REKLAMA

Rząd zmienił rozporządzenie o płatnych autostradach

2023-07-31 16:10
publikacja
2023-07-31 16:10

Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych. Zmiany związane są ze zniesieniem od 1 lipca 2023 r. opłat dla kierowców samochodów osobowych oraz motocykli korzystających z państwowych autostrad - poinformowano po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Rząd zmienił rozporządzenie o płatnych autostradach
Rząd zmienił rozporządzenie o płatnych autostradach
/ Łukasz Dejnarowicz

Jak wskazano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nowe przepisy przewidują zmianę wykazu autostrad płatnych. W wykazie znajdą się wyłącznie te odcinki autostrad płatnych, na które zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, tj.: A1 Gdańsk – Toruń; A2 Świecko – Poznań – Konin i A4 Katowice – Kraków.

Bezpłatny przejazd odcinkami państwowych autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), czyli A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica, wszedł w życie na początku lipca tego roku. Z opłat zwolnieni zostali kierowcy aut osobowych i motocykli.

Zmiany dla kierowców wprowadziła nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, którą opracowało Ministerstwo Infrastruktury.

Przepisy zniosły opłaty za przejazd państwowymi autostradami, które uiszczają kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - czyli samochodów osobowych oraz motocykli. Nadal jest natomiast pobierana opłata przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.

Z szacunków Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w wyniku rezygnacji z odpłatności autostrad od kierowców samochodów osobowych przychody z opłat ulegną zmniejszeniu o ok. 200 mln zł rocznie, co stanowi około 2,5 proc. przychodów Krajowego Funduszu Drogowego.

Nowelizacja wprowadziła także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Umieszczono w niej zarazem zapis umożliwiający taki manewr pod warunkiem, że wyprzedzany pojazd "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej". Według resortu infrastruktury, który odpowiadał za opracowanie projektu ustawy, będzie to już 10 km/h różnicy pomiędzy ciężarowym pojazdem wyprzedzanym a wyprzedzającą ciężarówką.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
po_co
Autostrady nie są darmowe, ich budowę i utrzymanie finansuje się z budżetu państwa!
Po prostu do tej pory płaciliśmy za nie podwójnie, co jest skrajną głupotą.

Opłaty za autostrady powinny obowiązywać wyłącznie obcokrajowców i firmy które nie płacą w Polsce podatków.
xyzq
Spróbujmy takiej akcji - i zaraz się dowiemy, że autostrady zostały sfinansowane ze środków UE i to jest niepraworządne :)
bgiem
Ale bramki na "bezpłatnych" nie zostaną rozebrane do wyborów, tak na wszelki wypadek.
Całuski, Wasz Mati-podati-inflati.
matheous
no skoro chcieliscie darmowych autostrad (z których przecież nie wszyscy korzystają) to w ramach równowagi będzie za jakiś czas dodatkowy podatek do paliwa albo inna danina, która rządowi zrekompensuje stratę z nawiązką, bo nową daninę na pewno zapłacą wszyscy.
Ale...to dopiero dyskusja na po wyborach.
lutobor
To niech już lepiej będzie ten dodatkowy podatek w zamian za darmowe autostrady, niżby miał być dodatkowy podatek w zamian za np. dodatkowe parady LPG.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki