REKLAMA

2025 rok już bez abonamentu telewizyjnego? Jest szansa

Katarzyna Wiązowska2024-02-12 08:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-02-12 08:55

Przyszły rok bez abonamentu RTV, z mniejszą liczbą kanałów TVP i reklam – to możliwe. Projekt ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych jest właśnie przygotowywany przez obecny obóz rządzący. Nowe przepisy mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku - podaje portal Wirtualnemedia.pl

2025 rok już bez abonamentu telewizyjnego? Jest szansa
2025 rok już bez abonamentu telewizyjnego? Jest szansa
fot. Dean Drobot / / Shutterstock

Jak poinformował Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej.

TVP ma kłopoty finansowe?

Od czasu zmian w TVP, Polskim Radiu i rozgłośniach regionalnych, media publiczne borykają się z coraz większymi problemami finansowymi. Do tego doszła zawetowana przez prezydenta Dudę ustawa okołobudżetowa, co sprawiło, że nie mają szans na rekompensatę.

Problemem może być także uzyskanie środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nie uznaje nowych władz, chce bowiem przekazać pieniądze do depozytu sądowego, co wiąże się z dodatkowymi trudnościami.

Tymczasem TVP z abonamentu i rekompensaty otrzymywała w minionych latach ponad 2 mld zł. Same reklamy przynosiły jej jedynie 800 mln zł. Dlatego według ekspertów media publiczne mogą wspomagać się kredytami lub sprzedażą obligacji. Jednak stabilne finansowanie może im zapewnić jedynie nowa ustawa.

Dwa sposoby na finansowanie mediów publicznych?

Bogdan Zdrojewski zapewnił, że prace nad kompleksową reformą trwają i cały czas jest analizowana alternatywa, czyli dwa sposoby na finansowanie mediów publicznych. Pierwszym z nich jest mechanizm finansowania z budżetu państwa. „Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie” – mówi Bogdan Zdrojewski cytowany przez Wirtualnemedia.pl. Według niego, drugim sposobem jest opłata audiowizualna liczona na poziomie około 9 zł miesięcznie z PIT-u i CIT-u w formie pewnego automatu. Obowiązywałyby tu także wszystkie dotychczasowe ulgi, m.in. dla inwalidów, niewidomych, kombatantów, a nawet dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia. Opłata pobierana by była od adresu domowego i domownika, podatnika, a nie od poszczególnych urządzeń.

Możliwe całkowite zwolnienie z opłaty

Według założeń autorów projektu nowej ustawy, będzie istniała procedura, która pozwoli na zwolnienie z opłaty wizualnej osobę, która nie korzysta w żadnej formule z treści wrzucanych różnymi kanałami na urządzenia transmitujące muzykę albo obraz. Wówczas będzie ona mogła złożyć deklarację, ale to oznacza, że od razu poddaje się ewentualnej kontroli. „W obecnych warunkach cywilizacyjnych trudno sobie wyobrazić osoby, które w ogóle nie korzystają, ale nie można tego wykluczyć w 100 procentach. Chodzi o to, żeby była zgodność z Konstytucją i innymi ustawami” – dodał Bogdan Zdrojewski.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka. Telefon: 501 208 998

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
chaosmyslowy
Czyli min 18 zł miesięczne od rodziny.
Podatek od posiadania oczu i uszy.
zmoda
Obecny obóz rządzący nie potrafi nic sensownego przygotować. Potrafią za doskonale likwidować. Media są w likwidacji, setki milionów potencjalnego dochodu z reklam są marnotrawione, a koalicja 13tego grudnia pastwi się nad kilkoma milionami na wybory kopertowe, które sami zablokowali.

Wynagrodzenia członków komisji będą wyższe.
Obecny obóz rządzący nie potrafi nic sensownego przygotować. Potrafią za doskonale likwidować. Media są w likwidacji, setki milionów potencjalnego dochodu z reklam są marnotrawione, a koalicja 13tego grudnia pastwi się nad kilkoma milionami na wybory kopertowe, które sami zablokowali.

Wynagrodzenia członków komisji będą wyższe.

Ostatnia na placu boju pozostał Telewizja Republika, bijąca kolejne rekordy oglądalności, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Dnia 13-tego grudnia Polska utraciła suwerenność na rzecz niemieckiego rządu w Polsce. Przypominam, że niezależnie od opcji politycznej rządzącej w Niemczech będzie to zawsze opcja prorosyjska. Nie ważne, czy mówimy o AfD czy SDU/CSU, które wygrają nadchodzące wybory.

Obudźmy się i razem pokonajmy to ZŁO!

grzegorzkubik
Po co na to płacić. TVP i radio przejęte przez bandytów. Czas by to upadło. Lepiej na Republikę wrzucić parę złotych.
vacarius
Już dawno powinni zlikwidować. O 25 lat za późno. Ale lepiej późno niż wcale. Wydatki TVP powinny być tak okrojone ze niemal do minimum. Tam nie trzeba nam prezenterów propagandzistów zarabiających po 130 tyś miesiecznie. Przecież można rotacyjnie brać absolwentów z Polskich uczelni. Tak aby każdemu absolwentowi dać szanse. A nawet Już dawno powinni zlikwidować. O 25 lat za późno. Ale lepiej późno niż wcale. Wydatki TVP powinny być tak okrojone ze niemal do minimum. Tam nie trzeba nam prezenterów propagandzistów zarabiających po 130 tyś miesiecznie. Przecież można rotacyjnie brać absolwentów z Polskich uczelni. Tak aby każdemu absolwentowi dać szanse. A nawet zakazać dłuższej pracy w TVP. Wielu absolwentów by poszło tam za minimum krajowe robić. Oby się tylko chwile pokazać. A potem do prywatnych mediów lub na swój kanał w youtubie.
chmiels
Opłacanie danego towaru pozwala klientowi oceniać przydatność danego przedsiębiorstwa. Nie chcę płacić za tandetny towar, dostarczany z powodzeniem przez sektor prywatny.
1a2b
ja mogę oglądać TV jak mi będą za to płacić
bha
Prawidłowo. Przecież KRRiT od dekad wydaje koncesje, zezwolenia, firmom ,telewizją kablowym itd na rozpowszechnianie przez nich sygnału na terenie całego kraju w tym też przecież i na sygnał tzw. telewizji publicznej!!! . Więc powinna chyba ona z nim odrazu na wstępie ustalić konkretne warunki także i te finansowe na zgodę rozpowszechniania Prawidłowo. Przecież KRRiT od dekad wydaje koncesje, zezwolenia, firmom ,telewizją kablowym itd na rozpowszechnianie przez nich sygnału na terenie całego kraju w tym też przecież i na sygnał tzw. telewizji publicznej!!! . Więc powinna chyba ona z nim odrazu na wstępie ustalić konkretne warunki także i te finansowe na zgodę rozpowszechniania ich sygnału min. w sieciach kablowych. A nie wymagać by ludzie płacili latami 2 razy za ewntualnie oglądany czy słuchany tzw. sygnał publiczy udostępniny chyba przez sieci kablowe już od lat ludziom za ich wcześniejszą zgodą koncesyjną!.
emk6
nie wiem z czego tu sie cieszyć. Ja nie ogladam i nie slucham mediow publicznych - nie place abonamentu w konsekwencji.
A po zmianie bede go placil w podatkach, z 100% sciągalnością.

W nosie mam taki deal.
maxykaz
Firma na minusie (mam tu na myśli dotacje 2-3 mld) ale płace milion zł - takie cuda tylko w złodziejskim systemie.
pagodzik
Zaraz. Podobno media publiczne zostaly postawione w stan likwidacji? To chyba zniesienie abonamentu tv powinno nastapic najpozniej "na drugi dzien"?

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki