REKLAMA

Banki uwierzyły w Integera. Duży zastrzyk gotówki

2017-05-15 16:43
publikacja
2017-05-15 16:43
materiały dla mediów

Integer poinformował, że podpisał z bankami umowę kredytu opiewającą na blisko ćwierć miliarda złotych. Widmo problemów z wykupem obligacji momentalnie się od spółki oddaliło.

- Zarząd Integer.pl SA informuje o zawarciu w dniu 12 maja 2017 roku pomiędzy spółką, spółkami zależnymi emitenta, Bankiem Zachodnim WBK, ING Bankiem Śląskim oraz mBank umowy kredytu na łączną kwotę 245 000 000 zł - czytamy w przesłanym przez spółkę w poniedziałek komunikacie. Umowa obejmuje:

- kredyt A w wysokości 85 000 000 zł („Kredyt A”), 
- kredyt B w wysokości 85 000 000 zł („Kredyt B”), 
- kredyt terminowy w wysokości 50 000 000 zł („Kredyt Capex”) oraz
- kredyt obrotowy w wysokości 25 000 000 zł („Kredyt Obrotowy”).

Integer - form hero to zero / Bankier.pl

Zgodnie z postanowieniami umowy spłata Kredytu A oraz Kredytu Capex będzie dokonywana w równych ratach, przy czym ostateczny termin spłaty tych kredytów nastąpi w dniu 12 maja 2022 roku. Natomiast spłata Kredytu B oraz Kredytu Obrotowego nastąpi w dniu 12 maja 2022 roku. Oprocentowanie w ramach umowy stanowi WIBOR powiększony o marżę kredytodawców obliczoną oddzielnie dla każdego z kredytów.

Kredyt najprawdopodobniej rozwiązuje - przynajmniej tymczasowo - problem wypłacalności spółki. W okresie maj-czerwiec Integer powinien wykupić obligacje warte 50 mln zł. To właśnie te obligacje i ewentualna niemożność ich wykupu były głównym straszakiem, którym "zachęcano" inwestorów do sprzedania akcji Integera w wezwaniu, które trwało do 24 kwietnia 2017 roku. Straszono skutecznie, bowiem w jego wyniku Advent International i Rafał Brzoska zebrali w swoich rękach ponad 90% akcji spółki. Wspomniana umowa jest zapewne konsekwencją przejęcia głównych skrzypiec w Integerze właśnie przez Advent.

Aby jednak spółka wyszła na prostą, ćwierć miliarda może nie wystarczyć. Jeszcze w lutym przedstawiciele Adventu przekonywali, że zapewnią spółce 500 mln zł nowego kapitału, co miało pozwolić zrealizować cele inwestycyjne, a jednocześnie zabezpieczy obsługę zadłużenia grupy.

Grupa Integer po okresie bardzo dynamicznego rozwoju musi teraz stawić czoła istotnemu problemowi z płynnością i z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy oraz boryka się z wysokim poziomem zapadającego w bliskim terminie zadłużenia. Krótkoterminowym celem transakcji (wezwania - przyp. red.) jest wycofanie obu spółek z giełdy, spłata zobowiązań grupy wobec obligatariuszy i banków, jej restrukturyzacja oraz zbudowanie stabilnej struktury kapitałowej, która zapewni firmie finansową zdolność do dalszej działalności - informowali wówczas przedstawiciele Adventu. 

Inwestorzy mniejszościowi całej sytuacji mogą się już przyglądać nieco z boku, ich akcje zostaną bowiem wykupione i spółka zniknie z giełdy. Nie zyskają oni na ewentualnym powodzeniu restrukturyzacji, choć - poprzez akcje - przyjęli na siebie ciężar kłopotów, w jakie popadła spółka. Bez strategicznego inwestora o dogadanie się z bankami mogłoby być jednak zdecydowanie ciężej. Inna sprawa, że Rafał Brzoska całą sytuację mógł rozegrać zupełnie inaczej i wówczas sprawa budziłaby zapewne nieco mniejsze kontrowersje. Szerzej problem ten opisywaliśmy w artykule "Integer przykłada akcjonariuszom nóż do gardła".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~kit
Giełda nie powinna pozwolić na takie machlojki bo ja np już nigdy więcej nie kupie na tej giełdzie takich pseudo akcyjek i w długi terminie to gwp straci bo nie będzie miał kto takich małych spółek kupować skoro na takie jawne w żywe oczy dymanie leszczy pozwalają
~Dżejms
No ale to właśnie o to chodzi. To z resztą światowy standard - ustawki na srebrze, obsługa karteli narkotykowych itp, itd.
A Integerowi może się udać bo wycofali paczkomaty z innych rynków więc dowalą u nas na bogato przy każdym markecie.
pkc odpowiada ~Dżejms
oczywiscie w kazdej pipidowie powinien stac paczkomat , jestem za
~Dyrektor
Czyli standard :) wy... drobnych i teraz zaczynają prawdziwą grę.
~żenada
dokładnie, dymanie drobnych na maxa.
Miał być taki bankrut. Od kiedy to banki tak chętnie dają bankrutom ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki