REKLAMA

PIT 2022Zbliża się ważny termin dla wynajmujących. Zostało kilka dni na zapłatę podatku

Dominika Florek2023-02-17 12:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-17 12:45

Kończy się czas na zapłacenie podatku od przychodów z wynajmu nieruchomości. Właściciele mieszkań i domów mają ostatnie dni na uregulowanie zobowiązań ze skarbówką. W tym roku obowiązuje tylko jedna forma opodatkowania dla wynajmu prywatnego.

Zbliża się ważny termin dla wynajmujących. Zostało kilka dni na zapłatę podatku
Zbliża się ważny termin dla wynajmujących. Zostało kilka dni na zapłatę podatku
fot. RomanR / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Ubiegły rok był ostatnim, w którym osoby wynajmujące mieszkania lub domy prywatnie (nie w ramach działalności gospodarczej) mogły skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (12/32 proc.). W tym wariancie mogli odliczyć od uzyskanych przychodów koszty poniesione przykładowo na remont lub wyposażenie nieruchomości. 

Od 1 stycznia 2023 r. przychody z najmu prywatnego można opodatkować wyłącznie ryczałtem. Do tej pory podatnicy mogli wybrać pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem. Zmianę w tym zakresie wprowadziły przepisy "Polskiego ładu". 

Termin na dokonanie pierwszej wpłaty na podatek upływa w 20 lutego, pod warunkiem że wynajmujący otrzymał czynsz od lokatora. Zgodnie z przepisami, jeżeli wynajem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, to przychód powstaje w momencie płatności za usługę wynajmu.

Wynajmujący może zdecydować się na opłacanie ryczałtu kwartalnie. W takim przypadku podatek trzeba zapłacić do 20 kwietnia br. Z kwartalnego rozliczania się z fiskusem mogą skorzystać osoby, których przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły kwoty 200 tys. euro. 

Reklama

Stawki ryczałtu od przychodów z wynajmu

Stawka ryczałtu wynosu 8,5 proc. od uzyskanych przychodów z najmu. W praktyce oznacza to, że jeżeli właściciel wynajmuje mieszkanie za 3000 zł miesięcznie, to zapłaci 255 zł podatku. W skali roku będzie to równowartość jednego czynszu - 3060 zł ryczałtu do zapłaty. 

Inaczej wygląda sytuacja dla osób, które otrzymują z wynajmu przychody do 100 tys. zł rocznie. W takiej sytuacji stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. dla kwoty do 100 tys. zł, powyżej tej sumy obowiązuje 12,5 proc. stawka. W takim przypadku, jeżeli roczne przychody wyniosły 150 tys. zł, to wynajmujący zapłaci: 14 750 zł (w tym 8500 zł po stawce 8,5 proc. - od 100 tys. zł oraz 6250 zł po stawce 12,5 proc. - od 50 tys. zł). 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
monuz
Dziś wynajem ma sens tylko w mieszkaniu kupionym za gotówkę. Nawet mając 100% czasu solidnego wynajmującego, to zwrot kapitału otrzymasz za 30 lat. Będzie to wtedy stare mieszkanie ze sporym kosztem funduszu remontowego. O sytuacjach jak klient nie płaci, demoluje lub nie ma rwania na tą lokalizację nawet nie warto wspominać. Remont Dziś wynajem ma sens tylko w mieszkaniu kupionym za gotówkę. Nawet mając 100% czasu solidnego wynajmującego, to zwrot kapitału otrzymasz za 30 lat. Będzie to wtedy stare mieszkanie ze sporym kosztem funduszu remontowego. O sytuacjach jak klient nie płaci, demoluje lub nie ma rwania na tą lokalizację nawet nie warto wspominać. Remont po wandalach plus nowe meble i AGD to więcej niż 3 letni przychód z wynajmu. Do tego ten kraj wymiera w super tempie. Tak czy siak inwestycja bardziej pod wnuki.
bojack_pl
Dominika, wez przeczytaj jeszcze raz i popraw ten ostatni akapit
janmieszak
Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. A ktoś wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. A ktoś wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki