Tajlandia chce współpracy z Chinami

Przedstawiciele Tajlandii i Chin porozumieli się w Bangkoku w sprawie ożywienia współpracy gospodarczej i politycznej. Wojskowe władze Tajlandii intensywnie szukają partnerów zagranicznych nie uprawiających politycznej izolacji wobec junty, która dokonała w tym kraju w maju wojskowego zamachu stanu.

Podczas spotkania wicepremiera Tajlandii z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej postanowiono wznowić działalność Tajsko-Chińskiego Komitetu Współpracy Gospodarczej. Forum to powstało w roku 2013, ale było nieaktywne. Obecnie ma ożywić współpracę obu krajów przede wszystkim w dziedzinie rolnictwa, a także przyciągnąć chińskich inwestorów do Tajlandii. Podczas rozmów w Bangkoku nie poruszono jednak tzw gorących tematach, czyli budowy przez Chińczyków szybkiej kolei w Tajlandii oraz sprzedaży do Chin tajskiego ryżu oraz kauczuku.

Chińskie inwestycje w szybkie koleje budzą w Tajlandii kontrowersje. Bangkok z nieufnością podchodzi do pomysłu połączenia takim szlakiem kolejowym Chin z Singapurem poprzez terytorium Laosu, Tajlandii i Malezji. Część ekspertów obawia się chińskiej ekspansji gospodarczej i politycznej na południe. Chęć ożywienia przez Tajlandię kontaktów z Chinami to efekt polityki izolacji wobec wojskowych władz w Bangkoku prowadzonej przez Unię Europejską oraz USA po majowym zamachu stanu. W przypadku Waszyngtonu widać już jednak chęć złagodzenia politycznego ostracyzmu wobec tajskich wojskowych.


IAR/Krzysztof Renik, Bangkok, Polskie Radio/mcm/
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil