REKLAMA

Azjatycki krach na rynku srebra

2011-05-02 10:38
publikacja
2011-05-02 10:38
Tuż po północy ceny srebra zanurkowały i w ciągu kilkunastu minut obniżyły się o 12%, czyli o sześć dolarów na uncji. Bezpośrednią przyczyną krachu na skrajnie wykupionym rynku białego metalu były nowe regulacje wprowadzone przez nowojorską giełdę.

Agencja Dow Jones Newswires podaje, że tuż po północy kurs srebra w ciągu 11 minut spadł o 12% i z poziomu 48,15 USD obniżył się do 42,21 USD. Jeszcze w czwartek i piątek notowania srebra bez skutku próbowały zaatakować psychologiczną barierę 50 USD, która zarazem wyznacza realny i nominalny rekord wszech czasów z roku 1980.

Źródło: Bankier.pl

O godzinie 10:25 za uncję srebra płacono 44,79 USD, czyli o 6,7% mniej niż na zamknięciu piątkowych notowań. Do dziś biały metal był najlepszą inwestycją ostatnich miesięcy: od początku roku jego cena wzrosła o ponad połowę, zaś od sierpnia poszła w górę o 170%.

Jednakże paraboliczny wzrost notowań srebra był nie do utrzymania w dłuższym terminie. Zarówno drobnych inwestorów jak i zawodowych spekulantów ogarnęła srebrna gorączka – widząc manipulacje dokonywane przez dwa wielkie banki wszyscy chcieli kupić fizyczne srebro, nie zważając na szybko rosnące ceny. Przez cały kwiecień wskaźniki techniczne (14-dniowy RSI) pokazywały stan silnego wykupienia rynku.

Balon spekulacji został przekłuty w nocy, czemu sprzyjały bardzo niskie obroty – inwestorzy z Nowego Jorku już nie handlowali, a gracze z londyńskiego City oraz Szanghaju mają dziś wolne. Jednakże bezpośrednią przyczyną krachu cen srebra była decyzja spółki CME Group – czyli operatora nowojorskich giełd towarowych. CME zdecydowało się podwyższyć depozyty zabezpieczające terminowe transakcje na rynku srebra aż o 13%. Minimalny depozyt wstępny na jeden kontrakt (opiewający na 5.000 uncji srebra) został podwyższony z 12.825 USD do 14.513 USD, zaś depozyt zabezpieczający zwiększono z 9.500 USD do 10.750 USD.

„Dostaliśmy ogromne zlecenia sprzedaży na rynku kasowym. Tego rodzaju ruchy mogą być i często są, zapowiedzią odwrócenia trendu” – powiedział agencji Bloomberg Jonathan Barrat z Commodity Broking Services.

Już wcześniej przed zbyt wysokimi cenami ostrzegał szybko malejący parytet złoto-srebro. Pod koniec kwietnia spadł on do 31,3 wobec 68,2 pod koniec sierpnia. W poniedziałek rano jedna uncja złota była warta 34,7 uncji srebra.

K.K.

Źródło:

Do pobrania

srebro60minutgif
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~agawa
ludzieee!!!, orientuje się ktoś czego te surowce tak spadają, przecież niedawno kupowali jakby miał wszystkiego zabraknąć, oil, au, srebro też ....a teraz wywalają na grande ....
o co chodzi???? czy to już koniec jazdy w gore na surowcach?? trend sie zmienił....???? co jest grane???
~android
wywalają hurtem, duża speqła pewnie już się przesiadła na shorts
~biedny ojciec
buhuhahaha

Dobrze Wam tak inwestory od kiyosakiego;)
To musiało nastąpić, a daj boże wracamy teraz do poziomu sprzed bańki.
~ttyrtyr
jaki termin dostawy fizycznego metalu . ?? żadnych papierów toaletowych. Chętnię łyknw 30 kg
~KKK
ci co kupują jakieś kontrakty, certyfikaty i inne pejsowe wynalazki myślą , że kupują srebro :-) tylko towar w formie fizycznej, cała reszta jest bezwartościowa
P.,S. pisałem, że za dużo leszczy chciało zarobic łatwą kasę ; tak nie może byc...
~mich
Panie Krzysztofie! Gratuluję trafnej prognozy!
~jlgdkk
ale krach !!! trwał jeden dzień. A może to juz koniec istnienia spekulacji. Nie dali rady zbić ceny a Chiny wołają o towar !!!!!
~KKK
no nie,nie wiem, silver w pln w spocie
http://stooq.pl/q/?s=sipln.f
za duża nagonka na surowce i za dużo leszczy chce zrobic łatwą kasę; moim zdaniem nie będzie lekko i najpóżniej jutro w dół
~barbapapa
no, skończyła się cebulkomania na srebrze - każda banka kiedys peka, teraz będzie sprzedaż na wyścigi....... i na tym to polega, cykliczność rynku
~cccc
do .............barpapa ........................nie pisz jak nie znasz zagadnienia bo pajaca z siebie robisz .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki