REKLAMA

BM PKO BP podniósł cenę docelową akcji ZE PAK do 7,80 zł, zaleca "trzymaj"

2019-12-04 10:24
publikacja
2019-12-04 10:24

BM PKO BP w raporcie z 4 grudnia podniósł cenę docelową akcji ZE PAK do 7,80 zł z 7,50 zł, nie zmieniając rekomendacji "trzymaj". Analitycy oczekują bardzo solidnych wyników spółki w 2019 roku, ale w 2020 r. nastąpi ich pogorszenie w związku z gorszymi spreadami między ceną energii elektrycznej oraz kosztami CO2.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

BM PKO BP prognozuje, że na koniec 2019 roku EBITDA ZE PAK wyniesie około 350 mln zł, a w przyszłym roku pogorszy się ona o około 60-70 mln zł.

"Zagrożenia wynikające przede wszystkim z niedopasowanego horyzontu operacyjnego istniejących aktywów wydobywczych oraz portfela wytwórczego, a także wysoką emisyjnością, są przy obecnej wycenie (P/E 4,2x, EV/EBITDA 2,4x uwzględniając rezerwę rekultywacyjną) zbilansowane z szansami na rentowny zielony zwrot w aktywach wytwórczych" - napisali analitycy.

Zwracają uwagę, że ZE PAK budował swój portfel na 2019 rok w dużej mierze w trzecim kwartale 2018 roku, kiedy spread pomiędzy cenami CO2 a energii elektrycznej raptownie się zmieniał, natomiast na tle ostatnich lat był relatywnie wysoki.

"Zgodnie z naszymi szacunkami, tegoroczne spready na 2020 są wyraźnie mniej atrakcyjne (średnio o ok. 13-15 PLN/MWh) dla spółki, co przy produkcji rzędu 5-5,5 TWh (wolumeny w 2020 mogą być nieco niższe biorąc pod uwagę, że spółka będzie wyłączała 3 bloki 200 MW w Pątnowie I) może powodować presję na EBITDA w przedziale 65-85 mln zł. Z drugiej strony, dopłata z tytułu rozwiązania KDT zależy od wyniku Pątnowa II (i powinna być wyższa r/r o ok. 25-35 mln zł)" - napisano w raporcie BM PKO BP.

Analitycy przypominają, że ZE PAK ciągle nie otrzymał pozytywnej decyzji dotyczącej nowej odkrywki w Ościsłowie, co może rodzić w przyszłości problem braku paliwa przede wszystkim dla technicznie sprawnego bloku 464 MW w Pątnowie II. Obecnie złożem ze wszelkimi pozwoleniami, które jest przewidziane do najdłuższej eksploatacji są Tomisłowice (do 2030), podczas gdy blok w Pątnowie II technicznie mógłby funkcjonować do 2040 r.

"Uważamy, że zarząd może rozważyć w przyszłości zwiększenie dostaw węgla z zewnątrz (dziś są to minimalne wolumeny)" - napisali.

W sierpniu 2019 r. większościowy właściciel spółki ogłosił wezwanie (zwiększył w nim swój udział o 6,6 pp.) oraz zadeklarował, że ZE PAK przygotowuje szereg ‘kapitałochłonnych i rozciągniętych w czasie’ projektów związanych m.in. z wytwarzaniem z OZE.

"Zmniejsza to nasze oczekiwania co do dywidendy o 50 proc. Z drugiej strony, inwestycje te mogą okazać się interesujące pod względem budowania wartości spółki, jednak brak obecnie szczegółów (oprócz 50 MW kotła biomasowego w Koninie)" - napisano w raporcie.

Depesza jest skrótem rekomendacji dla ZE PAK. Materiał został opracowany przez BM PKO BP na zlecenie GPW w ramach Pilotażowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

Autorami raportu jest Andrzej Rembelski. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 4 grudnia o godzinie 7:30.

W załączniku zamieszczamy pełną wersję raportu BM PKO BP poświęconego ZE PAK. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

W załączniku zamieszczamy pełną wersję raportu BM PKO BP poświęconego ZE PAK.pdf
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ibuprom
Prognozy banku PKO raczej są sensowne
pisula
Dobrze, że PKO BP informuje nas o inwestycjach, które mogą okazać się interesujące pod względem budowania wartości spółki ZE PAK
tymon1911c
Kolejne rozsądne działanie ze strony PKO, widać że Jagiełło wie co robi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki