REKLAMA

Biedronka rezygnuje z brytyjskich ziemniaków przez brexit

2019-10-11 08:48
publikacja
2019-10-11 08:48

Biedronka poinformowała swojego brytyjskiego dostawcę ziemniaków, że od 15 października nie będzie korzystała z jego usług. Wszystko przez obawy przed bezumownym brexitem.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Jak poinformował portal fruitnet.com, Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w naszym kraju, rezygnuje ze współpracy z brytyjskim eksporterem ziemniaków w obawie przed brexitem bez umowy. Był to niemały cios dla firmy, która miesięcznie wysyłała do Polski tony ziemniaków. Musiała bowiem nagle zrezygnować z zamówień od swoich dostawców.

– To pierwszy prawdziwy cios finansowy, jaki wywarł na nas brexit – powiedział w rozmowie z portalem przedstawiciel brytyjskiej firmy eksportowej. Dodał, że w razie braku ugody między Unią Europejską a Wielką Brytanią, technicznie od 1 listopada dla Biedronki byłoby nielegalne posiadanie na półkach brytyjskich produktów.

Gdyby doszło do "no deal" brexit, Zjednoczone Królestwo straciłoby możliwość eksportowania produktów spożywczych do krajów UE i musiałoby wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o równoważności fitosanitarnej.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 31 października. Obecny premier Boris Johnson jest zwolennikiem brexitu i zamierza wyjść ze Wspólnoty z końcem miesiąca nawet bez porozumienia, za co krytykowany jest w kraju, jak i zagranicą.

19 października w brytyjskim parlamencie odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie brexitu, wcześniej odbędzie się dwudniowy szczyt UE, który określany jest jako ostatnia szansa na wypracowanie porozumienia. Biorąc pod uwagę nastawienie Johnsona, niczego nie można być pewnym.

Donald Tusk napisał na swoim Twitterze: "Stawką nie jest wygrana w jakieś głupiej grze oskarżeń. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii, jak również bezpieczeństwo i interesy naszych obywateli. Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofania. Quo vadis?".

DU

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
karbinadel
"technicznie od 1 listopada dla Biedronki byłoby nielegalne posiadanie na półkach brytyjskich produktów" - bzdura do kwadratu. Od 1. listopada nie mogliby ich sprowadzać, ale te kupione wcześniej można by było spokojnie sprzedawać. Kwestia tylko, jakim cudem opłaca się importować pyry z UK?
search
W PL ziemniaki to sie sadzi, ale tylko by samemu robic zacier lub sprzedawac do gorzelni. Ludzie po co wam spozywcze zimeniaki jak jest dobra zmiania i daja 500+, 13+, maluch +, leki+, mieszkania +, 500+ dla seniora i wiele wiele innych plusow. Pomyslcie ludzie po co chodzicie do roboty , jest PPK i rzad daje co roku kase na twoje W PL ziemniaki to sie sadzi, ale tylko by samemu robic zacier lub sprzedawac do gorzelni. Ludzie po co wam spozywcze zimeniaki jak jest dobra zmiania i daja 500+, 13+, maluch +, leki+, mieszkania +, 500+ dla seniora i wiele wiele innych plusow. Pomyslcie ludzie po co chodzicie do roboty , jest PPK i rzad daje co roku kase na twoje konto. przy rzadach bialo czerwonych Polajkow o wysokich standardach uczciwosci i moralnosci robota to glupota a picie to zycie.
nostsherlock
Zawsze w Biedronce przy ziemniakach jest informacja "kraj pochodzenia: Polska". Przypominając sobie jak ziemniaki były drogie kilka miesięcy temu, wnioski nasuwają się same. Wygląda na to, że klienci byli wprowadzani w błąd
1a2b
Biedronka powinna sprzedawać zagraniczne ziemniaki tylko gdy na rynku brakuje polskich. W przeciwnym razie niech handluje gdzie indziej. Dotyczy to również innych towarów spożywczych.
heimir
Kolejny powód żeby nie kupować w dyskontach - gdzie są polskie ziemniaki?
ekwador15
niech wychodzą bez umowy. Unia powinna ich już dawno wywalić bez ustępstw. w sprawie backstopu zadnych konkretów, mowia nie bo nie. wywalic ta UK z unii, czeka ich głęboki kryzys. tajny raport rządowy pokazał jak to będzie wyglądać. teraz poolowa firm oparta o handel z krajami unii, od razu bedzie moglo sie zwinac. ile niech wychodzą bez umowy. Unia powinna ich już dawno wywalić bez ustępstw. w sprawie backstopu zadnych konkretów, mowia nie bo nie. wywalic ta UK z unii, czeka ich głęboki kryzys. tajny raport rządowy pokazał jak to będzie wyglądać. teraz poolowa firm oparta o handel z krajami unii, od razu bedzie moglo sie zwinac. ile miejsc pracy w UK zostanie zlikwidowanych, ale beda miec recesje. sami chcieli. moze w dlugim terminie 30 lat im sie to oplaci choc nie wiadomo jak beda wygladac rynki czy beda duze swiatowe kryzysy gospodarcze. ale w najbliższych latach poczują co zrobili :)
trooper
Tusk - w Polsce nie doceniany, na arenie międzynarodowej szanowany strateg i przywódca. My Polacy wolimy swoją przyziemną kaszanę, prostych chłopów co ci napchają gębę kiełbasą abyś cicho siedział
1as odpowiada trooper
Gdzie on jest szanowany?!
Pijus Juncker klepie go po mordzie i kpi w żywe oczy w obecności zainteresowanego, Merkel ma za sługusa, Farage wyzywa od imigrantów ekonomicznych, a całościowo i obiektywnie jest oceniany jako bardzo słaby urzędnik..
johny11palcow
A co my swpich ziembiakow nie mamy zeby ryże sprowadzwc

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki