REKLAMA

Słona kara za straty. Kolejna pułapka "Polskiego ładu"

2022-01-19 07:00
publikacja
2022-01-19 07:00
Słona kara za straty. Kolejna pułapka "Polskiego ładu"
Słona kara za straty. Kolejna pułapka "Polskiego ładu"
fot. wutzkohphoto / / Shutterstock

Nierentowna spółka zapłaci wyższy podatek niż osiągająca dochody. Trudno jej będzie go uniknąć – pisze w środę "Rzeczpospolita".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

"Polski ład" zmienia warunki prowadzenia biznesu w wielu obszarach. Trudny rok czeka nie tylko podatników PIT, ale też CIT. Spółki, które nie osiągną określonej rentowności, zapłacą po zakończeniu 2022 r. nowy podatek minimalny. To rozwiązanie, które miało być batem na podatkowych oszustów, uderzy w firmy prowadzące zwykłą działalność – czytamy w dzienniku.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że spółki zapłacą nowy podatek w dwóch przypadkach. "Po pierwsze, jeśli poniosą straty. A po drugie, gdy ich dochody będą niższe niż 1 proc. przychodów" – zaznaczy gazeta.

"To szkodliwa regulacja. W praktyce może objąć nawet małych podatników CIT i będzie dodatkowym obciążeniem w czasie trwającej wciąż pandemii" – mówi w "Rz" Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Według dziennika nowy podatek może dotknąć spółki z branży handlowej, które mają niską rentowność. "Przykładowo w handlu dobrami szybkozbywalnymi jak np. żywność i kosmetyki, wynosi ona średnio 0,7 proc." – czytamy.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

"Nową daninę zapłaci np. spółka, która ma roczne przychody 100 mln zł i dochód 900 tys. zł, czyli rentowność poniżej 1 proc. CIT od dochodu 900 tys. zł wyniesie 171 tys. zł. Tymczasem podatek minimalny – w dużym uproszczeniu – ok. 400 tys. zł. By tego uniknąć, wiele firm będzie się starało podwyższyć marże, co przyczyni się do wzrostu inflacji. Przepisy przewidują też mechanizm zapobiegający podwójnemu opodatkowaniu tych samych dochodów. Od CIT minimalnego będzie można odliczyć kwotę klasycznego podatku, obliczonego według zasad ogólnych" – podaje dziennik.

"Podatku minimalnego unikną m.in. nowe spółki w roku rozpoczęcia działalności i dwóch kolejnych. Przewidziano też wyłączenie dla spółek, które jako pojedyncza firma mają słabe wyniki, ale należą do grupy zachowującej określony poziom rentowności. Jednak w praktyce może być trudno z niego skorzystać. Grzegorz Kujawski, doradca podatkowy i partner w KNDP, zwraca uwagę, że chodzi o grupy, w których spółka dominująca ma dokładnie 75 proc. udziałów w spółkach zależnych. Tymczasem powinno to być +co najmniej 75 proc.+" – dodaje. 

bf/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (46)

dodaj komentarz
kiwixix
Daleki jestem od obrony tego nowego wału. Ale ludzie, którzy się orientują w polskim "biznesie" doskonale wiedzą jak przedsiębiorcy kombinują. Zakładają multum firm, żeby wykazywać straty, małe firmy płacą często najniższą ludziom a resztę pod stołem, wrzucają w koszty co się da, żeby uniknąć podatku. TO jest polskie kombinatorstwo.Daleki jestem od obrony tego nowego wału. Ale ludzie, którzy się orientują w polskim "biznesie" doskonale wiedzą jak przedsiębiorcy kombinują. Zakładają multum firm, żeby wykazywać straty, małe firmy płacą często najniższą ludziom a resztę pod stołem, wrzucają w koszty co się da, żeby uniknąć podatku. TO jest polskie kombinatorstwo. Szef jeździ samochodem za pół miliona, a ludziom płaci najniższą, ile takich znam przypadków, to musi się skończyć, bo to co mamy w Polsce, to jest niewolnictwo. Dodajmy tarcze dla przedsiębiorców, czy ktoś stracił czy nie wyciągał rękę po pieniądze i dostawał, a teraz tacy wielcy pokrzywdzeni.
barysza51
Przekaz dnia !!! Kombinują jak mogą a przecież wystarczy nie kraść.
zosia3005
Ten kto nie płaci podatków bo ma stratę - to oszust i trzeba mu dowalić ! ... a ten kto ma dochody i płaci podatki - to cwaniak i też trzeba mu dowalić ! .... :-))
kiwixix
Firmy często wykazują straty, żeby nie płacić podatków, a ludzie na jdg to już w ogóle kombinują na całego.
barysza51 odpowiada kiwixix
Warto się tak sprzedawać za te kilka groszy ?
kiwixix odpowiada barysza51
Człowieku, nikomu się nie sprzedaję, po prostu się orientuję doskonale jak się zachowują polscy przedsiębiorcy. To co mamy w Polsce to jest pseudo biznes.
bgiem
Mateusz wprowadzając swój NowyWał mógł od razu wprowadzić odpowiednią tarczę.
muffin
Jaka kolejna pułapka? Odkąd pojawiło się to w projekcie, wymierzone we wszystkich, nie tylko w zachodnie koncerny o ogromnym obrocie, co pierwotnie obiecywał pinokio, wszyscy podnoszą, że po głowie znowu dostaną najsłabsi. I co? I nic. Uchwalili i jest. Do zapłat w 2023, ale już 2022 dla wielu będzie z tego powodu Jaka kolejna pułapka? Odkąd pojawiło się to w projekcie, wymierzone we wszystkich, nie tylko w zachodnie koncerny o ogromnym obrocie, co pierwotnie obiecywał pinokio, wszyscy podnoszą, że po głowie znowu dostaną najsłabsi. I co? I nic. Uchwalili i jest. Do zapłat w 2023, ale już 2022 dla wielu będzie z tego powodu stresujący.
taki-ktos-jak-ja
Wszystko zgodnie z planem. Chodzi o zniszczenie małych i średnich firm.
"Bardzo ciekawy wywiad z Melissą Ciummei, niezależnym inwestorem finansowym z Irlandii Północnej, który odbył się pod koniec listopada br. w ramach podcastu "Iconoclast".
W rozmowie z Sarą Haboubi Melissa omawia ekonomiczne aspekty trwającego
Wszystko zgodnie z planem. Chodzi o zniszczenie małych i średnich firm.
"Bardzo ciekawy wywiad z Melissą Ciummei, niezależnym inwestorem finansowym z Irlandii Północnej, który odbył się pod koniec listopada br. w ramach podcastu "Iconoclast".
W rozmowie z Sarą Haboubi Melissa omawia ekonomiczne aspekty trwającego resetu finansowego, tłumaczy dlaczego jest on nieunikniony i z jakimi zagrożeniami się wiąże. Szczególną uwagę poświęca omówieniu prawdziwych powodów wprowadzania tzw. Paszportów Szczepionkowych. Wyjaśnia, że nie mają one nic wspólnego ze zdrowiem i w rzeczywistości są narzędziem ekonomicznym, częścią tworzonej infrastruktury nadzoru nad społeczeństwem, platformą danych, której jedynym celem jest stopniowe rozszerzanie zakresu kontroli rządu nad obywatelami...." bitchute.com/video/UZJeRO9sz92i/
fakty
A to jeszcze jakieś państwo w środku pandemii zaorało system podatkowy, wypuszczając bubla uderzającego głownie w mały biznes poobijany lockdownami ?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki