Amica widzi ożywienie w zamówieniach w maju i czerwcu

2020-05-29 11:54
publikacja
2020-05-29 11:54
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Grupa Amica widzi ożywienie w zamówieniach w maju i czerwcu. W kwietniu obroty spółki w Polsce spadły ponad 25 proc. - poinformowali podczas wideokonferencji członek zarządu Amiki Michał Rakowski.

"Widzimy ożywienie w zamówieniach, które płyną do nas w maju i czerwcu. W kwietniu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy i obniżką wynagrodzeń pracowników. O takie środki mogą starać się przedsiębiorstwa, których spadek obrotów był powyżej 25 proc. i u nas taki spadek wystąpił w kwietniu i w związku z tym taki wniosek mogliśmy złożyć" - powiedział Rakowski.

"Będziemy obserwować sytuację. Na pewno spore ożywienie panuje na rynku polskim, co nas bardzo cieszy, rynek polski stanowi 25 proc. sprzedaży grupy. Stabilna sytuacja jest na rynku zachodnim w Niemczech, cieszą nas osiągane wyniki, na pewno porównywalne z 2019 rokiem. Sytuacja dobra jest na rynku skandynawskim. To ożywienie widać też na południu Europy. Nie możemy zapominać jednak o rynkach, które są w lockdownie, mam tu na myśli rynek wschodni. Rosja w całym kwietniu była zablokowana. Według ostatnich informacji mer Moskwy od 1 czerwca ma wprowadzać stopniowo pewne etapy odmrożenia. Trudna sytuacja jest na rynku francuskim i hiszpańskim" - dodał.

Amica zanotowała w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost skonsolidowanych przychodów o 1 proc. do 686,5 mln zł. 45 proc. przychodów grupy pochodziło z Zachodniej Europy, 25 proc. z Polski, 16 proc. z kierunku wschodniego, 8 proc. z północnego, 6 proc. z południowego.

EBITDA grupy w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku spadła o 3 proc. do 41,8 mln zł. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej zwiększył się do 16,3 mln zł z 13,3 mln zł rok wcześniej.

Członek zarządu Amiki poinformował w piątek, że spółka otrzymała z wojewódzkiego urzędu pracy 7 mln zł wsparcia, czeka na kolejne 3,5 mln zł w czerwcu. Grupa otrzymała także 0,5 mln GBP wsparcia od brytyjskich władz.

Rakowski zapowiedział, że grupa będzie starać się pozyskać wsparcie we wszystkich krajach działalności.

Od 1 do 14 kwietnia Amica zawiesiła produkcję w fabryce we Wronkach. Od 20 kwietnia do 19 lipca 2020 r Amica zredukowała czas pracy i wynagrodzenia zasadnicze pracowników spółki. Powodem redukcji była aktualna sytuacja gospodarcza związana z rozprzestrzenianiem koronawirusa i pogorszeniem koniunktury.(PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki