Wicepremier Salvini: Juncker i Moscovici zrujnowali UE i Włochy

Włoski wicepremier i szef MSW Matteo Salvini po raz kolejny zaatakował przedstawicieli Komisji Europejskiej. Wyraził w piątek opinię, że szef KE Jean-Claude Juncker i komisarz UE ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici "zrujnowali Unię i Włochy".

(fot. Alessandro Garofalo / Reuters)

W kolejnym dniu polemik między przedstawicielami rządu w Rzymie i KE na tle włoskiej polityki budżetowej Salvini oświadczył: "Unia aprobowała budżety, które zubożyły Włochy i doprowadziły do ich niestabilności".

"Ja nie budzę się rano myśląc o tym, jak oceniają rząd i Włochy takie osoby, jak Juncker i Moscovici, którzy zrujnowali Unię i Włochy" - dodał wicepremier podczas rozmowy z dziennikarzami na rolniczym festynie w Wiecznym Mieście. Oświadczył też: "Niech oni mówią, co chcą, my idziemy naprzód stanowczo i spokojnie".

W ostatnich dniach zarówno Juncker i Moscovici ostro skrytykowali plan włoskiego budżetu na przyszły rok oceniając, że jest on obciążony nadmiernym deficytem. Rząd Giuseppe Contego zapisał, że deficyt ten będzie wynosił w 2019 roku 2,4 procent PKB, czyli więcej niż wcześniej sugerowała KE, która uzgodniła to z poprzednim gabinetem w Rzymie.

W czwartek Moscovici oświadczył zaś, że "Włosi wybrali rząd zdecydowanie eurosceptyczny i ksenofobiczny", co wywołało oburzenie polityków koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. (PAP)

sw/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil