Usługi drożeją coraz szybciej

założyciel SpotData.pl

Inflacja w Polsce odpuściła lekko we wrześniu i trzyma się bardzo blisko celu inflacyjnego NBP. Ale w tle widać wciąż silną presję na wzrost cen usług, napędzaną w dużej mierze przez wysoką presję płacową. Sam NBP jest przekonany, że inflacja będzie spokojnie pod kontrolą.

We wrześniu inflacja wyniosła 2,6 proc, wobec 2,9 proc. w sierpniu. Dane były nieznacznie niższe od prognoz rynkowych. Za spadek inflacji odpowiada głównie lekkie wyhamowanie cen żywności i paliw. W przypadku paliw można mówić o pewnym zaskoczeniu, ponieważ ropa i dolar drożały we wrześniu. Ale cóż… nieprzeniknione są polityki cenowe dużych koncernów.

Natomiast czynnik, który w poprzednich miesiącach przyczyniał się do przyspieszania indeksu cen w Polsce, czyli wzrost cen usług, pozostaje w mocy. We wrześniu wzrost cen usług wyniósł 4,4 proc. rok do roku, wobec 3,9 proc. w sierpniu. Co ciekawe, zmiana usług cen miesiąc do miesiąca była najwyższym wrześniowym wzrostem w tym obszarze od września 2007 r. (porównywanie tego samego miesiąca w kolejnych latach może mieć sens ze względu na efekty sezonowe).

Przy tak szybkim wzroście płac, jaki obserwujemy w Polsce, wzrost cen usług jest naturalnym zjawiskiem. Usługi są najczęściej wykonywane przez ludzi, a nie maszyny, więc udział kosztów pracy w kosztach ogółem firm usługowych jest relatywnie wysoki. Firmy nie mogą godzić się na permanentny spadek marż. Do tego dochodzą czynniki regulacyjne, na przykład wzrost kosztów składowania odpadów.

Po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że spodziewa się wzrostu inflacji do początku 2020 r., a później je spadku w ciągu kilku miesięcy. Patrząc na mizerną koniunkturę w Europie i bardzo niską inflację w strefie euro jest to scenariusz całkiem realny.

(SpotData)

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 doradca102

A reasumując chcemy zbliżyć się z płacami do Europy Zachodniej czy też nie? Bo nie da się tego zrobić inaczej od wielu lat jak manipulując minimalną krajową. Ceny nie będą mogły rosnąć w nieskończoność bo podlegają prawom rynku. A może wolimy aby przyjechali do nas imigranci z Azji czy Afryki - im może się opłacać praca za 9 zł na godzinę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 loosac

Gawiedz sie cieszy: bedzie zarabiac 4tys, co z tego, ze litr benzyny bedzie po 8zl

! Odpowiedz
2 7 meryt

loosac "litr benzyny bedzie po 8zl"

"W cenie detalicznej benzyny EU95 akcyza stanowiła 33 proc., podatek VAT 19 proc., natomiast opłata paliwowa 3 proc. Podatki to 55 proc. ceny."

Z 8 zł ok 4,4 zł na litrze może trafić do budżetu państwa.

! Odpowiedz
3 45 igła

Głównym składnikiem usług jest praca, która jest coraz droższa. A będzie jeszcze droższa dzięki dekretowym podwyżkom płacy minimalnej powodującej także wzrost płać "średnich".
Efekt będzie taki: albo cię stać i zlecasz coś fachowcom albo robisz to sam.

! Odpowiedz
8 2 meryt

We wrześniu wzrost wynagrodzeń w usługach edukacyjnych (szkolnictwie).

"Od 1 września 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o ok. 10%. Ponadto nauczycielowi, któremu powierzono wychowawstwo, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości nie niższej niż 300 zł, a nauczyciel stażysta otrzyma jednorazowe świadczenie w kwocie 1000 zł. To najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza najnowsza nowelizacja Karty Nauczyciela."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.