REKLAMA

To już mieszkaniowa bańka

2018-11-16 00:25
publikacja
2018-11-16 00:25

Na rynku nieruchomości jest tak drogo, jak w szczycie poprzedniej hossy, która zakończyła się krachem. Część klientów wycofuje się z transakcji - pisze piątkowa "Rz".

fot. / / YAY Foto

Jak podaje gazeta, maleje sprzedaż i podaż mieszkań, natomiast rosną ceny m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku i Lublinie.

W rozmowie z "Rz" Bartosz Turek z Open Finance przewiduje, że niedługo przekroczymy granicę cen z lat 2007-2008. "W 2019 roku eksperci spodziewają się dalszego ich wzrostu. Popyt podtrzymują też tanie kredyty, których łączna wartość w tym roku ma być najwyższa od dekady. Podwyżki cen lokali wymusza rynek: szybko drożeją materiały budowlane i grunty" - czytamy.

Koniec III kw. 2018 r. z kolejnymi podwyżkami cen mieszkań

Ceny mieszkań nadal idą w górę, co przestaje być już zabawne dla kupujących. Wskazania indeksu cen nieruchomości urban.one coraz bardziej zbliżają się do wartości 100 punktów, co oznacza, że tuż za rogiem czekają nas ceny mieszkań obowiązujące tuż po kryzysie finansowym.

Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl twierdzi, że dziesięć lat temu deweloperzy wpływali na wzrost ceny, osiągając 40-, 50-proc. marże - podaje gazeta. Jak dodaje, "dziś bronią się przed spadkiem poniżej 20 proc. Rosnące koszty budowy ponosi jednak klient. A ten zdaje się już dochodzić do ściany".

Gazeta informuje, że średnie ceny lokali w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Lublinie wzrosły w ciągu roku o 14-16 proc. "Coraz drożej jest także w innych miastach. To jeszcze nie koniec podwyżek" - czytamy dalej. (PAP)

kub/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
krajanka89
Od kilku lat wynajmuję mieszkanie w Warszawie i przymierzam się do kupna własnego, ale jeszcze trochę poczekam - może jednak ceny spadną? Podobają mi się 2 inwestycje Robyga na Woli - City Sfera i Forum Wola.
h-b
Bańka mieszkaniowa ,Bańka Ogromna rosnącego coraz szybciej ogólnego długu Państwa,Bańka mydlana niby galopującej gospodarki - co jeszcze... aż strach dalej myśleć....
eryk140
Zakładając, ze wartość mieszkań wzrasta wraz z inflacja, to przy średniej inflacji 2.5% rocznie, jesteśmy REALNIE około 25% od szczyty sprzed 10 lat. Nie zapominajmy ze dzisiaj 100,000zl ma inna wartość niż 10 lat temu
xemir
Przykład wzrostu cen: dev w jednym z dużych miast w PL buduje blok. Połowa mieszkań nie sprzedana. Rok temu mieszkania były po 7500, teraz są po 9900. Blok jeszcze się buduje.
Przyjdzie klient, dev da mu 15% rabatu - klasyczny win-win :D
silvio_gesell
cena ziemi = (renta gruntowa - opodatkowanie pracy) / ( realna stopa procentowa + stopa opodatkowania gruntu)

Przy ujemnych realnych stopach i braku opodatkowania wartości ziemi mianownik może być ujemny, zatem ceny nieruchomości mogą być dowolnie wysokie, ponieważ nawet pustostany są bardziej rentowne niż depozyty i obligacje.
prosto-o-nieruchomosciach
żeby bańka zaistniała to mieszkania musiałyby być kupowane jedynie w celu ich dalszego odsprzedania w przyszłości z zyskiem.

tak się jednak nie dzieje- te mieszkania są potrzebne i mają realnych nabywców

matpoz1
Spora część mieszkań jest kupowana obecnie jako lokata kapitału pod wynajem, przyjdzie załamanie koniunktury i wyjedzie spora cześć wynajmujących je Ukraińców.
prosto-o-nieruchomosciach odpowiada matpoz1
na miejsce Ukraińców przyjadą Filipińczycy i Hindusi

o tym że ceny mają spadać to słyszę od lat. Zobacz co się dzieje w Australia, Kanadzie czy Nowej Zelandii - tam jest bańka. Nam jest do tego daleko.
matpoz1 odpowiada prosto-o-nieruchomosciach
Przykłady zupełnie nie trafione, od czapy. Do krajów które wymieniłeś w 90 % zmierzają imigranci wysoko wykwalifikowani, sam proces pozyskiwania wizy, kosztuje kilka tys. dolarów.matpoz1 odpowiada matpoz1
Nikt na ich miejsce nie przyjedzie jak się zwiększy bezrobocie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki