REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Votum miało w I kw. 2022 roku 16,4 mln zł zysku netto wobec 2,3 mln zł rok wcześniej

2022-05-27 07:56
publikacja
2022-05-27 07:56
Votum miało w I kw. 2022 roku 16,4 mln zł zysku netto wobec 2,3 mln zł rok wcześniej
Votum miało w I kw. 2022 roku 16,4 mln zł zysku netto wobec 2,3 mln zł rok wcześniej
fot. Krystian Maj / / FORUM

Votum odnotowało w pierwszym kwartale 2022 roku 16,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2,3 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 55,7 mln zł wobec 43 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny grupy wyniósł w pierwszym kwartale 2022 r. 18,8 mln zł wobec 3,3 mln zł rok wcześniej.

Jak podano w raporcie, znaczący wzrost wyniku finansowego był efektem ujęcia aktywów z tytułu realizacji umów MSSF 15 w segmencie bankowym.

"Największy wpływ na wyniki finansowe grupy w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku miał segment spraw bankowych, w którym wartość sprzedaży na zewnątrz wyniosła 35.204 tys. zł, a zysk netto 14.808 tys. zł, który stanowił 90 proc. skonsolidowanego wyniku finansowego netto grupy" - napisano.

W pierwszym kwartale 2022 roku sprzedaż w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych osiągnęła poziom 2.527 kontraktów, co stanowi wzrost o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a w stosunku do poprzedniego kwartału, wzrost o 29 proc.

"W kolejnym kwartale grupa kapitałowa Votum spodziewa się wyraźnej poprawy wyniku finansowego w następstwie oczekiwanego wzrostu o 50 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r. przychodów segmentu bankowego z tytułu wynagrodzenia od efektu. W pozostałych obszarach działalności grupa kapitałowa Votum zakłada utrzymanie poziomu wyników lub ich wzrost w efekcie zmian zachodzących w grupie kapitałowej, w tym w zakresie sprzedaży podmiotów o niższej niż oczekiwana rentowności lub ich reorganizacji" - napisano w raporcie.

Dodano, że dążąc do maksymalizacji efektów w kluczowych obszarach rynku krajowego grupa kontynuuje proces wykupu menedżerskiego podmiotów zagranicznych, gdzie w ślad za spółką ukraińską i słowackim oddziałem spółki czeskiej planowana jest sprzedaż czeskiej spółki odszkodowawczej. Z kolei istotniejszy wpływ na wyniki oraz stan środków pieniężnych może mieć ewentualna sprzedaż Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum SA w wyniku trwającego procesu due diligence.

"Poszerzenie aktywności w segmencie spraw bankowych na obszar spraw kredytów złotowych z klauzulą zmiennego oprocentowania i innymi zapisami abuzywnymi powinno, wobec założonego pokrycia kosztów działalności przychodami z opłat wstępnych, pozostać obojętne dla wyników finansowych, aż do przełomu roku 2023 i 2024, kiedy można spodziewać się pierwszych przychodów wynikających z wygranych w I instancji" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aniela_
Votum wygrywa ponad 90% spraw, a Klienci są bardzo zadowoleni z obsługi przez ten podmiot.
Na marginesie, umowa o prowadzenie postępowania przed sądem jest umową starannego działania, a nie rezultatu. Za wykonaną pracę( pisma procesowe, stawiennictwo na rozprawach, konsultacje) należy się wynagrodzenie na podobnej zasadzie, jak
Votum wygrywa ponad 90% spraw, a Klienci są bardzo zadowoleni z obsługi przez ten podmiot.
Na marginesie, umowa o prowadzenie postępowania przed sądem jest umową starannego działania, a nie rezultatu. Za wykonaną pracę( pisma procesowe, stawiennictwo na rozprawach, konsultacje) należy się wynagrodzenie na podobnej zasadzie, jak wynagradzamy lekarza będąc u niego na poradzie, bez względu na to, czy nas wyleczy, czy nie.
jpelerj
A przypomnijmy, że kancelarie zarabiają i na wygranej i na przegranej sprawie. Czysty samograj. Na wygranych oczywiście więcej, bo dochodzi premia. Płaci, jak zawsze, klient.
anonimowygosc
Jak bank przegra to płaci bank nie klient. Jak widać nie zawsze płaci klient.
Poza tym Votum wygrywa około 90% spraw w I instancji i zdaje się, że w tym roku 100% spraw w II instancji.
dreustachy odpowiada anonimowygosc
biorą te sprawy, które mają 100% szans na wygraną

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki