REKLAMA

WSA unieważnił uchwałę "anty-LGBT" Rady Gminy Istebna

2020-07-14 16:47
publikacja
2020-07-14 16:47
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził we wtorek nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 r. w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową.

Sąd stwierdził, że rada gminy podejmując taką uchwałę wykroczyła poza ustawowe granice swojego działania i podjęła ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że termin "ideologia LGBT" nie został w obecnej sytuacji społecznej w Polsce dookreślony, że nie jest to pojęcie jasne, precyzyjne, a przynajmniej niekontrowersyjne. Uznał, że w obecnych warunkach w Polsce pojęcie "ideologia LGBT" dotyczy ludzi z grona LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender - skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych - PAP) i ma dla nich skutek dyskryminujący, polegający na wyłączaniu ich ze wspólnoty ze względu na ich preferencje seksualne i tożsamość płciową.

Gliwicki sąd uznał też, że uchwała narusza art. 32 Konstytucji RP. "Krzywdzi, wzmacnia poczucie zagrożenia tych osób – to argumenty najcięższego kalibru, którymi sąd poczuł się zobligowany do stwierdzenia nieważności uchwały" – podkreślił w ustnym uzasadnieniu sędzia Krzysztof Wujek.

"Ideologia jest zawsze związana z ludźmi; słownikowa definicja podaje, że to system poglądów, idei, pojęć, wyznawanych przez jednostki lub grupy ludzi. Termin +strefa wolna+ de facto odnosi się również do ludzi z tego grona LGBT. Mówienie, że to ideologia, a nie ludzie, jest przymykaniem oczu na rzeczywistość” – dodał sędzia Wujek.

W ocenie sądu uchwała narusza też prawo do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami i do nauki, ograniczając zakres tematów, które mogą być wykładane w szkołach, tymczasem o podstawie programowej decyduje w Polsce minister edukacji narodowej. "Seksualność człowieka jest przedmiotem badań naukowych, jednym z działów medycyny. Nauka nie może być uznana za niewłaściwą dla programów nauczania" – argumentował sąd.

WSA w Gliwicach uznał, że uchwała nie jest jedynie deklaracją ideową, choć w pierwszej części nią jest, w drugiej natomiast zawiera zapowiedź działań praktycznych "w obronie" przedsiębiorców i nauczycieli, i ma charakter dyrektywy dla aparatu wykonawczego, rada gminy stanowi bowiem o kierunkach działania wójta.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna w terminie 30 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku sądu. Prawnicy Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który wnioskował o odrzucenie w całości skargi RPO na uchwałę, nie chcieli się po rozprawie wypowiadać dla dziennikarzy.

"Z uznaniem i satysfakcją" wyrok przyjął natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich. "To pierwszy taki wyrok w Polsce, wyrok precedensowy, który z całą pewnością zapisze się w historii ochrony praw człowieka w Polsce" – powiedziała mec. Anna Błaszczak-Banasiak z biura RPO.

W ocenie RPO, ten wyrok ma znaczenie nie tylko w kontekście uchwały gminy Istebna, ale także kilkudziesięciu innych uchwał "anty-LGBT", które zapadły do tej pory w Polsce. "Uzasadnienie WSA w Gliwicach było dla tych uchwał miażdżące - sąd nie tylko podzielił wszystkie argumenty merytoryczne RPO uznając, że uchwały te naruszają konstytucyjne prawa i wolności społeczności osób LGBT, ale wskazał, że są dla nich krzywdzące, dyskryminujące" - dodała.

"Dawno nie byłam tak szczęśliwa jak dzisiaj. Sąd mógł poprzestać na tym, by powiedzieć, że uchwała została po prostu podjęta z naruszeniem prawa, poza zakresem właściwości gminy i w związku z tym należy ją unieważnić, ale nie zrobił tego, powiedział nam więcej, dużo więcej, powiedział nam po prostu, że nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, są po prostu osoby LGBT, które ta uchwała wyklucza ze społeczności lokalnej" - powiedziała adwokatka Karolina Gierdal, reprezentująca w sądzie Kampanię Przeciwko Homofobii.

Wcześniej wojewódzkie sądy administracyjne w Krakowie, Kielcach czy Poznaniu odrzucały skargi RPO na uchwały lokalnych samorządów chcących stawiać tamę ideologii LGBT. Sądy uznawały, że uchwała taka nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej lub że stanowisko rady gminy zaprezentowane w uchwale ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków, czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marszalek2020
Niedługo, jak ktoś będzie biegał bez majtek wokół przedszkola, to nie będzie można go przegonić bo to "wzmacnia poczucie zagrożenia tych osób".
marszalek2020
Taka to "Kampania Przeciwko Homofobii", że jak Trzaskowski bał się wystąpić przed ludźmi na debacie prezydenckiej, to protestów nie słyszałem

distefano
Polecam film dokumentalny "ich prawdziwe cele"
lucap
Ciekawi mnie kiedy bedzie wyrok tego samego sadu w sprawie karty LGBT w Warszawie.

Dlaczego w mediach pisze sie 'sąd' ? Przecież to jest konkretna osoba trzeba podawać jej pełne dane. Relikty komuny powodują, że ludzie nie wiedzą kto podjął tą decyzje i jakie kwiatki z tą osoby działy się w przeszłości.
Ciekawi mnie kiedy bedzie wyrok tego samego sadu w sprawie karty LGBT w Warszawie.

Dlaczego w mediach pisze sie 'sąd' ? Przecież to jest konkretna osoba trzeba podawać jej pełne dane. Relikty komuny powodują, że ludzie nie wiedzą kto podjął tą decyzje i jakie kwiatki z tą osoby działy się w przeszłości. Apel do dziennikarzy - to nie 'ciężarówką taranuje w tłum ludzi' tylko konkretna osoba.
samsza
https://natemat.pl/314869,aktywistka-lgbt-zatrzymana-przez-policje-wyciagneli-ja-bez-ubran-i-butow

Cud, nie ma ideologii, a są, jak twierdzi znany "postępowy" portal, tej ideologii aktywistki / aktywiści....
distefano
Niektórzy pracują normalnie na pełen etat jako aktywiści.
jas2
Trzymajmy się faktów i wykładni językowej.
Komunizm to ideologia a komuniści to ludzie propagujący tę ideologię.
LGBT to ideologia a geje, lesbijki i inni, to ludzie, propagujący tę ideologię.
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na "i inni".
Nie trzeba być przecież LGB-towcem żeby propagować
Trzymajmy się faktów i wykładni językowej.
Komunizm to ideologia a komuniści to ludzie propagujący tę ideologię.
LGBT to ideologia a geje, lesbijki i inni, to ludzie, propagujący tę ideologię.
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na "i inni".
Nie trzeba być przecież LGB-towcem żeby propagować ideologię LGBT. Sam takich znam.
samsza
Sąd stwierdził, że uchwała anty-LGBT dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej.
Jakie precyzyjnie intelektualnie i prawnie dookreślone ustalenie sądu.
Rozumiem, że jest tylko 5 postaw seksualności człowieka ?? resztę sąd pominął ?? to nie dyskryminacja ??
gregzacha
a jak sie nazywa człowiek obiecujący z kotem? To też ideologia czy z kotem można?
teken
Zwykli marksiści, szkoda, że sądy mają gdzieś konstytucję, gdy Ci LGBTowyc obrażają i znieważają symbole religijne oraz propagują komunizm

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki