REKLAMA

Wyniki BZ WBK Press Foto 2007

2007-06-05 06:34
publikacja
2007-06-05 06:34
Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” zdobył główną nagrodę i 15 000 zł za Zdjęcie Roku w konkursie BZWBK Press Foto 2007

Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane 28 maja 2006 podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Przedstawia pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża.

Zdjęcie roku Macieja Jeziorka otrzymało również II nagrodę w kategorii Wydarzenia fotoreportaż.BZWBK Press Foto 2007 to już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych, którego patronem medialnym jest „Rzeczpospolita”, a partnerem Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK.

Głównym celem konkursu jest prezentacja najlepszej polskiej fotografii prasowej, która dokumentuje ważne problemy i wydarzenia społeczne tak w Polsce, jak i na świecie; pokazuje wszelkie aspekty życia społecznego - ciekawych ludzi, inicjatywy i wydarzenia.

Konkurs jest też swoistą promocją idei humanitaryzmu oraz działań mających na celu wsparcie najuboższych grup społecznych. Celom tym służą specjalne nagrody przyznawane przez organizatorów i patronów konkursu.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 5 112 zdjęć 272 autorów w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne.

Poza nagrodą główną za Zdjęcie Roku, obradujące przez dwa dni jury w składzie: Adam Golec z „Gazety Wyborczej”, Jacek Marczewski z „Dziennika”, Michał Sadowski z „Rzeczpospolitej”, Damir Sagolj z agencji Reuters oraz Łukasz Trzciński z Kolektywu Fotografów visavis.pl. przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaż:

Cywilizacja

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Adam Lach, freelancer za zdjęcie z III Międzynarodowych Warsztatów Skrzypcowych Besia 2006, gdzie dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Shinichi Suzuki.
II miejsce – Paweł Woźnicki z a-punkt.pl za zdjęcie samotnie świecącej choinki na jednym z wrocławskich blokowisk.
III miejsce – Jan Żdżarski Jr. , freelancer za zdjęcie przedstawiające młodą Chinkę przy jednym z placów budowy w centrum Pekinu.

Reportaż:
I miejsce – Rafał Milach, freelancer za cykl zdjęć przedstawiający centrum handlowe „Excalibur City” na granicy czesko-austriackiej.
II miejsce – Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć z wiejskich bachanalii.
III miejsce – Dominik Sadowski i Rafał Malko z „Gazety Wyborczej” (Gdańsk) za reportaż przedstawiający marynarzy służby zasadniczej, którzy sprzedają na aukcji szopki, aby pomóc w rehabilitacji ich kolegi.

Portrety

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Paweł Supernak z PAP za zdjęcie ministra edukacji Romana Giertycha podczas konferencji prasowej dotyczącej programu ”Zero tolerancji dla przemocy w szkole”, w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.
II miejsce - Grażyna Makara z „Gazety Wyborczej” za portret Plich, projektant, kreator mody.
III miejsce – Damian Kramski z „Gazety Wyborczej” za portret posłanki PIS Jolanty Szczypińskiej, która przytula książkę, pt. „O dwóch takich.. alfabet braci Kaczyńskich”.

Reportaż:
I miejsce – Grażyna Makara z „Gazety Wyborczej” za projekt społeczno kulturowy zrealizowany w restauracji „Stylowa” w Nowej Hucie.
II miejsce – Tomasz Liboska, freelancer za fotoreportaż przedstawiający śląskich hodowców ptaków na jednym z targowisk w Chorzowie.
III miejsce – Tomasz Wiech z „Gazety Wyborczej” za cykl zdjęć - „POKOLENIE 1906”.

Społeczeństwo

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Jakub Kamiński z „Rzeczpospolitej” za zdjęcie przedstawiające wielkie zebranie Romów w Modlinie, na którym Henryk Kozłowski - Nudzio, zwierzchnik Cyganów z grupy Polska Roma, podtrzymał decyzję o wykluczeniu ze społeczności Romana Chojnackiego.
II miejsce – Krystian Bielatowicz z Kolektywu Fotografów visvis.pl za zdjęcie procesji do Qoyllur Riti w Peru.
III miejsce – Marek Zawadka, freelancer za zdjęcie dziewczynki chorej na zespół Westa, podczas codziennej pracy z psem Yoko.

Reportaż:
I miejsce - Adam Lach, freelancer za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która jest światowym centrum fryzjerstwa. Na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.
II miejsce – Abdull Munem Wasif z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć przedstawiający warunki pracy robotników ogrodu Kapai Garden of Lashkarpur.
III miejsce – Albert Zawada z „Gazety Wyborczej” za cykl zdjęć z miejscowości Firlej nad jeziorem Firlej.

Sport

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Łukasz Cynalewski z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie z wystawy psów rasowych w Poznaniu – „World Dog Show 2006”.
II miejsce – Grzegorz Celejewski z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie 77 letniego Edwarda Starzyka na nartach.
III miejsce – Andrzej Grygiel z PAP za zdjęcie z zawodów serii Lotos Cup w skokach narciarskich dla dzieci w Wiśle.

Reportaż:
I miejsce – Paweł Ulatowski, freelancer za cykl zdjęć przedstawiających dzieci trenujące na torze kartingowym.
II miejsce – Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z "Electronic Sports World Cup 2007 Poland" w Poznaniu.
III miejsce – Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z Pucharu Polski wyścigu miniatur samochodowych w Murowanej Goślinie.

Wydarzenia

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Wojciech Grzędziński z „Dziennika” za zdjęcie z akcji wydobywania spod gruzów ciał ofiar ataku na południowe dzielnice Bejrutu, Liban.
II miejsce – Artur Hojny z „Dziennika” za zdjęcie wiernych wracających po mszy na krakowskich Błoniach, którą odprawił Benedykt XVI.
III miejsce – Arkadiusz Wojtasiewicz z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie „trójki giertychowskiej” podczas wizytacji w Gimnazjum nr 29 w Bydgoszczy.

Reportaż:
I miejsce – Nie przyznano
II miejsce – Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” za reportaż przedstawiający pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża Benedykta XVI.
III miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za reportaż akcji w obronie Doliny Rospudy.

Przyroda i Środowisko Naturalne

Zdjęcie pojedyncze:
I miejsce – Adam Chełstowki z Polskiej Agencji Fotografów „Forum” za zdjęcie ze wsi Smrock w województwie mazowieckim, przedstawiające trzy koty i dwa psy na łańcuchu.
II miejsce – Tomasz Griessgraber z Edytor.net za zdjęcie przedstawiające akcję odszczurzania w Katowicach na rzece Rawie.
III miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za zdjęcie przedstawiające samotne drzewo w Mianmar, Zatoka Bengalska.

Reportaż:
I miejsce – Elżbieta Piekacz, freelancer za reportaż z rzeźni w Jangshuo, Chiny.
II miejsce – Tomasz Padło, freelancer za cykl zdjęć z Ladakh, Indie.
III miejsce – Antoni Mączyński, freelancer za cykl zdjęć dokumentujący detale z życia podwórek kamienic z okolic centrum Poznania.

Nagrodę specjalną dziennika „Rzeczpospolita” i 10 000 zł otrzymał Adam Lach za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która stała się światowym centrum fryzjerstwa. Sukces rozpoczął się w roku 1993, kiedy to we wsi otwarto przejście graniczne z Niemcami. Zaczęła się wtedy ekspansja naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu fryzjerów. Obecnie na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.

Ponadto Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznał specjalną nagrodę za promocję zasad międzynarodowego prawa humanitarnego Witoldowi Krassowskiemu z EK Picture za reportaż z Afganistanu. Nagrodą jest ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego.

W najbliższym czasie swoją nagrodę Warto być razem” przyzna także organizator konkursu – Bank Zachodni WBK. Nagrodę tę ( 10 tys. zł i dotację) otrzymują fotograf oraz bohaterowie nagrodzonego zdjęcia – najczęściej osoby w trudnej sytuacji życiowej.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 22 czerwca. Zdjęcia laureatów zostaną ponadto pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych. Pierwsza wystawa rozpocznie się właśnie 22 czerwca w Warszawie i potrwa do 11 lipca. Potem wystawa odwiedzi Gdynię, Kraków, Zakopane, Poznań, Katowice, Łódź i Wrocław.


BZ WBK / www.prnews.pl
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki