1/4 pracodawców chce zatrudnić Ukraińców

Pracodawcy nadal aktywnie szukają rąk do pracy. Ratunkiem na niedobory kadrowe mogą okazać się Ukraińcy, których zatrudnienie rozważa jedna czwarta przedsiębiorstw. 

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Pierwsze półrocze 2017 roku obfitowało w 948 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 95 proc. dotyczyło Ukraińców i stanowi wzrost w porównaniu do analogicznego okresu o 47 proc. Według danych serwisu Pracuj.pl pracodawcy w 2016 roku deklarowali wzrost zatrudnienia w 2017 roku. Jedna czwarta założyła, że będą to obywatele Ukrainy, a 14 proc. chce dać pracę osobom z obszaru Unii Europejskiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce przebywa obecnie około miliona obywateli Ukrainy. 

Eksperci rynku pracy mówią o szczególnym zapotrzebowaniu na specjalistów z branży: handel i sprzedaż, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Firmy poszukują również wysoko kwalifikowanych ekspertów ds. IT czy inżynierów. Jak informuje Łukasz Marciniak z serwisu Pracuj.pl, na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się również zapotrzebowanie w budownictwie i produkcji, gdzie pracodawcy coraz chętniej zwracają się w stronę pracowników z Ukrainy. 

Jak mówią eksperci, osoby zza wschodniej granicy mają często do zaoferowania tyle samo lub więcej, co Polscy kandydaci. - Wielu z nich ma wykształcenie oraz kwalifikacje i wcale nie wypada gorzej podczas rozmowy kwalifikacyjnej niż polscy kandydaci. Przywiązują dużą uwagę do etosu pracy. Doceniają wartość pracy, szanują ją. Bardzo zależy im na poczuciu komfortu i bezpieczeństwa - komentuje wyniki badania "Kandydaci z Ukrainy" Konstancja Zyzik z Pracuj.pl

(Pracuj.pl)

Ukraińcy znajdują zatrudnienie najczęściej na stanowiskach produkcyjnych (52 proc.), jako wykwalifikowani robotnicy (37,5 proc.), jako wykwalifikowani specjaliści np. ds. marketingu (18,8 proc.) oraz jako pracownicy biurowi i administracyjni (12,5 proc.). Stanowiska kierownicze obejmuje 4,2 proc. Ukraińców. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 16 janusz_cebula

Gdyby nie ukry to sami byśmy musieli sobie rozkładać towary na półkach czy kroić szynkę w sklepie, że nawet o pracy na halach produkcyjnych, przy taśmach nie wspomnę! A jeśli ktoś uważa, że oni odbierają Polakom pracę, to ja się pytam kim są Ci Polacy skoro ktoś kto nie zna języka (lub zna go ledwo, ledwo), nie ma żadnych koneksji i koligacji i przyjechał tutaj wczoraj odbiera im pracę? Pensje rosną może i trochę wolniej, ale nigdy jeszcze od 89 roku nie było tak wysokiego REALNEGO ich wzrostu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 5 janusz_cebula

Może i co 4 chce, ale co 2 musi!

! Odpowiedz
27 33 trooper

Polacy wyjechali do UK i Irlandii zarabiać na lepsze jutro, Ukraińcy przyjeżdżają w ich miejsce również zarabiać na lepsze jutro. Nie widzę w tym nic złego, fajnie że wogóle ktoś chce do Polski przyjeżdżać.

! Odpowiedz
22 14 zamknackw

Tak, i już wracają bo Brexit.

Masz 17 lat? Z rodzicami mieszkasz czy co?

! Odpowiedz
14 37 trooper odpowiada zamknackw

Jasne, wracają, pełne pociągi pękają w szwach, samoloty nie nadążają zwozić ludzi a do UK wracają puste buehehe. Kto wolności na zachodzie zasmakował ten do PIS-o bolszewickiej Polski nie wróci. Tak jak ten ptaszek w klatce Krasickiego:

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada trooper

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 33 zamknackw

Je$#!@% Ukraińców. Nigdy w życiu bym nie pomyślał, że obcy naród skomplikuje mi plany zawodowe i życiowe. Przed ich przyjazdem, Wrocław był normalnym miastem, teraz panuje tu ścisk, na ulicach ukraińskie gęby, ukraiński język od którego można dostać pożygu, a większość i tak robi na budowach, jest brudna, nieumyta, i łazi w dziurawych butach. Przyjechali tu dumping socjalny uprawiać, praco#@!%com to na rękę, pracownikom mniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 karbinadel

Bzdury opowiadasz, żaden dramat we Wrocławiu nie nastąpił, przeciwnie, miasto nigdy nie było tak piękne jak obecnie. Pracy też tu nie brakuje, pod warunkiem, że ktoś ma ochotę pracować

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne