REKLAMA

Rok w spółkach Skarbu Państwa

Krzysztof Kolany2016-09-15 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-15 14:30

Premier Beata Szydło podjęła decyzję o dymisji Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa. Przez niespełna rok swojej działalności minister Jackiewicz i jego koledzy z rządu mocno dali się we znaki mniejszościowym akcjonariuszom spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Patrząc na roczne stopy zwrotu z akcji „narodowych czempionów” niejeden inwestor złapie się za głowę. Wyniki rozciągają się od tragicznych (Energa -56%!)  przez fatalne (PZU, Enea, Azoty zostały przecenione o ok. jedną trzecią) po przeciętne (czyli ok. -10% w przypadku PKO, PKN Orlen, Lotos) po rewelacyjny wystrzał akcji JSW (+375%). Dla porównania, WIG w tym okresie stracił 8,5%.

Rzecz jasna nie wszystko to jest konsekwencją posunięć nowej władzy. „Ratowanie” górnośląskich kopalń na koszt spółek energetycznych zapoczątkowała jeszcze poprzednia ekipa. Minister Jackiewicz rozpoczął rządy od hurtowej wymiany zarządów kontrolowanych przez siebie spółek. Jako nowy przedstawiciel właściciela (Skarbu Państwa) miał do tego pełne prawo.  Do władz „narodowych czempionów” trafili zaufani ludzie nowej ekipy – w tym aspekcie PiS niczym nie różniły się od poprzedników. Zasada „zwycięzca bierze wszystko” w MSP obowiązuje wszak nie od dziś.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Jednakże kilka pomysłów ministra i jego kolegów z rządu wzbudziła spore wątpliwości. Najbardziej kuriozalne były chyba działania ministra Tchórzewskiego, który pod pretekstem „uporządkowania” kapitałów PGE chciał w formie podatku wyprowadzić ze spółki miliard złotych. Ostatecznie skończy się na 1/6 tej kwoty.

Wątpliwości budzi nowa polityka PZU, która ze stabilnej spółki dywidendowej ma zostać spółką „dywidendowo-wzrostową” poprzez zakup udziałów w banku Pekao SA. Rynek dość jednoznacznie pokazał, co sądzi o tego typu pomysłach:  od początku roku kurs PZU spadł o blisko 20%, w sierpniu wyznaczając historyczne minimum.

Entuzjazmu inwestorów nie wzbudziły też pomysły ministra Jackiewicza, aby Skarb Państwa zwiększył udziały w KGHM. Zwłaszcza że kwestia ta łączy się z podatkiem miedziowym, którego zniesienie osobiście obiecywała w kampanii wyborczej pani premier Beata Szydło.

Odgórne sterowanie spółkami SP widać też w najświeższym przypadku, gdy cztery spółki energetyczne złożyły wniosek o rejestrację spółki mającej zbudować elektryczny samochód osobowy i zelektryfikować nim polskie drogi. Co prawda ten komunikat zmieniono już następnego dnia, ale wizja energetyków konstruujących „polskie tesle” pozostała w świadomości opinii publicznej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Miras
Był split na akcjach PZU wiec spadły z 40 na 28 a to tylko po to aby drobni akcjonariusze mogli kupic akcje po 40 pln zeby za jakis czas sprzedać ze strata za 28
~Jan
Kraj nad Wisłą to Kraj Rad (Nadzorczych). Ustrój w którym jedyna zmiana na jaką można liczyć to zmiana świń przy korycie. Dla jednych to Dobra Zmiana a dla drugich zła. A całe te przedstawienie na koszt mniej wartościowego narodu tubylczego posługującego sie językiem polskim.
~polak
rak w spolce pzu przez mbank ktory wyrakowal cale pzu z 400 zl na 28 zl dziekuje nie mam pytan przekret stulecia\
~MM
Akcje PZU nie spadły z 400 zł na 28 zł...
~brawoTY odpowiada ~MM
Masz rację. Spadły z 500 (kwiecień 2015) na 26 w minimum (wcześniej byłoby 260), a więc praktycznie o 50%.
~hehe
rAk w spółkach Skarbu Państwa.
~Oli
Złodziejstwo w czystej postaci ale zmiana Jackiwicza nic nie zmieni!!!
~wojt
Wielki szacunek i dziękuję za to co Pan przez ten krótki czas zrobił.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie niezaleznie od poglądów.
~Antygandi
Rak w spółkach skarbu państwa .. tak trzeba było nazwać ten artykuł...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki