Szef WHO: Mamy do czynienia z pandemią koronawirusa

2020-03-11 17:35, akt.2020-03-11 20:17
publikacja
2020-03-11 17:35
aktualizacja
2020-03-11 20:17
fot. Joris van Gennip / Reuters

 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę pandemię nowego koronawirusa z Chin, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że koronawirus może być określany jako pandemia.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań (rządów poszczególnych krajów). Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię" - poinformował szef WHO na konferencji prasowej w Genewie.

Użycie słowa "pandemia" przez Światową Organizację Zdrowia na rozprzestrzenianie się koronawirusa nie zmienia jej odpowiedzi na tę sytuację - powiedział na tej samej konferencji główny ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Mike Ryan.

Czym jest pandemia?

WHO definiuje pandemię jako rozprzestrzenianie się na całym świecie nowej choroby.

Według WHO wciąż nie jest za późno, aby kraje walczyły z koronawirusem. "Codziennie wzywaliśmy kraje do podjęcia pilnych i zdecydowanych działań. (...) Wszystkie kraje mogą nadal zmienić przebieg tej pandemii, jeśli będą wykrywać, przeprowadzać testy, leczyć, izolować, śledzić i mobilizować swoich obywateli" - powiedział szef WHO.

Według organizacji nowymi frontami walki z koronawirusem, który najpierw wystąpił w Chinach, stały się teraz Iran i Włochy. Jak ocenił Ryan, w krajach tych jest obecnie trudna sytuacja, "ale - jak zastrzegł na konferencji prasowej - gwarantuję państwu, że inne kraje będą wkrótce w podobnej sytuacji".

Dodał, że WHO długo i intensywnie zastanawiała się nad nazwaniem kryzysu "pandemią", co oznacza, że nowy wirus powoduje przedłużające się epidemie w wielu regionach świata - podała agencja Associated Press.

Konferencja prasowa Światowej Organizacji Zdrowia:

Ryan przekazał, że sytuacja w Iranie, gdzie w związku z koronawirusem zanotowano dotąd 9 tys. zakażeń i 354 zgony, jest "bardzo poważna", a WHO chciałaby zobaczyć więcej kontroli i więcej opieki nad chorymi.

"+Pandemia+ nie jest słowem, którego można używać lekko czy nierozważnie" - powiedział szef WHO. "To słowo, którego niewłaściwe użycie może wywołać nieuzasadniony strach lub nieuzasadnione przyjęcie, że walka (z koronawirusem) zakończyła się, prowadząc do niepotrzebnego cierpienia i śmierci" - dodał.

Pod koniec lutego WHO podniosła globalną ocenę ryzyka związanego z koronawirusem do najwyższego poziomu, ale nie ogłosiła pandemii, uznawszy, że wciąż istnieje szansa na powstrzymanie choroby. Chociaż szef WHO wielokrotnie powtarzał, że koronawirusa można powstrzymać za pomocą odpowiednich kroków i współpracy międzynarodowej, to liczba krajów i osób dotkniętych koronawirusem stale rośnie - pisze Kyodo.

Ogłoszenie pandemii sygnalizuje, że WHO najwyraźniej zmieniła swoje stanowisko, iż koronawirusa można zatrzymać za pomocą odpowiednich kroków i międzynarodowej koordynacji w ograniczonym czasie - podaje agencja Kyodo. I zauważa dalej, że w sytuacji, gdy WHO wahała się nazwać szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa "pandemią", światowa gospodarka zaczęła już odczuwać skutki kryzysu, a globalne rynki finansowe pogrążyły się w chaosie.

Koronariwus w Polsce

317 osób jest hospitalizowanych, 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym - wynika z przekazanych w środę po południu przez Ministerstwo Zdrowia danych ws. diagnostyki pod katem koronawirusa.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 31 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego pięć w środę. Osoby te przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Raciborzu, Cieszynie.

Koronawirus na świecie

Koronawirus, który od grudnia 2019 roku rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów, zabił na świecie ponad 4,3 tys. osób; zakażonych jest ponad 121,5 tys. ludzi. Największe ogniska epidemii znajdują się w Chinach, gdzie koronawirus pojawił się w pierwszej kolejności, a także we Włoszech, w Iranie i Korei Południowej. W Chinach kontynentalnych odnotowano ponad 80 tys. zakażonych i ponad 3100 zgonów, we Włoszech odpowiednio ponad 10,5 tys. i 827, w Iranie - 9 tys. i ponad 350, w Korei Płd. ponad 7,7 tys. i 61.

Miliardy z Unii

Przywódcy państw UE we wtorek uzgodnili zakres współpracy w przeciwdziałaniu epidemii Covid-19. Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie wartego 25 mld euro funduszu, który ma złagodzić wpływ koronawirusa na unijną gospodarkę. Oprócz tego, jak powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, "konieczne będzie elastyczne stosowanie przepisów UE, szczególnie w odniesieniu do pomocy państwa oraz paktu stabilności i wzrostu".

 

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
bha
Byłem dość spokojny ,ale Pandemia to już poważna sprawa tym bardziej że nie ma to żadnych lekarstw . Niepokojące jest też to że Szybko się rozprzestrzenia po całym świecie ,w krótkim czasie zabił ostatnio w samych Włoszech już ponad 800 osób co daje około 8 % zgonów z ogólnego wykrytego stanu tam zakażonych Byłem dość spokojny ,ale Pandemia to już poważna sprawa tym bardziej że nie ma to żadnych lekarstw . Niepokojące jest też to że Szybko się rozprzestrzenia po całym świecie ,w krótkim czasie zabił ostatnio w samych Włoszech już ponad 800 osób co daje około 8 % zgonów z ogólnego wykrytego stanu tam zakażonych ,a to już nie jest błahostka - ,a co będzie jeśli zacznie dotykać na świecie dziesiątek milionów strach myśleć
najmadrzejszy
Co 9 min w PL umiera ktos na serce. Kilkaset ludzi na mc ginie na drogach.....Codziennie umiera w PL okolo 1500 osob...
po_co
Na świecie dziennie średnio 150 000 osób umiera tak po prostu z przyczyn różnych.
bha
Pandemia to już poważna sprawa tym bardziej że nie ma to żadnych lekarstw . Niepokojące jest też to że Szybko się rozprzestrzenia po całym świecie ,w krótkim czasie zabił w samych Włoszech już ponad 800 osób co daje aż 8 % zgonów z ogólnego wykrytego stanu tam zakażonych ,a to już nie jest błahostka - ,a co będzie Pandemia to już poważna sprawa tym bardziej że nie ma to żadnych lekarstw . Niepokojące jest też to że Szybko się rozprzestrzenia po całym świecie ,w krótkim czasie zabił w samych Włoszech już ponad 800 osób co daje aż 8 % zgonów z ogólnego wykrytego stanu tam zakażonych ,a to już nie jest błahostka - ,a co będzie jeśli zacznie dotykać na świecie milionów strach myśleć.
bha
I dalej umierają jak umierali - tyle że teraz jeszcze dodatkowo więcej na nowego wirusa na którego nie ma przynajmniej na razie żadnego lekarstwa.Pandemia to już poważna sprawa.
po_co odpowiada bha
Nie ma nigdzie informacji o zwiększonej śmiertelności wśród ludzi, kto Ci takich głupot nagadał ?
Zdecydowana większość bo 80% tych którzy zmarli, dokonało by żywota w podobnym czasie przez schorzenia które już do tej pory ich dotknęły.

To tak jakbyś chciał zaburzyć statystykę wypadkiem na autostradzie
Nie ma nigdzie informacji o zwiększonej śmiertelności wśród ludzi, kto Ci takich głupot nagadał ?
Zdecydowana większość bo 80% tych którzy zmarli, dokonało by żywota w podobnym czasie przez schorzenia które już do tej pory ich dotknęły.

To tak jakbyś chciał zaburzyć statystykę wypadkiem na autostradzie czy w samolocie w którym ginie załóżmy 200 osób. W kontekście średniej na poziomie 150 tys. nie będzie to nawet widoczne wybrzuszenie. To samo tyczy się wszystkich zmarłych na tego wirusa, nawet gdyby dokonali oni żywota w jednym dniu to wciąż przy średniej nie ma to żadnego znaczenia.

Na świecie jest ok. 8,5 miliarda osób, nawet gdyby 8% z nich zdecydowało umrzeć jednego dnia to nie była by to żadna istotna różnica dla całej populacji. Chociaż zgoda odczuwalna lokalnie.

Natomiast co do samego wirusa to w praktyce może on nie dawać żadnych objawów i zachorowanie nie musi różnić się od zwykłego przeziębienia. W takim przypadku na świecie osób zarażonych może być nie 100 tys. a minimum dwa lub trzy razy więcej. Umieralność wśród wykrytych przypadków wynosi ok. 4% jeżeli testy zaczną być czulsze i okaże się, że osób które przeszły tę chorobę bezobjawowo jest więcej to w ostateczności nie będzie ona ani różna, ani bardziej dotkliwsza niż podobna jej grypa.

Zamiast siać panikę lepiej rusz głową. Powtarzam to jak mantrę, ta choroba jest praktycznie niezaraźliwa. Codziennie w autobusach mija nas od 50 do 100 osób, gdyby zaraźliwość wahała by się na poziomie ospy która jest jedną z bardziej zakaźnych chorób to w praktyce w ciągu jednego dnia zarażeniu uległo by kilkaset tysięcy osób poruszających się dziennie środkami komunikacji.
--__hubert__---__--__--__--__-
Koronawirus. Wyprodukowany w USA i Chinach.
Poczytajcie albo obejrzycie film na CDA
Trzeba tych pseudo naukowców wsadzić dożywotnio.
plutarch
teorie spiskowe zostawiamy ZA Bugiem!
wizytator
Mnie tylko dziwi że nie ma szturmu na apteki. Przecież w pierwszej kolejności kupuję coś na grypę, witaminy itp. Dobra mam mydło i 10kg ryżu i się zaraziłem i co ? Mam żreć ryż przez całą kwarantanne?
Wiem, że nie wymyślono lekarstwa, ale jest to pochodna grypy, a jak leczą w szpitalu? Mydłem i sucharami?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki