Przygotowujemy program skupowy i wsparcia eksportu. Czekamy na zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie dopłat dla tych, którzy ponieśli straty ze względu na zbyt niskie ceny zbóż – powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w czasie targów Agrotech.


Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas briefingu prasowego odniósł się do akcji stowarzyszenia "Oszukana wieś" przeprowadzonej w czasie targów z użyciem m.in. syren. "Zapraszałem przedstawicieli tej organizacji i nadal zapraszam do rozmów. Trudno rozmawiać w hałasie i gwizdach" – stwierdził Kowalczyk.
Wicepremier poruszył także temat inflacji. "Wzrost cen to pokłosie wojny w Ukrainie. Rząd wprowadził wiele działań, jak ograniczenia cen gazu, węgla, paliwa, zamrożone ceny różnych nośników energii" – wymieniał.
Jak tłumaczył, prowadzone są też prace nad stabilizacją na rynku zbóż. "Jesteśmy przed decyzją Komisji Europejskiej, czy handel zbożem ma być bezcłowy, bezkontyngentowy. Czekamy na zgodę KE na wdrożenie dopłat, które mogłyby wyrównywać straty spowodowane obniżeniem cen. Przygotowujemy program skupowy i wsparcia eksportu. Rok temu taką zgodę od KE uzyskaliśmy, gdy były wysokie ceny nawozów. Ten element wsparcia spowoduje udrożnienie handlu zbożem" – zaznaczył minister rolnictwa.
Targi techniki rolniczej Agrotech w Kielcach potrwają do 19 marca. W ośrodku wystawia się 450 firm z 15 krajów. Prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania technologii z branży agro, m.in. ciągniki, kombajny, maszyny uprawowe i do obsługi gospodarstw.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Autor: Wiktor Dziarmaga