REKLAMA

Tarnowski: KGHM to solidna inwestycja w długim terminie

2015-11-22 01:05
publikacja
2015-11-22 01:05
Tarnowski: KGHM to solidna inwestycja w długim terminie
Tarnowski: KGHM to solidna inwestycja w długim terminie

KGHM to jedna z najpopularniejszych spółek giełdowych w Polsce. Niestety, w ostatnich latach na skutek m.in. bardzo wysokiego podatku od kopalin, a także dużej obniżki cen miedzi, kurs akcji miedziowego giganta znacznie się obniżył. W trakcie konferencji Profesjonalny Inwestor gościem w studiu Bankier.tv był Artur Tarnowski, dyrektor naczelny ds. Relacji Inwestorskich w KGHM, którego zapytaliśmy m.in. o to, czy warto inwestować w KGHM.

- Pół żartem, pół serio odpowiem, że to zależy. Powstrzymam się od dawania rekomendacji. To zależy od indywidualnych preferencji inwestorów, skłonności do ryzyka. W przypadku KGHM wszystko zależy głównie od horyzontu czasowego. Jak spojrzymy na spółkę i na branżę fundamentalnie, to rynek miedzi jest rynkiem, który tak naprawdę odznacza się dobrymi perspektywami. Te fundamenty po stronie popytowej są dobre. Pomimo tego, że są teraz zawirowania, jeśli chodzi o cenę miedzi, to nawet w najbardziej konserwatywnych założeniach i analizach zrównoważenie rynku następuje w 2017, 2018 roku.

Nasza strategia pięcioletnia to jest strategia od 2015 roku do 2020 roku. To, co robimy z naszymi flagowymi inwestycjami, to są projekty rozwojowe. Nasza inwestycja w Quadra FNX i Sierra Gorda w Chile to są projekty rozwojowe, które będą gwarantowały stabilną bazę przychodów zdywersyfikowanych. Potencjał tej kopalni jest duży, życie tej kopalni szacowane jest na 23 lata, ale przy dodatkowych pracach eksploracyjnych jest duża szansa na przedłużenie tego okresu do 40 lat. Moim zdaniem KGHM ma dużą wartość i są solidne podstawy makroekonomiczne do tego, żeby przewidywać, że będzie to solidna inwestycja w długim i średnim terminie – odpowiada Artur Tarnowski.

Czy niższa dynamika PKB Chin będzie miała wpływ na branżę wydobywczą?

- Rozwój PKB na poziomie 6-6,5% rocznie to jest redukcja z 11%-12%. Jeśli chodzi o Chiny, ja bym raczej mówił o transformacji pewnego modelu ekonomicznego, po to by zbudować rynek konsumencki i zbudować fundamenty konsumpcji. Jednocześnie zainicjować inwestycje proekologiczne. Rząd Chin wydaje się nie zapominać również o szerszym kontekście relacji z Europą, jest również plan odnowy historycznego Jedwabnego Szlaku, co pociągnie za sobą duże inwestycje w infrastrukturę. Sądzę, że branża wydobywcza może na tym skorzystać – stwierdza Tarnowski.

Czy może Pan coś więcej powiedzieć o projekcie „inteligentnej kopalni”?

- To jest bardzo ciekawy projekt. Ja w tym momencie pozwoliłbym sobie na krok do tyłu i powtórzenie kilka razy tego, co mówiłem na konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Prezes Wirth zaszczepił w firmie ziarno innowacyjności. Ja absolutnie się z tym zgadzam, u podstaw rozwoju firmy w sektorze wydobywczym jest innowacja, a drugim elementem jest czynnik ludzki. W obu tych obszarach spółka sporo inwestuje.

Projekt inteligentnej kopalni trwa już jakiś czas. Robimy go równolegle z firmą Caterpillar i Kopex. Obecne wyniki badań są obiecujące, ale ten projekt nie jest jeszcze zakończony. Testowanie tego sprzętu na głębokości 800-900 metrów sprawia, że jest to trudny projekt. Celem tego przedsięwzięcia jest mitygacja ryzyka zagrożenia życia ludzkiego w tych obszarach, gdzie warunki są trudne, czyli głównie na przodku i jednocześnie automatyzacja oraz poprawienie efektywności tego wydobycia. Prace urobkowe w tym projekcie, jak on będzie gotowy do wprowadzenia w życie, będą wykonywane selektywnie. Automat będzie sprawdzał, gdzie najlepiej prowadzić urobek, gdzie jest największe nagromadzenie metalu. To rzeczywiście ma na celu poprawienie efektywności produkcji, a przez to ma zmniejszyć koszty. To nie jest tak, że w pełni da się wyeliminować człowieka, ale zastąpić go w niebezpiecznych obszarach działalności – mówi Tarnowski.

Z Arturem Tarnowskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~seth
pewnie że solidna ale lepiej jest kupić po 20 niż po 70zł :-]
~autor
po 20 ? po 20 kazdy by brał. ciekawe ile bys na to czekal he
~krk
jsw tez jest atrakcyjna w długim terminie , którego wielu zapewne nie dożyje. itd.....
~Matuzalem
Żebyś się nie zdziwił.Pozdrawiam.
~pa
A może by tak rząd zbierał część podatku w wydobywanym srebrze, według cen rynkowych, co dla obu strony byłoby korzystne. I może Polska wreszcie zaczęłaby bić własną monetę bulionową? Pierwszy producent srebra na świecie nie bije własnej monety, wstyd. ;)
~66
Pisałem o tym kilka lat temu . niestety zarobek na monetach bulionowych na poziomie nawet 50 czy 100 mln rocznie nikogo w KGHM nie interesuje . Uni topia miliardy w CHILE , KONGO czy kanadzie i to jest biznes..
~asia
No cóż wykańczaniem KGHM zajęła się Partia Oszustów, która wprowadziła podatek od kopalin.
~arnold_
Kadry PIS są bardzo skromne. Powołują takie osobliwości jak; Kurski, Macierewicz, Kamiński (którego trzeba było ułaskawić), wiecznie żywy Gliński. Kogo dadzą na prezesa KGHM? Trzeba będzie jeszcze zatrudnić do spółki kilkaset etatowych działaczy PIS (za wysługę lat w partii im się należy). Jak to się odbiję Kadry PIS są bardzo skromne. Powołują takie osobliwości jak; Kurski, Macierewicz, Kamiński (którego trzeba było ułaskawić), wiecznie żywy Gliński. Kogo dadzą na prezesa KGHM? Trzeba będzie jeszcze zatrudnić do spółki kilkaset etatowych działaczy PIS (za wysługę lat w partii im się należy). Jak to się odbiję na kursie akcji? Raczej w dół.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki