Będzie handlowy rozejm? Fed odpala QE4!

Nieoficjalne – ale pozytywne – wieści z frontu handlowego wyniosły w górę nowojorskie indeksy. Wsparcie nadeszło też z Fedu, który faktycznie zapowiedział uruchomienie QE4.

Podobno władze Stanów Zjednoczonych i Chin osiągnęły „częściowe porozumienie”, które następnie zostanie zamienione w handlowy rozejm zawieszający wojnę celną. Natomiast pełne porozumienie między mocarstwami ma zostać osiągnięte w przyszłym roku przez prezydenta Trumpa i przewodniczącego Xi – takie nieoficjalne informacje podała w piątek agencja Bloomberg.

(Bankier.pl)

Po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, który przewodniczył chińskiej delegacji prowadzącej w Waszyngtonie rozmowy handlowe, osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia - poinformował w już oficjalnie prezydent USA Donald Trump.

Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - powiedział dziennikarzom Trump.

Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych - poinformował resort finansów USA.

Takich „handlowych” nagłówków inwestorzy z Wall Street wyczekiwali od miesięcy. Ten powiew optymizmu sprawił, że Dow Jones poszedł w górę o ponad 300 punktów (+1,21%), kończąc tydzień na poziomie 26 816,59 pkt. S&P500 zwyżkował o 1,09%, osiągając poziom 2 970,17 pkt. Nasdaq wzrósł o 1,34% i powrócił powyżej 8 000 punktów.

Druga – i nie wiadomo czy nie ważniejszą – informacja, która pchała w górę ceny akcji, nadeszła z Rezerwy Federalnej. Bez zapowiedzianego posiedzenia FOMC Fed faktycznie ogłosił czwartą rundę „ilościowego poluzowania” polityki monetarnej.

Bank centralny USA ogłosił, że będzie kupował bony skarbowe za 60 mld USD miesięcznie, powiększając swój bilans i rezerwy banków komercyjnych. W praktyce jest to więc „dodruk pieniądza” (a.k.a. QE), choć oficjalnie Fed nie używa tego terminu. Będzie on trwał przynajmniej do połowy 2020 roku. Ponadto Fed będzie regularnie zasilał rynek w świeżą gotówkę w ramach operacji repo przynajmniej do końca stycznia 2020 roku.

Paradoksalnie, na dłuższą metę taki zestaw informacji może raczej zaszkodzić niż pomóc amerykańskiemu rynkowi akcji. Posiadacze długich pozycji w jeden dzień dostali wszystko, czego domagali się przez ostatnie miesiące:  nadzieję na porozumienie handlowe z Chinami, cięcie stóp w Fedzie oraz QE4. Teraz nie ma pod co grać na wzrosty. Co gorsze, rynek może sobie „przypomnieć” o fundamentach w postaci rosnącego ryzyka recesji w USA oraz malejących zyskach giełdowych spółek.

KK/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 14 open_mind

Natomiast inwazja CIA na Trumpa trwa w najlepsze używają do tego całe media światowe aby nam zrobić wodę z mózgu że musi być oskarżony i usunięty z urzędu. Jednym słowem robią z nas totalnych idiotów i jak na razie to działa przykład chociażby z Polsko języcznej prasy „Onet.pl” : Jednego prezydenta załatwili na tylnym siedzeniu w limuzynie to i w końcu temu nie przepuszczą. Myślę że ostatecznie zbiorą społeczeństwo i zrobią szturm na Biały Dom, aby go aresztować (Coś jak szturm na pałac zimowy) Dlatego on aktywował US marines, aby się w razie inwazji bronić, bo na CIA i FBI jiczyć nie może: Tak w całych Stanach US marines są w pogotowiu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 open_mind

Natomiast dzisiaj w Kijach: Strażacy w Kijach (powiat pińczowski) w woj. świętokrzyskim pomogli sprowadzić konia, który wszedł na piętro w domu.

! Odpowiedz
1 13 bha

Cóż.....Kolejny dodruk pustego pieniądza na którym skorzystają najwięcej właściciele banków centralnych - i niestety kolejny krok do jeszcze większego Ogromnego obciążającego coraz mocniej karki po same już uszy zadłużania się na całym świecie społeczeństw krajów ,Państw . INFO https://commodity.com/debt-clock/

! Odpowiedz
3 9 talmud

Silvio jaki ma tu kolany nick ?

! Odpowiedz
12 6 silvio_gesell

Nie wiem, ale polecam bardzo dobry artykuł p. Kolany, w którym tłumaczy przystępnie skąd kolejne QE i używa przy tym precyzyjnej terminologii (a przede wszystkim nie wciska, że QE to dodruk).

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fed-walczy-z-rynkiem-Czy-komus-zabraklo-pieniedzy-7739931.html

! Odpowiedz
0 13 sel

Nikt nie chce już obligacji , nawet Amerykanie , każdy chce gotówkę puki można coś za nią kupić, to gotówki znowu przybędzie ze dwa trzy razy tyle..

! Odpowiedz
21 8 abcx

Tak w uproszczeniu: będąc osobą decyzyjną jakiegoś dużego banku udzielał bym na lewo i prawo nie trafionych kredytów oczywiście zgarniając swoją małą prowizję z drugiej strony pobierałbym maksymalnie dużo środków z QE tak żeby mój bank nie kolapsnął... pewnie koledzy bankowcy już na to wpadli i mocno uskuteczniają skoro coraz to nowe rundy QE są potrzebne...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 19 silvio_gesell

1) Jeśli będziesz udzielał nietrafionych kredytów to twój bank kolapsnie bez względu na to, czy jest QE, czy nie, a wywali się na ograniczeniach kapitałowych Basel
2) Żeby, jak to piszesz, „pobierać środki z QE” musisz sprzedać bankowi centralnemu obligacje, które wcześniej musiałeś kupić
3) Nowa runda QE jest potrzebna nie dlatego, że bankowcy wpadli na twój genialny pomysł. Jest potrzebna, bo 16 września nie było wystarczającej płynności na rynku międzybankowym skutkiem czego FED utracił kontrolę nad wysokością stopy procentowej overnight
4) Lepiej nie pisać, niż upraszczać coś, czego się nie rozumie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 abcx odpowiada silvio_gesell

Cieszę się że potwierdzasz moją uproszczoną wersję, FED jak na razie na ratowanie "daily repo operations" wydał 500 mld $ kupując różne bardzo drogocenne obligacje które siedziały w księgach banków ale jakoś nikt nie chciał dawać za nie połamanego dolara, wszytko zgodnie z księgowością i ograniczeniami kapitałowymi. Upraszczając w księgach banków jest pełno takich artefaktów jak psy za 20mln$ i koty po 10mln$ ale jakoś nie da się ich wymieniać na prawdziwą gotówkę, oczywiście że będą kolejne rundy QE aż do zupełnego rozwalenia dolara i euro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 silvio_gesell odpowiada abcx

A to przepraszam, jednak rozumiesz. Rzeczywiście jeśli QE będzie musiało być kontynuowane ad infinitum, to gdy tylko rezerwy nadmiarowe osiągną podaż m3, to dolar i euro upadną razem z systemem bankowym, bo w tym momencie fizycznie braknie papierów dłużnych, które ECB i FED mógłby skupować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SP500 -0,38% 3 108,46
2019-11-20 22:08:00
WIG -0,78% 57 574,41
2019-11-21 11:26:00
WIG20 -0,92% 2 174,45
2019-11-21 11:41:45
WIG30 -0,90% 2 467,69
2019-11-21 11:41:00
MWIG40 -1,04% 3 710,54
2019-11-21 11:26:45
DAX -0,19% 13 133,60
2019-11-21 11:34:00
NASDAQ -0,51% 8 526,73
2019-11-20 22:03:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.