Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Twój e-PIT pułapką na twórców

Ministerstwo Finansów przyznało, że był kolejny błąd w systemie Twój e-PIT; tym razem dotyczył 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich - podaje portal Prawo.pl.

(fot. simpson33 / YAY Foto)

Jak czytamy na portalu, uruchomiony przez Ministerstwo Finansów system Twój e-PIT nie radzi sobie z rozliczeniem kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich. Chodzi nie tylko o twórców, ale i osoby, które uzyskują przychód z praw majątkowych, w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

"Problemy pojawiają się, gdy osoba mająca prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, wypełnia poz. 4 deklaracji PIT-37 w części dotyczącej dochód i ich źródeł przychodów. Formularz deklaracji został tak skonstruowany, że podatnicy muszą w poz. 55 wpisać kwotę przychodów z tytułu praw autorskich, a w poz. 56 podać kwotę, do której mają zastosowanie 50-proc. koszty. W efekcie system gubi się i w rozliczeniu nie dość, że obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich dodaje do wszystkich przychodów uzyskanych przez podatnika (poz. 62), to jeszcze błędnie ustala również dochód uzyskany z tego tytułu" - opisuje portal.

Jak podkreślono, "wygląda to tak, jakby system dodał obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich, a potem odjął od nich kwotę kosztów". W efekcie dochód do opodatkowania może być prawie o połowę wyższy niż kwota przychodów uzyskanych z tego źródła. Jak pisze portal, eksperci radzą, aby osoby, które w porę nie wychwyciły błędu i zaakceptowały rozliczenie w formie elektronicznej, złożyły korektę zeznania rocznego.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Wyjaśniamy, że zawarte w tekście zamieszczonym na stronie prawo.pl: „Twój e-PIT pułapką na twórców” z dnia 16.04.2019 r. sformułowanie, że „Ministerstwo Finansów przyznało, że był kolejny błąd w systemie Twój e-PIT mija się z prawdą. Wyjaśniliśmy, już w odpowiedzi z dnia 11.04.2019 r., że otrzymaliśmy jednostkowe sygnały o takich sytuacjach w początkowym okresie działania nowej usługi. Wskazaliśmy też, że zostało to natychmiast skorygowane i nie ma już miejsca. Nie przyznajemy więc w tym miejscu, że pojawił się nowy błąd, tylko że był na początku i szybko został rozwiązany (co stanowi ewidentną różnicę). Państwa tekst zawiera stanowisko MF, jednak lid oraz początek artykułu może wprowadzać czytelników w błąd, sugerując, że pojawił się kolejny problem w usłudze Twój e-PIT – co nie jest prawdą.

Użyte w tekście zdanie: „Uruchomiony przez Ministerstwo Finansów system Twój e-PIT nie radzi sobie z rozliczeniem kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich”, również jest nieprawdzie ponieważ jak ponownie podkreślamy system działa poprawnie, również przy rozliczeniach twórców.

„Problemy pojawiają się, gdy osoba mająca prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, wypełnia poz. 4 deklaracji PIT-37 w części dotyczącej dochód i ich źródeł przychodów.” Nie pojawiają się żadne problemy przy opisanych rozliczeniach, zatem to kolejna nieprawdziwa informacja.

Końcowo wyjaśniamy raz jeszcze, że opisane nieprawidłowości pojawiły się po uruchomieniu usługi (po 15 lutego b.r.) i zostały przez Ministerstwo Finansów niezwłocznie usunięte. Jednocześnie podjęliśmy działania w celu określenia zeznań podatkowych, w których wystąpiła nieprawidłowość. Z osobami, które zaakceptowały PIT-37 nieuwzględniający wszystkich kosztów uzyskania przychodów skontaktowali się pracownicy urzędów skarbowych informując o możliwości złożenia przez podatnika korekty lub też przygotowują taką korektę samodzielnie. Podkreślamy, że nieprawidłowość została usunięta i dotyczyła niewielkiej grupy podatników.

sno/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 1 xiven

absurdalizmowi praw autorskich czas powiedzieć stop! to kolejny z elementów polityki globalnych korporacji i rzodkiewków aby wyzyskiwać ludność

! Odpowiedz
0 19 xxpp

Ja też się w tym gubię, ale jak widze tego podatku nie rozumieja nawet w ministerstwie.

! Odpowiedz
1 15 zenonn

Za absurdalne skomplikowanie podatków wiele osób powinno ponieść najwyższe kary.
Same bandyckie niewiniatka z mordami pełnymi frazesów.
Absmak
Fuj

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.