy

! Odpowiedz
WIG -0,48% 59 092,01
2019-06-14 17:05:00
WIG20 -0,60% 2 286,46
2019-06-14 17:05:00
WIG30 -0,57% 2 629,28
2019-06-14 17:15:00
MWIG40 -0,30% 4 032,87
2019-06-14 17:04:15
DAX -0,60% 12 096,40
2019-06-14 17:37:00
NASDAQ -0,52% 7 796,66
2019-06-14 22:03:00
SP500 -0,16% 2 886,98
2019-06-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.