REKLAMA

Samozatrudnieni w Polsce - 20 proc. z nich nie miało innej możliwości

2016-11-21 11:05
publikacja
2016-11-21 11:05

Polska zajmuje piąte miejsce ze względu na procent osób samozatrudnionych wśród 35 krajów europejskich. Większość Polaków przechodzi na własną działalność gospodarczą ze względu na osobiste preferencje.

fot. moodboard / / YAY Foto

Jak wynika z Szóstego Europejskiego Badania Warunków Pracy opracowanego przez Eurofound, spośród 35 krajów najwięcej samozatrudnionych jest w Grecji, Włoszech, Turcji i Rumunii. Pierwszą piątkę zamyka Polska, gdzie osoby prowadzące działalność gospodarczą stanowią 19 procent siły roboczej (23 proc. to osoby zatrudnione na umowach tymczasowych, a 58 proc. to inne formy zatrudnienia). Najmniej samozatrudnionych jest w Norwegii, gdzie odsetek ten wynosi 7 proc. oraz w Danii, Luksemburgu, Estonii i Szwecji. 

Badanie prezentuje również motywację pracowników do przejścia na samozatrudnienie. W przypadku Polski 43 proc. osób odpowiedziało, że ten model współpracy wybrało z uwagi na osobiste preferencje, 19 proc. natomiast z uwagi na brak innych możliwości. 28 proc. respondentów opowiedziało się za połączeniem tych dwóch powodów. 

Mimo że Polacy częściej wybierają samozatrudnienie z własnej woli, to i tak wspomniane 19 proc. klasyfikuje kraj znad Wisły wśród innych państw, które przodują ze względu na wysoki odsetek osób prowadzących działalność gospodarczą z powodu braku innych możliwości. Taka motywacja towarzyszyła przede wszystkim Austriakom (37 proc.) oraz Chorwatom, Rumunom, Portugalczykom i Grekom.

Z raportu wynika, że o ile prowadzący działalność wybrali taką formę z powodu własnych preferencji, to są to osoby pracujące jako specjaliści, menedżerowie, inżynierowie lub zatrudnieni w sektorze opieki medycznej. Natomiast te osoby, które nie miały innego wyboru, wykonują najczęściej zawody podstawowe, pracują w rolnictwie lub logistyce. 

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~Mewa
Całe szczęście, że są wśród nas tacy, którym się chce. Jak tfu, tfu PIS opodatkuje bardziej samozatrudnionych to straca wszyscy, a pewnie najbiedniejsi najwiecej, bo niektorym bogaczom na samozatrudnieniu nie bedzie chcialo sie robic, nie zatrudnia pracownika, czy pani do sprzatania,nie zrobia zakupów... Ucierpi cala gospodarka, Całe szczęście, że są wśród nas tacy, którym się chce. Jak tfu, tfu PIS opodatkuje bardziej samozatrudnionych to straca wszyscy, a pewnie najbiedniejsi najwiecej, bo niektorym bogaczom na samozatrudnieniu nie bedzie chcialo sie robic, nie zatrudnia pracownika, czy pani do sprzatania,nie zrobia zakupów... Ucierpi cala gospodarka, bo samozatrudnieni to czesto ludzie wysoko w hierarchi, a bez nich biznes bedzie sie krecil gorzej/wolniej...
Głeboko wierze, że wszelkie próby bardziej sprawiedliwego podziału dóbr prowadzą do upadku gospodarki i tylko regulowany wolny rynek z czasem jest sie w stanie przyczynic do dobrobytu spoleczenstwa....

Chciałbym do takiego poglądu przekonać wszystkich, bo tylko wtedy jako Polska bedziemy rządzic sie mądrzej, nie premiować leni i nierobów kosztem pracowitych
~tomi1231234
Jestem programistą i pracowałem w czterech firmach:
1) Miałem umowę o pracę, ale na z 30% pracodawca mi zaproponował wypisywanie delegacji (jeździłem niby po całej Polsce)
2) W drugiej, miałem umowę na minimalną, a resztę dostawałem jako wynagrodzenie za udzielenie licencji od dzieła (po było 50% kosztów dla mnie jako artysty)
3)
Jestem programistą i pracowałem w czterech firmach:
1) Miałem umowę o pracę, ale na z 30% pracodawca mi zaproponował wypisywanie delegacji (jeździłem niby po całej Polsce)
2) W drugiej, miałem umowę na minimalną, a resztę dostawałem jako wynagrodzenie za udzielenie licencji od dzieła (po było 50% kosztów dla mnie jako artysty)
3) Byłem na minimalnej (żeby mieć chorobowe i urlop) a pracodawca wymagał bym miał firmę i wystawiał faktury na serwisowanie drukarek. Płatności za faktury były opóźnione 1-3 mcy.
4) Umowa o pracę na 100% wynagrodzenia, siłownia, ub. zdrowotne, świeże owoce raz w tygodniu. Wypłata zawsze na 28-go (a na Święta wcześniej).
Pierwsze 3 firmy były w Polsce w dużym mieście, ostatnia w UK w małej mieścinie.
Teraz z humorem wspominam składanie różnorakich deklaracji PIT-5, VAT-7, ZUS-y. Robiłem to bo musiałem, teraz mogę się zająć wyłącznie tym co lubię: programowaniem a w pracy się nie stresuję że mi US zrobi za tydzień kontrolę i wszystko się wyda. Jestem spokojniejszy, chociaż tęskni mi się za Polską, to nie mam sił przez to przechodzić jeszcze raz. Może kiedyś.
~qu
Pytanie do "samozatrudnionych". jaki macie dochód, że opłaca wam się oddawać prawie 10tys na samo ubezpieczenie społeczne (zdrowotnego nie liczę bo wiadomo ... ) ? Pytanie kieruję do tych co nie korzystają ze składek preferencyjnych. Ile? Bo moim zdaniem nawet jeślli macie 50tys dochodu, to wyrzucanie 20% w ZUS to raczej Pytanie do "samozatrudnionych". jaki macie dochód, że opłaca wam się oddawać prawie 10tys na samo ubezpieczenie społeczne (zdrowotnego nie liczę bo wiadomo ... ) ? Pytanie kieruję do tych co nie korzystają ze składek preferencyjnych. Ile? Bo moim zdaniem nawet jeślli macie 50tys dochodu, to wyrzucanie 20% w ZUS to raczej kiepski interes.
~www
No przecież łatwo sobie to policzyć od jakiego dochodu zaczyna opłacać się samozatrudnienie.
davido07
Wyobraź sobie, że jeżeli pracujesz "na etacie" też tyle wydajesz, tylko poprzez magię słowa brutto nie widzisz tych pieniążków. Gorsze dla przedsiębiorcy jest, że jak przychodzi pracownik to nie interesuje go ile zarobi brutto, tylko netto. Pracodawca niestety jednak ma obowiązek wypłacać brutto, czego pracownik często Wyobraź sobie, że jeżeli pracujesz "na etacie" też tyle wydajesz, tylko poprzez magię słowa brutto nie widzisz tych pieniążków. Gorsze dla przedsiębiorcy jest, że jak przychodzi pracownik to nie interesuje go ile zarobi brutto, tylko netto. Pracodawca niestety jednak ma obowiązek wypłacać brutto, czego pracownik często "nie widzi". Mimo wszystko smutne to bardzo.
~mmm
Pracując na umowie o pracę oddajesz to samo..
~aa
Jak wynika z badań samozatrudnienia kwitnie tam gdzie jest największy wyzysk i bida
~ljlkjkl
dlaczego ? ponieważ nie mają innego wyjścia. równie dobrze można zapytać dlaczego absolwenci studiów wyższych pracują latami na stażach i darmowych praktykach. bo nic innego nie mają :/
~ABSMAK
Wybieraja, bo to im się opłaca.
Przy nie zmienionym koszcie dla pracodawcy, więcej zostaje dla pracobiorcy.
Tracą na urlopie, chorobie, ochronie związkow zawodowych, itd
Moga miec wielu pracodawców.
Wybór nalezy do wybierajacego.
~asd odpowiada ~ABSMAK
Pracodawca – podmiot reprezentujący stronę podaży na rynku pracy. Stronę popytu w tym rynku reprezentuje pracobiorca. W ujęciu formalnoprawnym, ekonomicznego pracodawcę określa się mianem pracownika.

http://obcyjezykpolski.pl/pracodawca-pracobiorca/

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki