Agencja Dow Jones Newswires podaje, że tuż po północy kurs srebra w ciągu 11 minut spadł o 12% i z poziomu 48,15 USD obniżył się do 42,21 USD. Jeszcze w czwartek i piątek notowania srebra bez skutku próbowały zaatakować psychologiczną barierę 50 USD, która zarazem wyznacza realny i nominalny rekord wszech czasów z roku 1980.

O godzinie 10:25 za uncję srebra płacono 44,79 USD, czyli o 6,7% mniej niż na zamknięciu piątkowych notowań. Do dziś biały metal był najlepszą inwestycją ostatnich miesięcy: od początku roku jego cena wzrosła o ponad połowę, zaś od sierpnia poszła w górę o 170%.
Jednakże paraboliczny wzrost notowań srebra był nie do utrzymania w dłuższym terminie. Zarówno drobnych inwestorów jak i zawodowych spekulantów ogarnęła srebrna gorączka – widząc manipulacje dokonywane przez dwa wielkie banki wszyscy chcieli kupić fizyczne srebro, nie zważając na szybko rosnące ceny. Przez cały kwiecień wskaźniki techniczne (14-dniowy RSI) pokazywały stan silnego wykupienia rynku.
Balon spekulacji został przekłuty w nocy, czemu sprzyjały bardzo niskie obroty – inwestorzy z Nowego Jorku już nie handlowali, a gracze z londyńskiego City oraz Szanghaju mają dziś wolne. Jednakże bezpośrednią przyczyną krachu cen srebra była decyzja spółki CME Group – czyli operatora nowojorskich giełd towarowych. CME zdecydowało się podwyższyć depozyty zabezpieczające terminowe transakcje na rynku srebra aż o 13%. Minimalny depozyt wstępny na jeden kontrakt (opiewający na 5.000 uncji srebra) został podwyższony z 12.825 USD do 14.513 USD, zaś depozyt zabezpieczający zwiększono z 9.500 USD do 10.750 USD.
„Dostaliśmy ogromne zlecenia sprzedaży na rynku kasowym. Tego rodzaju ruchy mogą być i często są, zapowiedzią odwrócenia trendu” – powiedział agencji Bloomberg Jonathan Barrat z Commodity Broking Services.
Już wcześniej przed zbyt wysokimi cenami ostrzegał szybko malejący parytet złoto-srebro. Pod koniec kwietnia spadł on do 31,3 wobec 68,2 pod koniec sierpnia. W poniedziałek rano jedna uncja złota była warta 34,7 uncji srebra.
K.K.
Zobacz też:
» Notowania surowców on-line
» Nie kupuj srebra na górce
» JP Morgan oraz HSBC oskarżone o manipulację cen srebra
» Notowania surowców on-line
» Nie kupuj srebra na górce
» JP Morgan oraz HSBC oskarżone o manipulację cen srebra
