REKLAMA

Advent chce zrefinansować dług Integera; uważa, że spółka ma problem z płynnością

2017-02-24 09:50
publikacja
2017-02-24 09:50

Advent International, który ogłosił wezwanie na akcje Integera, chce zapewnić grupie 500 mln zł kapitału, w tym na refinansowanie długu; uważa, że Integer ma istotny problem z płynnością i potrzebuje kapitału obrotowego - podał fundusz w komunikacie.

"Grupa Integer po okresie bardzo dynamicznego rozwoju musi teraz stawić czoła istotnemu problemowi z płynnością i z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy oraz boryka się z wysokim poziomem zapadającego w bliskim terminie zadłużenia. Krótkoterminowym celem transakcji jest wycofanie obu spółek z giełdy, spłata zobowiązań grupy wobec obligatariuszy i banków, jej restrukturyzacja oraz zbudowanie stabilnej struktury kapitałowej, która zapewni firmie finansową zdolność do dalszej działalności" - napisano w komunikacie.

Dodano, że Advent w ramach transakcji zobowiązał się do re-finansowania zadłużenia grupy w kwocie około 170 mln zł.

"Advent zapewni ok. 500 mln zł nowego kapitału, co pozwoli zrealizować cele inwestycyjne, a jednocześnie zabezpieczy obsługę zadłużenia grupy" - napisano.

Advent, w porozumieniu z Rafałem Brzoską, założycielem i prezesem Integera ogłosił wezwanie, w wyniku którego chce przejąć 100 proc. akcji spółki. Wezwanie ogłoszono także na 100 proc. akcji InPostu, notowanej na GPW spółki zależnej Integera.

"Proponowana cena akcji Integer .pl daje premię w wysokości 19 proc. w porównaniu do tzw. undisturbed/unaffected share price, czyli ceny pozbawionej wpływu związanego z przypuszczeniami o potencjalnej transakcji M&A, za którą przyjmuje się cenę z końca dnia 2 sierpnia 2016 r., kiedy to Integer .pl poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych" - napisano w komunikacie prasowym Adventu.

"Zdaniem Adventu zaproponowane w wezwaniach ceny akcji Integer .pl i InPost odzwierciedlają godziwą wycenę spółek (są wyższe od wymaganych ustawowo poziomów w odniesieniu do średniego kursu akcji z trzech i sześciu miesięcy) i uwzględniają obecną kondycję spółek, ich sytuację finansową oraz warunki i otoczenie rynkowe" - dodano.

W piątek, o godz. 9.48 kurs Integera rośnie o 2,5 proc., a InPostu spada o 5,6 proc.

****

AI Prime, fundusz z grupy Advent International, i Rafał Brzoska podpisały umowę inwestycyjną w celu przejęcia 100 proc. akcji Integera i InPostu i zdjęcia ich z giełdy. W tym celu ogłosili wezwania do sprzedaży wszystkich akcji tych spółek.

W wezwaniu na akcje Integera fundusz AI Prime chce kupić 5.435.833 akcji spółki stanowiących 70,01 proc. kapitału zakładowego. Właścicielem pozostałych 29,99 proc. akcji Integera jest Rafał Brzoska.

Cena w wezwaniu została ustalona na 41,1 zł, a w czwartek na zamknięciu kurs spółki wynosił 43,07 zł.

Zapisy w wezwaniu na akcje Integera będą przyjmowane od 16 marca do 19 kwietnia 2017 roku.

Równolegle przebiegać będzie wezwanie na akcje InPostu. AI Prime i Brzoska wezwali do sprzedaży 11.558.000 akcji, czyli 100 proc. kapitału zakładowego spółki. W treści wezwania zaznaczono, że większościowym akcjonariuszem InPostu jest Integer, więc jeśli powiedzie się wezwanie na jego akcje, fundusz nabędzie nie więcej niż 4.854.360 akcji InPostu (42 proc. kapitału).

Cena w wezwaniu została ustalona na 9,5 zł, a w czwartek na zamknięciu kurs spółki wynosił 11,18 zł.

Zapisy potrwają od 16 marca do 20 kwietnia.

W przypadku obu spółek planowane jest wycofanie z obrotu na GPW.

Wcześniej Integer poinformował w komunikacie o podpisaniu przez Brzoskę i AI Prime umowy inwestycyjnej. Zakładała ona właśnie ogłoszenie wezwania na akcje Integera i InPostu. Jeśli wezwania i delisting się powiodą, planowane jest wniesienie aportem do Integera wszystkich akcji InPostu.

Umowa zakłada także, że mniejszościowi udziałowcy EasyPack (spółki, w której Integer ma 53,5 proc. udziałów) wniosą wszystkie posiadane udziały do spółki dominującej AI Prime. Ponadto Rafał Brzoska również ma wnieść wszystkie posiadane akcje Integera do spółki dominującej AI Prime przez co razem obejmą łącznie mniejszościowy pakiet akcji/udziałów w kapitale zakładowym spółki dominującej AI Prime.

Mniejszościowymi akcjonariuszami EasyPack są Asterina Investments, spółka należąca do funduszu PineBridge, a także TFI PZU i Templeton Strategic Emerging Markets Fund. (PAP)

mj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki