REKLAMA
PIT 2023

Narasta lęk przed recesją. Znów spadkowa sesja na Wall Street

Krzysztof Kolany2022-12-28 22:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-28 22:09

Za nami kolejna w tym miesiącu spadkowa sesja na nowojorskich parkietach. Amerykański rynek akcji powoli zaczyna uwzględniać w wycenach rosnące ryzyko recesji w gospodarce USA.

Narasta lęk przed recesją. Znów spadkowa sesja na Wall Street
Narasta lęk przed recesją. Znów spadkowa sesja na Wall Street
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

Średnia przemysłowa Dow Jonesa zakończyła środową sesję ze stratą 1,10%, schodząc do 32 875,71 pkt. S&P500 zniżkował o 1,20%, na zamknięciu osiągając wartość 3 783,12 pkt. Nasdaq poszedł w dół o 1,35%, finiszując z wynikiem 10 213,29 pkt.

Po nadziejach związanych z jesiennym odbiciem tradycyjnie sprzyjający rynkowi akcji grudzień przyniósł spore rozczarowanie. Indeks S&P500 na 19 grudniowych sesji pod kreską zakończył aż 13. Do końca 2022 roku pozostały jeszcze dwa dni handlu. Był to najgorszy rok dla amerykańskich akcji od czasu eskalacji kryzysu finansowego w 2008 r. S&P500 od początku stycznia spadł o ponad 20%, a Nasdaq o blisko 35%.

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku Wall Street najbardziej obawiało się inflacji i rosnącymi w ślad za nią stopami procentowymi w Rezerwie Federalnej. Wzrost stopy dyskontowej doprowadził do tzw. kompresji mnożnikowej (tj. spadku wskaźnika c/z dla całego rynku) i wymusił niższe ceny akcji przy prawie niezmienionych prognozach zysków spółek.

Ale te ostatnie od kilkunastu tygodni powoli maleją. Trudno nie wiązać tego faktu z rosnącym prawdopodobieństwem wystąpienia recesji w  roku. Oparty o nachylenie krzywej terminowej model Fedu z Atlanty w listopadzie wyceniał taki scenariusz na 38%. Przez poprzednie pół wieku osiągnięcie poziomu 40% za każdym razem poprzedzało wystąpienie oficjalnej recesji w Stanach Zjednoczonych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA w ciągu następnych 12 miesięcy implikowane z różnicy w rentownościach papierów skarbowych. (Rezerwa Federalna)

Wydaje się, że ryzyko recesyjne wciąż jest jeszcze mocno niedoszacowane. Analitycy Goldman Sachs dają takiemu scenariuszowi tylko 35% szans. Znacznie wyżej – bo na 65% - szanse recesji ocenia tzw. rynkowy konsensus – czyli średnia opinii analityków i zarządzających funduszami.

- To, co się dzieje dzisiaj, to kontynuacja dynamiki z ostatnich dni, kiedy to rynek wreszcie zaczyna brać na poważnie to, że w 2023 roku będziemy mieli recesję – powiedział Reuteresowi Michael Green z nowojorskiego Simplify Asset Management.

Inaczej niż podczas poprzednich epizodów spowolnienia gospodarczego po roku 2009 inwestorzy mają wreszcie alternatywę w postaci obligacji skarbowych. Krótkoterminowe papiery dłużne rządu USA obecnie oferują rentowność w terminie do wykupu (YTM) rzędu 4,5-4,75%. Długoterminowe obligacje „płacą” prawie 4%, co przy założeniu obniżenia się inflacji w następnych dwóch latach nie wydaje się tak złą ofertą.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
polonu
zwała dopiero będzie wszystko przed nami .
usuniete_przez_moderatora
Na forum Bankiera jest jeszcze trochę jeleni, którzy twierdzą, że już warto kupić "na dołkach". Ponadto nieruchomości są dla nich w cenowej promocji, a w Bolandzie to w zasadzie są jak za darmo.
simonsoft8
co na to jarząbek, który się chyba przeliczył na amerykańskich akcjach
bha
Jeszcze mocniej niech nieodpowiedzialnie, bezmyślnie i krótkowzrocznie zadłużają świat ,kraje ,społeczeństwa po uszy ,po koniuszki włosów na wieki wieków do coraz droższej co roku spłaty na wieki wieków ,niech jeszcze mocniej wyzyskują i żerują na pracy innych w ogromie zawodów udając jarzabka dopóki się tylko da i uda ,niech jeszcze Jeszcze mocniej niech nieodpowiedzialnie, bezmyślnie i krótkowzrocznie zadłużają świat ,kraje ,społeczeństwa po uszy ,po koniuszki włosów na wieki wieków do coraz droższej co roku spłaty na wieki wieków ,niech jeszcze mocniej wyzyskują i żerują na pracy innych w ogromie zawodów udając jarzabka dopóki się tylko da i uda ,niech jeszcze windują bez umiaru ceny walut ceny surowców i ceny na wewnętrznych rynkach szczególnie mocno i bez umiaru te w Detalu, cóż a na pewno szybciej niż póżniej będzie kryzys na epicką skalę. Brak więcej na to krótkowidztwo słów
andrzey_
Od pół roku się mówi o recesji i to jasne, że będzie. Nie wiadomo tylko jak duża i jak długa.

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki