REKLAMA
PILNE

Tauron Wydobycie uruchomił dwie ściany wydobywcze w ZG Janina i Brzeszcze

2021-10-05 11:00
publikacja
2021-10-05 11:00
Tauron Wydobycie uruchomił dwie ściany wydobywcze w ZG Janina i Brzeszcze
Tauron Wydobycie uruchomił dwie ściany wydobywcze w ZG Janina i Brzeszcze
fot. Evan Lorne / / Shutterstock

Tauron Wydobycie uruchomił dwie kolejne ściany wydobywcze w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze o łącznym potencjale dobowego wydobycia na poziomie ok. 10 tys. ton węgla - podał Tauron w komunikacie prasowym. Jeszcze w tym roku spółka planuje uruchomienie kolejnego frontu ścianowego w ZG Sobieski.

"Zoptymalizowaliśmy potencjał wydobywczy naszych kopalń, dostosowując go do skali zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Otwieramy nowe ściany wydobywcze, ale jednocześnie dążymy do systematycznego obniżenia bazy kosztów stałych, w celu ich dostosowania do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Jacek Pytel, prezes Tauron Wydobycie.

W Zakładzie Górniczym Janina uruchomiono trzecią ścianę wydobywczą na poziomie 800 metrów. Ściana o wybiegu wynoszącym około tysiąca metrów, posiada zdolność wydobywczą na poziomie przekraczającym 5 tys. ton węgla na dobę.

Z kolei w Zakładzie Górniczym Brzeszcze oddano do eksploatacji ścianę w pokładzie 510. Wybieg nowej ściany wynosi około 1,3 tys. metrów. Kompleks ścianowy stanowiący wyposażenie oddanej do ruchu ściany posiada zdolność wydobywczą na poziomie około 5 tys. ton na dobę.

Jak podano, w ZG Sobieski prowadzone jest przezbrajanie wyposażenia do ściany, której uruchomienie planowane jest na przełomie października i listopada tego roku. Ściana zlokalizowana jest w udostępnionym z początku bieżącego roku złożu Brzezinka w pokładzie 301. Zdolność wydobywcza tego frontu ścianowego ma wynieść około 5 tys. ton na dobę.

"Koncentrujemy się na eksploatacji przynoszącej wymierne korzyści, określone wolumenem produkcji, ale uwzględniające również poprawę efektywności oraz jakości produkowanych paliw. Podejmowane działania mają ponadto na celu uzyskanie zwiększonego wychodu sortymentów grubych i średnich. Jednocześnie w zakładach górniczych spółki prowadzone są intensywnie roboty przygotowawcze dla terminowego uruchomienia w roku 2022 kolejnych sześciu frontów ścianowych" – powiedział Roman Gąska, wiceprezes ds. technicznych w Tauron Wydobycie.

Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład Tauron Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze, w przyszłym roku docelowo stanowić będą kopalnię zespoloną. Posiadają największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki