REKLAMA
BADANIE

Shoper przewiduje spowolnienie dynamiki wzrostu e-commerce w Polsce

2023-03-14 11:16
publikacja
2023-03-14 11:16

Zwyżka rynku e-commerce w Polsce w 2023 roku spowolni z kilkunastu do 7-8 proc. Styczniowa dynamika przychodów Shopera w wysokości 34 proc. to dobry prognostyk, ale całoroczne ambicje sprzedaży są większe - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Marcin Kuśmierz. Dodał, że sukces współpracy z rumuńskim Gomagiem może zapoczątkować jej powielanie na kolejnych zagranicznych rynkach.

Shoper przewiduje spowolnienie dynamiki wzrostu e-commerce w Polsce
Shoper przewiduje spowolnienie dynamiki wzrostu e-commerce w Polsce
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Szacujemy, że wartość rynku e-commerce w Polsce w 2022 roku zwiększyła się o niskie kilkanaście procent. Jego dynamika była daleka od pandemicznego boomu w handlu internetowym. Mieliśmy też do czynienia z najsłabszym od lat IV kwartałem – tradycyjnie najważniejszym dla handlu. Rosnąca inflacja oraz wysokie stopy procentowe kredytów hipotecznych i konsumenckich sprawiły, że Polacy z jednej strony ograniczali konsumpcję, z drugiej maksymalnie wykorzystywali gotówkę do spłaty ciążących na nich wieloletnich zobowiązań wobec banków" - powiedział prezes.

"Jeśli inflacja w najbliższych miesiącach zacznie spadać, a za tym pójdą obniżki stóp procentowych, to w drugiej połowie roku wzrost wydatków konsumpcyjnych powinien być już widoczny. Jednym z głównych beneficjentów zmiany tego trendu powinna być branża e-commerce. Ze strony przedstawicieli rządu i NBP słyszymy zapowiedzi rychłego spadku inflacji. Na razie nie znajduje to oparcia w danych podawanych przez GUS" - dodał.

Shoper dostarcza oprogramowanie dla e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka oferuje rozwiązania wspierające użytkowników w prowadzeniu, zarządzaniu i rozwoju własnej sprzedaży online. W ramach usług dodatkowych udostępnia m.in. wsparcie w obszarze marketingu, logistyki czy płatności.

"Zakładamy niski wzrost wartości rynku e-commerce w bieżącym roku przy jednoczesnym spadku ilości transakcji. Motorem napędowym będzie inflacja i wyższe ceny produktów i usług. Od kilku miesięcy konsumenci kupują drożej i rzadziej. Oceniamy, że wartość rynku e-commerce może wzrosnąć o 7-8 proc. i będzie to najsłabszy wynik od wielu lat. Liczba transakcji może spaść nawet o 10 proc." - zapowiedział Kuśmierz.

Prezes negatywnie ocenia szybką zwyżkę cen produktów i usług logistycznych w polskim e-commerce w aktualnej sytuacji.

"Szybko rosnące ceny usług logistycznych negatywnie wpływają na sprzedających i kupujących. Zmniejsza się liczba ofert dostępnych z darmową dostawą, a konsumenci coraz trudniej akceptują wysokie cen przesyłek. Podwyżki cen dostawcy o kilka złotych dla części konsumentów są nie do zaakceptowania – szukają alternatyw, odsuwają zakupy w czasie lub z nich rezygnują. Wiele firm w trudnym okresie dla gospodarki chwali się rekordowymi zyskami osiąganymi dzięki wprowadzaniu kolejnych i kolejnych podwyżek cen towarów i usług. To działanie krótkowzroczne, które może mieć negatywny wpływ na dynamikę rozwoju rynku e-commerce w kolejnych latach" - podkreślił.

"My podchodzimy do podwyżek bardzo ostrożnie, bo widzimy wysoką wrażliwość cenową przedsiębiorców. Szybki wzrost naszego biznesu opiera się przede wszystkim na rozwoju oferty o nowe produkty i poszukiwaniu klientów w nowych obszarach rynku" - dodał.

Zdaniem prezesa, wielu dużych graczy przygląda się obecnie polskiemu rynkowi e-commerce.

"Rok temu wielki powrót na nasz rynek zapowiadał eBay. Do tej pory nic się nie wydarzyło i nic nie wskazuje na to, żeby miał zrealizować swoje obietnice. Inne platformy działające na polskim rynku są aktualnie bardziej skupione na cięciu kosztów niż rozwoju biznesu" - powiedział.

"Koszty finansowania rozwoju biznesu wzrosły do poziomu, który skłonił wielu graczy do porzucenia planów rozwojowych. Jeśli mieli ambitne plany, to w najlepszym razie trafiły one do szuflady, w większości przypadków trafiły po prostu do kosza. Szybkie osłabianie się siły zakupowej konsumentów też nie zachęca do odważnych inwestycji" - dodał.

W ocenie Kuśmierza rok 2023 może obfitować w procesy M&A (fuzji i przejęć) lub upadłości. Shoper prowadzi rozmowy z polskimi i zagranicznymi firmami.

"Niepewność co do rozwoju rynku e-commerce i rosnące koszty operacyjne sprawiają, że wiele firm rozważa wzięcie udziału w procesach konsolidacyjnych lub radykalne ograniczenie działalności. W szczególności dotyka to podmiotów, które nie zajęły pozycji lidera w swoich kategoriach. Dla tzw. drugiej czy trzeciej ligi firm e-commerce to będzie wyjątkowo trudny rok – wiele z nich go nie przetrwa. Duże firmy mają na tyle ogromną skalę działalności, wielomiliardowe inwestycje, że one sobie poradzą. Natomiast dla drugiej i trzeciej ligi będzie to wyjątkowo trudny rok" - zapowiedział.

"Najmniejsze firmy są poturbowane od momentu wybuchu pandemii. Później było tylko gorzej. Polski Ład, wojna w Ukrainie, obciążenia fiskalne i szybko rosnące koszty prowadzenia biznesu to tylko część czynników osłabiających ten segment gospodarki. Chcemy nadal pracować z mikrofirmami. Mamy dla nich nowe produkty, rozwijamy dla nich usługi doradcze – chcemy, żeby nie tylko przetrwali, ale mogli się nadal rozwijać. Z drugiej strony więcej i więcej inwestujemy w rozwój oferty dla średnich i dużych firm. Oceniamy, że będą w kolejnych latach radziły sobie znacznie lepiej niż mikro i małe firmy. Na naszych oczach odbywa się historyczny moment transformacji polskiej gospodarki, który do tej pory był napędzany przedsiębiorczością małego biznesu" - dodał.

W sierpniu 2022 roku Shoper kupił za 1,65 mln zł Selium. To agencja omnichannel (sprzedaż wielokanałowa), wyspecjalizowana we wsparciu sprzedaży głównie na zagranicznych marketplace, takich jak: Amazon, eBay, Real, Aliexpress, Kaufland.

Shoper podpisał w maju ubiegłego roku w umowę w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w agencji marketingu internetowego Sempire Europe. W pierwszej części transakcji Shoper kupił 60 proc. udziałów Sempire za 15 mln zł.

"Na rynku M&A dużo się dzieje, jest dużo zainteresowanych do ruchów konsolidacyjnych bądź deinwestycji w e-commerce. Przyglądamy się wielu podmiotom, prowadzimy rozmowy w Polsce, Europie Wschodniej i Zachodniej. Podchodzimy do potencjalnych transakcji bardzo uważnie analizując czy i jakie korzyści jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki inwestycjom. Patrzymy przede wszystkim na technologie i produkty, który mogą pozwolić nam szybciej rozszerzyć ofertę lub zwiększyć średni przychód na klienta. Okazje inwestycyjne są i na pewno będą, bo wyceny są atrakcyjne do zakupów, ale podchodzimy do potencjalnych akwizycji na chłodno i racjonalnie. Nie chcemy kupować kłopotów.

ROK 2023 POMIMO WYZWAŃ MA BYĆ DOBRY DLA SHOPERA

Według wstępnych szacunków, w 2022 roku Shoper miał 123,3 mln zł przychodów (wzrost o 54 proc.), 38,6 mln zł skorygowanej EBITDA (wzrost 24 proc.), raportowanej EBITDA 34,8 mln zł (wzrost o 30 proc.). Skorygowany zysk netto w 2022 roku wyniósł 21,6 mln zł, o 6 proc. więcej rdr, a raportowany zysk netto spadł o 29 proc., do 17,9 mln zł.

Wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce, z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", (GMV Sklepy) wyniosła w 2022 roku 7,4 mld zł, wobec 5,8 mld zł w roku 2021 (wzrost o 29 proc.). Natomiast łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", (GMV Omnichannel) wyniosła w roku 2022 8,2 mld zł wobec 6,4 mld zł w roku 2021 (wzrost o 28 proc.).

"Spodziewamy się, że nasze przychody, EBITDA i skorygowana EBITDA wzrosną w tym roku o kilkadziesiąt proc. To będzie dla nas dobry rok. Spowolnienie wzrostu rynku, czy osłabienie się poszczególnych grup klientów, chcemy nadrobić rozwojem nowego biznesu tj. wprowadzeniem do oferty nowych produktów i eksplorowaniem nowych segmentów rynku w poszukiwaniu klientów inwestujących w e-commerce. Widząc, że jakaś produkt bądź usługa tracą dynamikę z lat poprzednich, zawsze staramy się z nawiązką nadrabiać dosprzedając nową ofertę, która bezpośrednio wpływa na rozwój GMV naszych klientów lub pozwala im poszerzyć grupę docelową. Do tej pory takie podejście dobrze się sprawdza" - podkreślił prezes.

"Podczas ostatniej prezentacji dla inwestorów i mediów pokazaliśmy, że przychody Shoper wzrosły w styczniu 2023 roku o 34 proc. Traktujemy to jako dobry prognostyk na pozostałą część roku, a nasze z pewnością ambicje sięgają wyżej" - dodał.

Przedstawiciel spółki poinformowali, że w styczniu 2023 roku przychody Shopera wzrosły o 34 proc. rdr, skoryg. EBITDA o 26 proc., a GMV Omnichanel o 15 proc.

Shoper poinformował w marcu o rozpoczęciu współpracy w Rumunii z działającym na runku sklepów internetowych Gomagiem.

"Mamy partnerstwo z liderem rynku rumuńskiego firmą Gomag, która prowadzi najpopularniejszą platformę ze sklepami internetowymi. Spodziewamy się, że od trzeciego kwartału będziemy realizować współpracę w zakresie cyfrowej reklamy. W tym celu użyjemy platformę Shopera oraz nasze partnerstwa z takimi firmami jak Google, Meta czy Microsoft. Jeśli współpraca okaże się sukcesem dla obu stron to możemy ją rozwijać w oparciu o inne produkty które znajdują się w ofercie Shoper m.in. finansowe, logistyczne czy wspierające sprzedaż wielokanałową" - powiedział prezes.

"Współpraca z Gomag to początek naszej ekspansji zagranicznej choć realizowany przez wejście +tylnymi drzwiami+. Uznaliśmy, że w czasie wysokiej niepewności rynkowej to idealny scenariusz, który nie kreuje istotnych ryzyk po naszej stronie. Inwestycje w rozwój oferty Cyfrowej Reklamy w Rumunii będzie finansował nasz partner. Dużo sobie obiecujemy po tym projekcie. Jeśli okaże się sukcesem, to będziemy go chcieli powielać na innych rynkach" - dodał.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
spółka pokazuje dochody wg tabeli GUS

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki