REKLAMA

Szykują się podwyżki komunikacyjnego OC

2005-08-16 09:02
publikacja
2005-08-16 09:02
Od momentu naszego wejścia do UE tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych zdecydowało się na zwiększenie składki komunikacyjnego OC. Jednak cenowa rewolucja dopiero przed nami, bo przypis składki nie nadąża za lawino rosnącymi odszkodowaniami.

Do podwyżek OC przyznaje się Generali TU. Roman Lesik, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych w Generali TU, potwierdza, że w ciągu ostatniego roku składki wzrosły w całej Polsce. W zależności od regionu skok ten wynosił od kilku do 20 proc.

5 – proc. wzrost ceny polis zanotowało Allianz TU, o 6 proc. wzrosły ceny składki w TU Compensa, podwyżki nie ominęły również HDI Samopomoc.
Z kolei Warta i PZU zapewniają, że nie podniosły składek OC, bo są na „właściwym poziomie”. Marek Molak, starszy radca w Polskiej Izbie Ubezpieczeń, uważa, że większość towarzystw oferuje polisy na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Innego zdania są pracownicy firm ubezpieczeniowych. Podkreślają, że ceny polis rosną i będą szły w górę, bo wartość wypłacanych odszkodowań rośnie w szybkim tempie. Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych uważa, że polisy będą sukcesywnie szły w górę. Zwiększyła się nasza mobilność. Częściej wyjeżdżamy za granicę, a towarzystwa odnotowują więcej wypadków poza Polską. W 2004 r. liczba kolizji spowodowanych przez Polaków za granicą wzrosła o 30 proc. Średnia wysokość odszkodowania wypłaconego z tego tytułu wyniosła 4 tys. euro, w porównaniu do 1 tys. euro odszkodowania za wypadek w kraju. W UE są droższe nie tylko koszty naprawy samochodu, ale również wysokość roszczeń, choć tutaj można zauważyć pewne zmiany. W br. najwyższe zasądzone odszkodowanie w Polsce na rzecz osoby poszkodowanej w wypadku wyniosło 800 tys. zł

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas cenowa rewolucja. W 2004 r. przypis składki OC wzrósł o 8 proc., podczas gdy wartość wypłacanych odszkodowań wzrosła o 10 proc. Jeśli ta tendencja się utrzyma towarzystwa będą zmuszone podnieść składki OC, by poprawić rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych.

J.B.

Źródło: „Gazeta Prawna”
Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki