REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Radziwiłł: Ustawa o POZ - przełomowa

2017-10-27 12:16
publikacja
2017-10-27 12:16

Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia - podkreślał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przekonując posłów do poparcia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Sejm uchwalił ją w piątek.

fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Odpowiadając na pytania posłów, zadawane przed głosowaniem, minister podkreślił, że ustawa była konsultowana z wieloma środowiskami - m.in. lekarskim i pacjenckim, by "maksymalnie dużo środowisk wspierało jej wdrażanie".

Minister przypomniał, że ponieważ jest to zmiana systemowa, ustawa będzie wdrażana na zasadzie pilotażu, przez te podmioty, które wyrażą wolę uczestnictwa w nim. "Nie mamy wątpliwości co do jakości tego projektu" - zadeklarował Radziwiłł.

"Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia" - ocenił.

Radziwiłł podkreślił, że ustawa o POZ jest uzupełnieniem sieci szpitali, która działa bardzo dobrze. Jednak, jak mówił, potrzebna jest koordynacja i wsparcie pacjenta zarówno na poziomie lecznictwa szpitalnego, jak i POZ. "Chodzi o to, by patrzeć z perspektywy pacjenta, który dziś jest w systemie zgubiony" - mówił.

Jak dodał, ustawa nakłada całą listę obowiązków na lekarza, który będzie koordynatorem leczenia.

"Koordynacja i kompleksowość - to są słowa klucze do tych zmian, które wprowadzamy" - podkreślił minister.

Odpowiadając posłance Alicji Chybickiej (PO), która wskazywała, że w związku z ustawą, za kilka lat pracę w POZ straci wielu lekarzy internistów, których - ze względu na lukę pokoleniową - trudno będzie zastąpić lekarzami rodzinnymi, minister zaznaczył, że żaden z lekarzy pracujących obecnie w POZ nie straci pracy. Przypomniał, że zgodnie z ustawą, docelowo w 2025 r., w POZ mają pracować lekarze rodzinni i pediatrzy. Zauważył, że internistów brakuje także w szpitalach, jednak - jak podkreślił - wszyscy pracujący obecnie w POZ będą mieli możliwość kontynuowania pracy.

Zgodnie z ustawą, lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia. O postępowaniu terapeutycznym pacjenta będzie decydował lekarz POZ - to on ma być przewodnikiem pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Z tego też powodu lekarz POZ ma współpracować z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.(PAP)

autorzy: Agata Szczepańska, Krzysztof Markowski

akw/ krm/ js/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jendreka
Śmiać mi się chce zawsze kiedy słyszę, że coś było konsultowane zwłaszcza z grupami społecznymi.
tw-balbina
Kiedy w 2004 prof Hausner sprawował między innymi obowiązki min Zdrowia i prowadził negocjacje ze strajkującą Służbą Zdrowia, reprezentantem lekarzy był Radziwiłł.
Wówczas Radziwiłł nie raczył nawet wysłuchać argumentów prof Hausnera i stwierdził cytuję
"nie interesują mnie żadne argumenty a pieniądze
Kiedy w 2004 prof Hausner sprawował między innymi obowiązki min Zdrowia i prowadził negocjacje ze strajkującą Służbą Zdrowia, reprezentantem lekarzy był Radziwiłł.
Wówczas Radziwiłł nie raczył nawet wysłuchać argumentów prof Hausnera i stwierdził cytuję
"nie interesują mnie żadne argumenty a pieniądze muszą się znaleźć i nie obchodzi mnie skąd" KONIEC CYTATU!!!

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki