Rząd ustanowił program pomocy dla producentów mleka

Producenci mleka, którzy przekroczą unijne kwoty indywidualne produkcji mleka, będą mogli skorzystać z pomocy finansowej państwa - zakłada przyjęty w czwartek przez rząd program o ustanowieniu pomocy dla producentów mleka.

Rząd ustanowił program pomocy dla producentów mleka
Rząd ustanowił program pomocy dla producentów mleka (thetaXstock)

Program, jak wynika z komunikatu po posiedzeniu Rady Ministrów, ma ruszyć 1 sierpnia 2016 r., pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Europejskiej.

Będzie polegać na tym, że ci producenci, którzy muszą wnieść opłatę za wprowadzenie do obrotu mleka lub jego przetworów w ilości przekraczającej kwoty indywidualne w roku 2014/2015, będą mogli uzyskać umorzenie tych opłat w całości lub w części jeśli ich wniesienie "zagraża ważnym interesom rolników".

"Program pomocowy jest konieczny ze względu na drastyczny spadek cen skupu mleka" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

"Rolnik we wniosku, o umorzenie w całości lub części opłaty, skierowanym do ministra rolnictwa, będzie musiał przedstawić swoją sytuację materialną, aby decyzja w sprawie udzielenia mu pomocy nie pozostawiała wątpliwości, że jest uzasadniona" - dodaje komunikat.

Pomoc będzie dotyczyła całkowitego lub częściowego umorzenia II i III raty opłaty tylko dla tych rolników, którzy uiścili I ratę opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku 2014/2015 - informuje CIR.

Przypomina, że w roku 2014/2015 kwota krajowa przeznaczona dla dostawców hurtowych (producentów mleka) w Polsce została przekroczona o 580,3 mln kg, co skutkowało wniesieniem do budżetu unijnego opłaty w wysokości 659,8 mln zł.

Do 15 lutego br. rolnicy wpłacili do budżetu państwa ok. 264,8 mln zł z tytułu opłat. Proponowana pomoc dla rolników wyniesie maksymalnie 395 mln zł - informuje komunikat. (PAP)

pś/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~GP

Wyślą tam posłów i senatorów na darmowe szkolenie pt. "Jak doić".

! Odpowiedz
0 9 ~fd

Co z innymi branżami, dlaczego rząd nierówno traktuje producentów. Dlaczego inne branże działają na podstawie rynku a producent mleka ma w nosie popyt? Co z sadownikami, górnikami czy producentami mięsa?

! Odpowiedz
1 0 ~Grzechu_comeback

?POpyt? Cena wieprzka też spada? Ludzkość żywi się ostatnio wyłącznie trawą i POpija wodę z rzeki? To nie POpyt, tylko UE dyktuje kto co i w jakiej ilości ma jeść. Jakiego koloru jabłka, jakiej krzywizny banan a nawet to jest owocem a co rybą.
Głodnych nie brakuje i to jest tragedią. A podobno UE taka walcząca o prawa do rządów lewicy, która, podobno, taka troskliwa o głodnych biednych itd itp :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~set

Rząd sam wypije mleko, które wylał. ..

! Odpowiedz
3 8 ~Papi

Nie rozumiem, przecież dzięki pińcet+ będzie się rodziło miliony dzieci rocznie, a one jak każdemu wiadomo piją mleko /no może niektórzy myślą, że wódkę/ i w wyniku zwiększonego popytu wzrosną ceny.
To o co chodzi!
Podobno pińcet+ w 75% trafi na wieś!
Może taniej by było wszystko zalesić, a żywność kupować zagranicą, może ktoś to wszystko wreszcie przeliczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~zeflik

Wszyscy producenci majtek, śrubek oraz dewocjonaliów są dumni, że mogą wspomóc swoimi podatkami Polskie krowy!

! Odpowiedz
8 3 ~miro

ue nakazałą inwestować w produkcje mleka a nastepnie zlikwidowała kwoty mleczne, żeby pejsy za bezcen przejeły europejskie gospodarstwa

! Odpowiedz
1 11 ~sss

i znowu interwencja rządu w jeden sektor

! Odpowiedz
2 6 ~Leon odpowiada ~sss

pokazówka

! Odpowiedz
0 4 ~Świra_mira

Ach Miro ty jesteś jak Goebbels - pierwszego sortu Aryjczyk: wysoki, wysportowany, niebieskooki blondyn.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne