REKLAMA

Rzecznik MŚP chce zmian w tzw. ustawie o dobrym Samarytaninie

2020-10-21 16:40
publikacja
2020-10-21 16:40
fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców krytykuje niektóre rozwiązania, które znalazły się w projekcie tzw. ustawy o dobrym Samarytaninie. Chodzi m.in. o przepis dający podstawę do odmowy udzielenia pomocy finansowej firmom, w przypadku naruszenia ograniczeń zw. z koronawirusem.

W środę Sejm rozpoczął prace nad projektami ustaw dotyczących walki z epidemią COVID-19. Jeden z nich - autorstwa PiS - nazwany został ustawą o dobrym Samarytaninie. Zakłada on m.in., wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń oraz ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w środę przedstawił uwagi do tego projektu ustawy. Szczególny niepokój rzecznika wzbudziła art. 18 projektu, który - jak podkreśliło biuro Rzecznika MŚP - stanowi podstawę do odmowy udzielenia przedsiębiorcom pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie art. 2a ustawy "Antykryzysowej" z dnia 2 marca 2020 r. – w przypadku naruszenia ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii

"Co więcej, projekt zakłada wejście w życie kwestionowanej regulacji bez żadnego vacatio legis, z dniem następującym po dniu ogłoszenia" - dodał Rzecznik.

"Rzecznik MŚP wskazał w pierwszej kolejności, że – mając na uwadze dyrektywy wynikające z Konstytucji Biznesu – art. 18 Projektu należy ocenić jako regulację nieproporcjonalną, nieadekwatną oraz cechującą się nadmierną dolegliwością. W sytuacji, kiedy bardzo wielu polskich drobnych przedsiębiorców może nadal funkcjonować dzięki wsparciu z tzw. tarczy antykryzysowej, wdrożenie kwestionowanej regulacji bardzo szybko może doprowadzić do fali bankructw firm, którym zarzucono naruszenie (również kwestionowanych) ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - podkreślił w piśmie Abramowicz.

Rzecznik zwrócił uwagę, że ograniczenia te oraz nakazy i zakazy, wprowadzane w formie "podustawowej", od dłuższego już czasu są kwestionowane, w tym przez kolejne orzeczenia sądowe.

"Dlatego Rzecznika MŚP stanął na stanowisku, że przy tak dużych wątpliwościach co do ich mocy prawnej, opieranie na nich dodatkowej sankcji w postaci odmowy udzielenia przedsiębiorcom pomocy publicznej uznać należy za nieproporcjonalne w stosunku do ewentualnych naruszeń ograniczeń, nakazów i zakazów" - podkreśliło biuro Rzecznika. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki