Białoruś: podpisano umowę ws. polskich centrów wizowych

Umowę w sprawie polskich centrów wizowych w Białorusi podpisano we wtorek w Mińsku. Polska ambasada liczy, że rozpoczną one działalność pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

(fot. wiki / materiały dla mediów)

Podpisaliśmy umowę, na mocy której w Białorusi stworzone zostaną centra tzw. outsourcingu wizowego, które będę zajmowały się zbieraniem i wstępną selekcją wniosków wizowych, co ułatwi pracę konsulom - powiedział PAP charge daffaires polskiej ambasady Michał Chabros, który sygnował dokument.

Centra będą prowadzone przez firmę zewnętrzną i umożliwią zainteresowanym złożenie wniosku wizowego oraz odebranie paszportu z wizą w miejscu zamieszkania lub bliżej niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w polskim urzędzie konsularnym.

Centra powstaną w ośmiu miastach, w pierwszej kolejności w Mińsku, Brześciu, Grodnie, Homlu i Mohylewie, a w następnej w trzech pozostałych miejscach: Pińsku, Baranowiczach i Lidzie.

Chcielibyśmy, żeby centra rozpoczęły pracę pod koniec I kwartału 2016 r. powiedział dziennikarzom po podpisaniu umowy Chabros. Podkreślił, że polskie konsulaty w Białorusi wydają obecnie około 400 tys. wiz rocznie. Chcielibyśmy, żeby ta liczba nie spadła, tylko się zwiększała - zaznaczył.

Przetarg ws. prowadzenia centrów wygrała firma VFS Global. Jest znaną nam firmą, pracującą od wielu lat na rynkach sąsiednich. Jest operatorem naszych centrów wizowych na Ukrainie, w Rosji. Jesteśmy przekonani, że podoła temu zadaniu, które wzięła na siebie w Białorusi - zaznaczył Chabros w rozmowie z PAP.

Centra wizowe mają pośredniczyć w wydawaniu większości wiz, które obecnie otrzymują Białorusini - będą przyjmować około 22-24 tys. wniosków miesięcznie.

Jak powiedział dziennikarzom szef VFS Global na Rosję i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw Prabuddha Sen, centra będą pobierać 15 euro opłaty manipulacyjnej od wniosku, przy czym suma ta będzie także pokrywać koszty pobierania danych biometrycznych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jhp/ pro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil